Депутатите от управляващия в Германия Християндемократически съюз (ХДС) отказват да ратифицират Конвенцията на ООН за борба с корупцията в публичния сектор, писаха местните медии. "Всеки член на парламента ще се превърне в публичен служител с всички произтичащи от това последици и абсурди", обяснява християндемократът Йоахим Пфайфер пред в. "Ханделсблат".
Преди дни изпълнителните директори на 35 корпорации и големи германски фирми, сред които Е.ОН, "Даймлер", "ТисенКруп", "Сименс", "Алианц" и др., изпратиха писмо до председателя на парламентарната група на ХДС Фолкер Каудер, в което настояха парламентът да одобри конвенцията, изработена през 2003 г. Тя вече е ратифицирана от 140 от общо 161 държави, които са я одобрили. Освен Германия текстът не е ратифициран и от Судан, Япония, Сирия, Сомалия, Саудитска Арабия, Чехия и други. В писмото, изпратено от предприемачите до Бундестага, се изтъква, че неподписването на документа на ООН влияе негативно върху репутацията на германските компании по света. "Ако не ратифицираме конвенцията, ще пострада имиджът на германските компании и дейността им в чужбина. Демократична държава като Германия трябва да създава доверие и не може сама да се излага на критики", се казва в писмото. Берлин е сред първите, подписали Конвенцията през декември 2003 г.
Конвенцията призовава държавите да увеличат прозрачността при финансирането на предизборни кампании и да гарантират, че служителите от публичната администрация ще следват етичен кодекс, особено в сферата на управление на обществени средства. Депутатите от партията на Ангела Меркел са притеснени, че документът не прави разлика между членове на парламента и служители в публичната администрация. Има възможност, например, депутат да бъде наказан за това, че има участие и във фирми, което ще се тълкува като конфликт на интереси. В последните години в Германия се разразиха няколко скандала, в които бяха замесени големи германски корпорации, обвинени в подкупване на държавни служители и официални лица в чужди държави с цел да си осигурят договори и поръчки.
Критиците на управляващите смятат, че депутатите от партията на Меркел постъпват лицемерно във време, когато Германия настоява закъсали държави като Гърция да се борят с корупцията, укриването на данъци и щедрите социални плащания в публичния сектор като средство за намаляване на дълговете им.