:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,771,193
Активни 624
Страници 27,660
За един ден 1,302,066

Парламентът е пръснал над 1.5 млн. лв. за безполезни анкетни комисии

Близо 13 млн. лв. за последните три години са си разпределили депутатите за представителни нужди
Практиката на ГЕРБ за всеки проблем да създава анкетна парламентарна комисия излиза солено на данъкоплатеца. 1.5 млн. лв. са погълнали възнагражденията на депутатите от 12-те временни анкетни комисии от началото на мандата до сега, сочи справка на НС, публикувана в сайта "Медиапул". Броят на въпросните комисии в 41-вия парламент е рекорден за последните 22 г., а резултатът от работата им - съмнителен. Отделно за представителни нужди народните избраници продължават да прибират по малко над 1500 лв. месечно над заплатата си, показва справка, поискана от "Сега". За последните три години по това перо са изхарчени близо 13 млн. лв.

В анкетните комисии на НС до момента участие са взели 145 депутати. Временните органи са заседавали общо 93 пъти за последните 2.5 г. По правилник за работата си в тях депутатите получават месечно възнаграждение в размер на 5% от основната заплата, или средно около 108 лв. отгоре. При удължаване на срока на дейността на временните комисии се решава дали участващите в тях получават допълнително пари, но досега няма случай някой да се е отказал доброволно от заплащане.

Най-много заседания е провела временната парламентарна комисия за изготвяне на Изборния кодекс. Това е и най-значимият принос на тези органи към законодателната дейност. Само три от комисиите са качили докладите за дейността си на парламентарния сайт - тези за Изборния кодекс, за промени в конституцията и за полицейското насилие. Последният обаче още не е гласуван в пленарната зала. Временните комисии в 41-вото НС са съставени на два основни принципа. Единият е да потушат скандал, който уронва престижа на управляващите, какъвто бе случаят с комисията за полицейското насилие. Тя трябваше да разследва обстоятелствата около отвличането и убийството на Мирослава Николова от Перник, както и използването на полицейско насилие при акция за безбандеролни цигари в "Илиянци". С цел да прикрие скандала с високите цени на лекарствата бе създадена и временната анкетна комисия, която да разследва откъде идва увеличението. Не е известно органът да е изяснил фактите досега. Другият принцип, от който се ръководят временните анкетни комисии, е очерняне на политическия противник. Такъв бе случаят с комисията "Хохегер", чиято цел бе да удари бившия премиер Сергей Станишев чрез приятелката му Моника Йосифова, която е имала договор с австрийска лобистка компания за подобряване имиджа на България в ЕС. В тази група се нарежда и комисията на Яне Янев, която искаше да разследва дейността на предишния президент Георги Първанов и бе разпусната като противоконституционна. На нейно място бе съставена нова - с друго име, но със същата цел, която действа и в момента.

Изключение от правилото представлява комисията за промяна на мораториума върху шистовия газ. Тя бе създадена под корпоративен натиск и проведе едно-единствено заседание.

Депутатите продължават да прибират по малко над 1500 лв. месечно над заплатата си и за представителни разходи въпреки кризата и обещанието за закриване на т.нар. черна каса. Това потвърждават от НС в отговор на запитване на "Сега". За тази година по това перо са предвидени 4 394 880 лв., съобщиха от кабинета на главния секретар на парламента с уточнението, че и миналата година сумата е била същата. Елементарните сметки показват, че т.г. за всеки депутат са отделени по 18 312 лв. за годината, или 1526 лв. на месец.

Въпросните средства са регламентирани от парламентарния правилник, където е записано, че НС поема допълнителни разходи на народните представители в размер на 2/3 от основното месечно възнаграждение. Средствата се предоставят на парламентарните групи, които определят начина на разпределението им, и на независимите депутати. Според правилника тези суми се използват за заплащане на сътрудници, консултации, експертизи, кантори и др. Никой обаче не знае как и колко от въпросните пари отиват по предназначение, тъй като са безотчетни и не се облагат с данък.

За разлика от депутатите фирмите плащат данък върху средствата по това перо. Първо, върху тях се начислява 10% данък и, второ, компаниите нямат право да си възстановят данъчен кредит за ДДС, внесен при покупката на стоки или услуги за представителни цели.

Сред управляващите в този мандат циркулираха различни идеи за някакъв вид облагане на тези суми. Първоначално от ГЕРБ се оправдаха, че няма как да се обложат получените преди време пари, защото ще настъпи хаос за депутатите от предишни парламенти. Впоследствие се заговори за промяна в Закона за корпоративното подоходно облагане, както и в правилника на парламента. Идеята бе в закона да се регламентира облагането на парите за представителни нужди с 10% данък, преди да бъдат дадени на парламентарните групи, както е за всички фирми. Обсъждаше се дори депутатите да придобият статут на работодатели и да се регистрират по БУЛСТАТ, за да могат да плащат хонорари на помощниците си. Проверка на "Сега" обаче показа, че към момента нито една от тези идеи не е реализирана и никой няма намерение да го прави, тъй като липсва законопроект.



