Еврокомисията разделя тандема "Букурещ-София" за Шенген, писа румънският в. "Адевърул". Заключението изданието прави, като се позовава на изказвания на председателя на ЕК Жозу Барозу и на зам.-председателката на Еврокомисията и еврокомисар по правосъдието Вивиан Рединг. По време на визитата си в София в края на миналата седмица Барозу заяви, че България е готова да влезе в зоната за свободно движение, но не каза нищо за Румъния, припомня в. "Адевърул". Освен това шефът на ЕК не се отби в Букурещ, което се тълкува като лош знак от румънските медии. По правило Брюксел говори както за Румъния, така и за България, когато става дума за разширяване на шенгенската зона, а посещения на официалните лица се правят и в двете страни.
В. "Евениментул зилей" пък излезе със заглавие "Дипломатически удар: Рединг не вижда Румъния в Шенген". Изданието цитира интервюто на еврокомисарката по правосъдието пред в. "Монд", в което тя заяви, че няма да бъде изненадана, ако интеграцията на Румъния в Шенген бъде отложена. Тя споделя, че ЕК следи много внимателно политическата ситуация в страната, където е имало "един вид парламентарен пуч". Румънското МВнР реагира с изненада на изявленията на Рединг и предупреди, че те "създават предпоставки за дискриминационно отношение", пише "Адевърул". Румънският премиер Виктор Понта твърди, че отделяне на Румъния от България в процеса по присъединяване към шенгенското пространство не може да стане и окачестви подобни твърдения като "приказки".
България и Румъния все още са страни в преход, които трудно усвояват европейските средства заради "липсата на опит, на административен и юридически капацитет", "измамните практики", както и редица ограничения при съфинансирането, е заключението на доклад, изготвен от френски сенатори по поръчка на сенатската Комисия по външна политика, цитиран от ЮрАктив. Според сенаторите забавеното усвояване на еврофондовете пречи на прехода към демокрация и пазарна икономика. Преходният процес в Румъния "далеч не е завършил", докато в България се движи с "бавни темпове", смятат авторите на доклада Симон Сютюр, Мишел Билу, Бернадет Бурзе, Жан-Франсоа Юмбер и Катрин Морен Бесали, които наскоро са посетили страната ни. В бюджетния период от 2007-2013 г. Брюксел е отпуснал на Румъния 19.7 млрд. евро, а на България - 6.9 млрд. евро от структурните и кохезионния фонд. До януари 2012 г. Букурещ е успял да усвои едва 4% от тези средства, докато България - близо 19%. "Това са най-ниските нива на усвояване в целия ЕС", се казва в доклада.
|
|