Неотложен мач на "Витоша" (Бистрица) - отбора, в който е картотекиран премиерът Бойко Борисов, предизвиква вече втора седмица вълнения около функциите на правителствения авиоотряд. |
"Ние сме 24 часа накрак. Отговаряме за търсенето и спасяването на въздухоплавателни средства, ако нещо, не дай си боже, стане, гасим пожари, летим граничен контрол, правим медицински полети. Ние запълваме всички дупки, които съществуват в момента в България", обобщи дейностите на подчинените си Пенчев. Той призна, че и преди, и под неговото ръководство авиоотрядът е превозвал спортисти. При старото ръководство волейболисти пътували така до Измир, баскетболисти до Вроцлав и т.н. "Значи с волейболисти и баскетболисти може, а с футболисти не може. Така ли?", попита Пенчев и обиден добави, че е готов да си понесе последствията, ако е имал вина за полета на Бистришките тигри до Варна за мач с тима на депутата от ГЕРБ Емил Димитров "Чавдар" - Етрополе.
Пенчев изтъкна, че неговата отговорност се свежда до безопасното провеждане на полетите и няма отношение към пътниците или товара, които превозва. Заповедите кой и кога да лети давал премиерът. В подкрепа на думите си Пенчев изчете в ефир одобрена от Борисов молба от шефа на БФС Борислав Михайлов да позволи наемането на правителствения "Еърбъс" за полета до Варна. Историята с любимия на премиера отбор отклони вниманието и от друг "неотложен" полет на правителствения авиоотряд, изпълнен в последните дни - транспортирането на външния министър Николай Младенов от Варна до София за медицински преглед заради незначителна рана на коляното.
Пенчев оправда страничните занимания на авиоотряда с аргумента, че подобни допълнителни задачи са необходими, за да се поддържа нивото на самолетите и персонала. Според него правителственият "Еърбъс" лети не повече от 150 часа годишно, а трябва да е във въздуха поне 1000 часа. До 2007 г. отрядът често е изпълнявал и чартърни полети, но тази практика била премахната след промяна в нормативната база. Пенчев разказа, че в момента пилоти на отряда летят на самолетите на авиокомпаниите "България Еър" и "Ер Виа", за да изпълнят задължителния минимум от 300 летателни часа годишно.
Поддържането на пилотите във форма е една от три вида дейности, които може да извършва Авиоотряд 28 според устройствения си правилник. Основната му задача е да изпълнява полети със специално предназначение - с президента, председателя на Народното събрание, премиера, вицепрезидента и чужди държавни ръководители, и полети за нуждите на министерства и ведомства. Освен това обаче ръководството осигурява поддържане и повишаване на професионалната квалификация на персонала, стига това да не възпрепятства изпълнението на основните му задачи.
КРИЗА
Според Пенчев в края на 2009 г. отрядът разполагал с един-единствен екипаж с командир на 58 г. и двама пилоти на 63 и 64 г. Задълженията му към външни контрагенти били над 1 млн. евро. Първите 4-ма в държавата - президентът и неговият заместник, премиерът и шефът на парламента, пък спускали задачи, без да се съобразяват дали имало пари в момента. След намесата на Борисов отрядът мина на подчинение от транспортния министър към Министерския съвет и всяко ведомство само си плаща разходите. 20-те хил. лв. за полета на Бистришките тигри до Варна бяха обещани от Емил Димитров, но впоследствие се разбра, че ще ги преведе Българският футболен съюз, тъй като не може плащането да е от частен платец. Не е ясно дали депутатът е покрил харча на съюза.