--------СКАНДАЛ

Скандалът с безотчетните представителни пари избухна за пръв път в миналия мандат. През 2006 г., когато икономиката не бе в криза, депутатът Мария Капон разкри, че НС харчи почти 2.5 млн. лв. по това перо. Капон извади справка, според която за май 2006 г. всеки избраник е получил 726 лв. над заплатата си. И заяви, че тези суми, които се харчат абсолютно безконтролно, са форма на сива икономика.

16
3108
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
06 Август 2012 20:59
... Броят на въпросните комисии в 41-вия парламент е рекорден за последните 22 г., а резултатът от работата им - съмнителен...
Амче "работата" на депутатите на ползу роду болгарскому е като за чужда жена. Разноските големи, ползата - съмнителна!
06 Август 2012 22:33
Абе....келепир да има
06 Август 2012 22:38
Само да напомня, че почти всички "извънредни" комисии в 41-я Парламент са създадени по инициатива и искане на СДС и ДСБ и Опозицията!!!
06 Август 2012 23:11
Аха.. И всички депутати, определени за тези комисии се дърпат като магаре на мост
07 Август 2012 00:36
Потърсих в архива на газетката инфо за времето, когато плъха и благоверната му (по онова време) Моника (не Люински! )сключваха договори да пропиляват милиони евро из Австрия "за реклама на България", естествено с незначителен "реверс" на част от сумичките към сметките на Моника (само 250 000 евро,какво толкова?! ) )
Нищо не открих!
Иначе другите медии в БГ са купени от правителството и поради това - необективни.....а пък ние сме канарчета!
07 Август 2012 02:15
Браво МОНКА!!!!
Параграфе 39. моля те напомни на форума, че СДС и ДСБ винаги са предлагали комисиите да са на паритетен принцип - една парламентарна група с един член в комисията. Ноооо, с гласовете на ГЕРБ и Атака тези предложения винаги са били отхвърляни. Затова и резултатите са, меко казано, съмнителни.
07 Август 2012 03:29
Всеки депутат трябва да посети местата за лишаване от свобода пропорционално на пребиваването в Парламента. Конфискацията трябва да засегне само най-близки роднини, защото със сигурност другите подставени лица ще ги прецакат! Вече имаме "хора" които трябва да си починат на държавна с/ка 20 и повече години. Нека, ще!
07 Август 2012 03:48
И Ц.Ц. не знае нищо, нали?(Тя какво ли знае) И Цв. Цв. не знае...!(Логично Ъотсън) И Б.Б. не е наясно по въпроса и ще създаде още 5-6 комисии, които ще бъдат контролирани от други 2-3 комисии, за да се изясни положението.
07 Август 2012 04:23
Само да напомня, че почти всички "извънредни" комисии в 41-я Парламент са създадени по инициатива и искане на СДС и ДСБ и Опозицията!!!


И с това ти декларираш, че "Атака" не е опозиция, нали?
Няма лошо в анкетните комисии, когато те вършат онова, за което са избрани. За жалост, в този парламент, те имат явен превес на проправителствените сили и резултатът от дейността им е съмнителен.
07 Август 2012 09:37
излиза солено на данъкоплатеца

Чакай бе, нали Бойко все дава, аз мисля , че парите са негови, а не на данъкоплатеца.
07 Август 2012 09:44
За жалост, в този парламент, те имат явен превес на проправителствените сили

Е, има си хас "проправителствените сили" да нямат превес...Че то ако беше така - от какъв зор на "опозицията" ще и викаме опозиция?...То тогава няма да има нужда от анкетьори и анкетни комисии
07 Август 2012 11:14
Всеки си събира и раздава "бонуси" както може и от където намери... нали за това са управляващи... утре като ги изгонят- на работа ли да тръгнат хората...? Бели пари за черни дни са това- нали знаят как управляват, та какво да очакват от следващите- глад, мизерия и оправдания с предишните- на тях хватките вече са им известни, на електората не му светва под шапката, ама той и затова е електорат... защото под шапката е празно- няма нищо.
07 Август 2012 11:19
От едно в друго "народно събрание" дупетатите стават все по-нагли и все по-некомпетентни. Трупат и обменят опит очевидно. Работят според "добрите практики".
07 Август 2012 15:00
***
07 Август 2012 15:03
***
07 Август 2012 15:13
Е, има си хас "проправителствените сили" да нямат превес...Че то ако беше така - от какъв зор на "опозицията" ще и викаме опозиция?...То тогава няма да има нужда от анкетьори и анкетни комисии


Ми в анкетните комисии следва да има поне паритет. В противен случай се превръщат в комисии за замазване на гафовете.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД