:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,767,913
Активни 679
Страници 24,380
За един ден 1,302,066

Румъния се уплаши, че ЕК я разделя от България за Шенген

София и Букурещ не усвояват парите от еврофондовете заради липса на опит, на административен капацитет и измами, сочи френски доклад
Жозе Мануел Барозу
Еврокомисията разделя тандема "Букурещ-София" за Шенген, писа румънският в. "Адевърул". Заключението изданието прави, като се позовава на изказвания на председателя на ЕК Жозу Барозу и на зам.-председателката на Еврокомисията и еврокомисар по правосъдието Вивиан Рединг. По време на визитата си в София в края на миналата седмица Барозу заяви, че България е готова да влезе в зоната за свободно движение, но не каза нищо за Румъния, припомня в. "Адевърул". Освен това шефът на ЕК не се отби в Букурещ, което се тълкува като лош знак от румънските медии. По правило Брюксел говори както за Румъния, така и за България, когато става дума за разширяване на шенгенската зона, а посещения на официалните лица се правят и в двете страни.

В. "Евениментул зилей" пък излезе със заглавие "Дипломатически удар: Рединг не вижда Румъния в Шенген". Изданието цитира интервюто на еврокомисарката по правосъдието пред в. "Монд", в което тя заяви, че няма да бъде изненадана, ако интеграцията на Румъния в Шенген бъде отложена. Тя споделя, че ЕК следи много внимателно политическата ситуация в страната, където е имало "един вид парламентарен пуч". Румънското МВнР реагира с изненада на изявленията на Рединг и предупреди, че те "създават предпоставки за дискриминационно отношение", пише "Адевърул". Румънският премиер Виктор Понта твърди, че отделяне на Румъния от България в процеса по присъединяване към шенгенското пространство не може да стане и окачестви подобни твърдения като "приказки".

България и Румъния все още са страни в преход, които трудно усвояват европейските средства заради "липсата на опит, на административен и юридически капацитет", "измамните практики", както и редица ограничения при съфинансирането, е заключението на доклад, изготвен от френски сенатори по поръчка на сенатската Комисия по външна политика, цитиран от ЮрАктив. Според сенаторите забавеното усвояване на еврофондовете пречи на прехода към демокрация и пазарна икономика. Преходният процес в Румъния "далеч не е завършил", докато в България се движи с "бавни темпове", смятат авторите на доклада Симон Сютюр, Мишел Билу, Бернадет Бурзе, Жан-Франсоа Юмбер и Катрин Морен Бесали, които наскоро са посетили страната ни. В бюджетния период от 2007-2013 г. Брюксел е отпуснал на Румъния 19.7 млрд. евро, а на България - 6.9 млрд. евро от структурните и кохезионния фонд. До януари 2012 г. Букурещ е успял да усвои едва 4% от тези средства, докато България - близо 19%. "Това са най-ниските нива на усвояване в целия ЕС", се казва в доклада.



33
3699
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
03 Септември 2012 19:55
Цялото нещо звучи странно в ушите ми. И страха на Румъния. Не си спомням едно - на какъв език се пишат "апликейшъните" за присвояване на фондове?
03 Септември 2012 20:06
Споко, братя мамалигари, нема се пуашите. Ако ни разделят, то вас първи ще ви пуснат. С нашият минпред, с миналото му, с "Ало, Ваньо" и транспорта на тигрите му; с тази корупция и с тези бандити, дето Цвък ги "пречупи" - няма Шенген за нас. Така и вас дърпаме, ама съдба.
03 Септември 2012 20:06
Изданието цитира интервюто на еврокомисарката по правосъдието пред в. "Монд", в което тя заяви, че няма да бъде изненадана, ако интеграцията на Румъния в Шенген бъде отложена.

Всъщност сутринта не ни ли обясниха, че Рединг е казала, че ЕС ще отложи присъединяването на България? А такава "Гореща новина" СЕГА няма. Вярно че съм в отпуска и на обяд пих една ракийка, ама беше само една, кълна се, не може да съм халюцинирал! Кажете, моля, да спирам ли пиенето съвсем?
03 Септември 2012 20:27
да им имам притесненията на северните съседи ...
но и при тях върви "шум за нищо", печелене на медийно пространство и корпоративни сметки и печалби.
Спокойно можеше да се мине без тази новина - първо, защото едва ли на някой му пука за големия страх в румънско, второ - статията е напълно празна като носител на информация.
03 Септември 2012 20:41
По време на визитата си в София в края на миналата седмица Барозу заяви, че България е готова да влезе в зоната за свободно движение

Tова ще да е била лъжицата с катран, с която Барозу ни е унищожил хубавия мед!
Manrico, горещата новина е:

Френско изследване: Преходът в България не е завършил
03 Септември 2012 г., 10:49:54
Преходният процес в Румъния "далеч не е завършил", докато в България се движи с "бавни темпове"...
03 Септември 2012 20:46
Manrico, горещата новина е:

