Американската средна класа, която и републиканци, и демократи "ухажват" в кампанията за президентските избори, намалява като брой хора и като богатство, сочи изследване на социологическия институт "Пю", цитирано от световните медии. Според данните през м.г. към средната класа се причисляваха 51% от всички пълнолетни, докато през 1971 г. те са били 61 на сто. Средното годишно ниво на доходите се е снижило с 5% през последните десет години от 72 956 на 69 487 долара. За 85% от запитаните 1287 пълнолетни е по-трудно отпреди десет години да поддържат нивото си на живот. Шест от всеки десет американци заявяват, че са намалили рязко разходите си в домакинството през изтеклата година. Средната класа в САЩ е попаднала в един вид "изгубено десетилетие", тъй като доходите й като дял от доходите на всички американци рязко са намалели, сочи докладът на института. Според него 62% от тази прослойка са били принудени да намалят разходите си. Около 43% от запитаните очакват децата им да имат по-добър стандарт на живота, което е значително по-малко от 51% през 2008 г., които са споделяли това мнение.
И двамата кандидат-президенти предлагат конкуриращи се планове за икономиката. Сред хората, които се определят като част от средната класа, 52% вярват, че икономическите политики на Барак Обама през евентуален втори мандат биха им помогнали. 42 на сто биха казали същото за кандидата на републиканците Мит Ромни. Около половината от възрастните американци се определят като част от средната класа. Такъв е нейният дял и според данни от последното преброяване - американското правителство смята за средна класа хората, които печелят между 39 000 и 118 000 долара годишно. Сред групите хора, които се справят най-добре и чиито доходи растат, са по-възрастните, белите, женените и жените. Сред онези, които изпитват повече затруднения, са мъжете, чернокожите, испаноезичните и по-младите хора.
Според изследването на института "Пю" около 62% от запитаните вярват, че голяма част от вината за икономическите трудности на средната класа носи Конгресът. 54% обвиняват банките и финансовите институции, 47% - големите компании, 44% - администрацията на бившия президент Джордж Буш, 39% - международната конкуренция, а 34% - администрацията на сегашния президент Обама.
Тимъти Смийдинг от университета Уисконсин - Медисън каза пред АП, че средната класа в САЩ е пострадала от увеличените разходи за здравеопазване и семестриални такси, както и от изчезващите работни места със средно ниво на заплащане. "Без значение кой ще стане президент, възстановяването на средната класа и на икономиката ще бъде бавно и болезнено", допълва Смийдинг.
ТРЕВОГА
В района на Карибите в Атлантическия океан се формира нова тропическа буря, която може да наруши програмата на конгреса на Републиканската партия, започващ в понеделник в Тампа, щата Флорида, предадоха агенциите. Според базирания в Маями Център за ураганите тропическата буря, наречена Айзък, ще премине и през Доминиканската република, Хаити и Куба този уикенд, но е прекалено рано да се каже дали тя ще стане ураган в района на Тампа и какви ще са нейните последици там. Ветровете на Айзък са със скорост 64 километра в час, но се очаква да се засилят. Хиляди републикански активисти, политически лидери и конгресмени се събират в Тампа от понеделник за четиридневна конференция, на която Мит Ромни официално ще бъде номиниран за кандидат за президент на партията.