Арменският президент Серж Саркисян заяви вчера, че неговата страна е готова за война със своя съсед и дългогодишен противник Азербайджан, предаде радио "Свободна Европа". "Ние не искаме война, но ако се наложи, ще се бием и ще спечелим. Не се страхуваме от убийци, дори ако те имат протекцията на държавен глава. Азербайджанците са предупредени", заяви президентът в декларация, разпространена от пресслужбата му. Формално декларацията бе огласена по повод 21-годишнината от обявената от Нагорни Карабах независимост. Армения и Азербайджан бяха във война и продължават териториалния спор за тази населена с арменци област, който се отцепи от Азербайджан през 1991 г.
Истинската причина обаче е скандалният случай с азербайджанския военен Рамил Сафаров, който уби преди осем години в Унгария арменски офицер. Сафаров заклал тогава с брадва арменския лейтенант Гурген Маргарян, който бе командирован в Будапеща на курсове по английски език в рамките на програмата на НАТО "Партньорство за мир". Азербайджанецът е бил участник в същия курс и двамата спели в едно помещение. Две години по-късно унгарски съд осъди азербайджанеца на 30 години затвор без право на помилване. Миналия петък Унгария го екстрадира в Азербайджан да доизлежи присъдата си. Сафаров обаче бе посрещнат в Баку като герой и бе незабавно помилван от президента Илхам Алиев. Освен това бившият затворник бе повишен в чин майор, получи къща и заплата за последните осем години.
Това разгневи Армения, която веднага скъса дипломатическите си отношения с Унгария. Преди това унгарското МВнР извика азербайджанския посланик Вилаят Гулиев, за да протестира срещу помилването и освобождаването на убиеца. Армения реши вчера да отзове и 10 офицери полицаи от Унгария, които преминават международен курс по квалификация в Будапеща. Унгарските дипломати пък се разгневиха срещу Баку, защото първоначално властите там уверявали, че просто желаят Рамил Сафаров да излежи присъдата в страната си. ЕС призовава двете страни да не допускат нарастване на напрежението заради Сафаров, заяви пред журналисти Мая Касянич, говорителка на върховната представителка на ЕС по външната политика Катрин Аштън. "Действията на Баку и Будапеща са в разрез с усилията по намаляване на напрежението в Закавказието", заяви пък говорителят на руското МВнР Александър Лукашевич.