Американският гард Дерън Уилямс минава на парад през разпокъсаната нигерийска защита, за да поднесе топката в коша за две от своите общо 13 т. в историческия мач. |
В неравната битка с африканците избраниците на Коуч Кей, както наричат Кжижевски, най-напред подобриха върховото постижение за най-много тройки в един двубой. Досега те бяха 13, а сега американците реализираха 29. Любопитното е, че съставът на Нигерия вкара общо 29 коша от игра за цялата среща.
Кармело Антъни пък стана най-резултатният американски играч в олимпийски мач, след като за 14:29 мин. в игра отбеляза 37 т. и задмина постижението на Стевон Марбъри от 33 т. в Атина '04. Безпрецедентна е и общата резултатност на САЩ - както в историята на тима (предишният върхов резултат бе 127 т. от Барселона '92), така и изобщо на олимпиади - досегашният рекорд бе 138 т. за Бразилия в Сеул '88. Реализираните 156 т. за абсолютен световен рекорд изобщо в официален мач - на второ място вече са 154 т., отбелязани от бразилците срещу Китай на световното първенство през 1978 г.
Разликата от 83 т. в крайния резултат също е небивала - досега САЩ притежаваха рекорда от игрите в Мелбърн '56, когато мачът с Тайланд завършва с резултат 101:29 (72 т. разлика).
Освен най-много отбелязани тройки американците подобриха рекордите си за процент успешна стрелба на олимпиада (71.1%) и за брой опити за срелба от тройката (46). С 49 т. в първата четвърт тимът на САЩ постави нов олимпийски рекорд за една част, след като два дни по-рано го фиксира на 39 срещу Тунис. Със 78 т. на полувремето пък отборът на Кжижевски надмина олимпийския връх от 72 т. на Бразилия.
Иначе покрай най-резултатния Кармело Антъни на площадката се забавляваха и всички останали от тима на Щатите. В игра се появиха всички 12 състезатели от разширения състав и всеки от тях натрупа точков актив. Втори по резултатност бе Ръсел Уестбрук с 21 т., а Кобе Брайънт завърши с 16 за 11 мин. на терена. За Нигерия Ике Диогу реализира 27 т.