Френско изследване: Преходът в България не е завършил

Не е тази. Обаче се успокоих. Търсене в Гугъл за "Рединг Сега България" дава линк "СЕГА - Рединг: ЕС ще отложи присъединяването на България и ...
http://www.segabg.com/article.php?id=614869", който сочи наникъде, а не е и кеширан. Значи не съм халюцинирал и мога да си пия ракията!
03 Септември 2012 20:50
Е, що се притесняват, вече всички се впечатлихме от резултата от състезанието между двете костенурки - едната, дето не го е завършила, а другата, дето се движела бавно. Иди разбери коя е по-назаде?!?!?! Страшно нема.
03 Септември 2012 21:19
Мanrico, горещата новина е:

Френско изследване: Преходът в България не е завършил
03 Септември 2012 г., 10:49:54


За французите може и да е новина, макар да не вярвам, че е "гореща".
От повечето от нас това е е осъзнато отдавна.
03 Септември 2012 21:38
Се тая...
(снимка: натиснете тук)
03 Септември 2012 23:04
Страшното дами и господа е, че може и наистина да пуснат България в Шенген преди Румъния. Номерът е, че така границите със Сърбия и Румъния ще пречат за придвижване на кафяви кандидатевропейци към северната и западната части на Шенгенската зона. Същевременно това ще разтовари значително гърците от нуждата да приемат обратно всички от кафявите кандидатевропейци, минали как да е по на запад. Тях съответно ще ги връщат на територията на България, която и без това е твърде слабо заселена. Та така - при такова едно влизане на страната ни в Шенген, проблемите с циганите в България ще ни изглеждат като лека настинка.
03 Септември 2012 23:38
@Manrico
Кажете, моля, да спирам ли пиенето съвсем?
...да, тутакси...
04 Септември 2012 01:11
Хич не ни трябва да влизаме в Шенген. Само неприятности,емигранти и бандити ще ни донесе това членство. И сега можем да пътуваме с лична карта. Пробутват ни преди Румъния - има нещо гнило тука.
04 Септември 2012 01:47
И най-вече от крадливост комбинирана с вопиющо невежество!
04 Септември 2012 03:42
Евтин ход за сплашване на Румъния - сакън да не тръгне по пътя на Унгария. Толкоз им е акълът в Еврокомисията. Не е случайно, че в статията в "Монд" се споменава единствено Унгария, а България услужливо е пропусната. Пък и французите ги интересува преди всичко Румъния, както обикновено.
04 Септември 2012 07:16
Нещо интересно - Натисни тук
---------------------------------------------
Блогът на Генек

04 Септември 2012 07:23
Пука им на Румънците.....
04 Септември 2012 08:52
Няма да ни разделят от румънците, просто си търсят повод да им нашокат кратуните. Следващия път сме ние наред.
В бюджетния период от 2007-2013 г. Брюксел е отпуснал на Румъния 19.7 млрд. евро, а на България - 6.9 млрд. евро от структурните и кохезионния фонд. До януари 2012 г. Букурещ е успял да усвои едва 4% от тези средства, докато България - близо 19%. "Това са най-ниските нива на усвояване в целия ЕС", се казва в доклада.

19% от 6,9 млрд евро са 1,311 млрд евро - дали пък не сме на загуба от членството си в ЕС?
04 Септември 2012 09:45
Аз съм на таква възраст, че много добре си спомням как се живееше в България 80 те-години и как в Румъния. Как нямаха пари за хляб и как се заключваха вратите и прозорците на влаковете спиращи на гара Букурещ. Сега след като очевидно 20 години те са вървели напред , а ние назад резултата е виден. Достатъчно е да се разходите из курортите ни по северното ни Черноморие. Мръщят се на хотелите 3 звезди, няма кола по-стара от 3-4 години, а също така и не видях една кола с газова уредба
04 Септември 2012 09:57
Така и не разбрах за какво ни е Шенген. Някой може ли да ми обясни?
04 Септември 2012 10:02
04 Септември 2012 10:09
Сега след като очевидно 20 години те са вървели напред , а ние назад резултата е виден. Достатъчно е да се разходите из курортите ни по северното ни Черноморие. Мръщят се на хотелите 3 звезди, няма кола по-стара от 3-4 години, а също така и не видях една кола с газова уредба
Да, през тези 20 години в Румъния имаше далеч по-справедливо разпределение на националното богатство, отколкото у нас. Причината е, че си нямаха мафия, а олигархията им едва напоследък взе инициативата в свои ръце, уплашена за съществуването си, което доведе до последните политически сътресения там.
04 Септември 2012 10:11
сър Джон
04 Сеп 2012 09:57

Поздравления!
Същия въпрос зададох преди няколко месеца по повод сходно обсъждане за Шенген.
А ползата няма да е за обикновените българи, само за държавата, към момента - дори спорна поради кризата и стагнацията в икономиката, в частност външната търговия и транспорта.
04 Септември 2012 10:11
Достатъчно е да се разходите из курортите ни по северното ни Черноморие. Мръщят се на хотелите 3 звезди, няма кола по-стара от 3-4 години, а също така и не видях една кола с газова уредба

Ако се разходиш из курортите на съседните страни, в които ходят българи, може би ще имаш подобни впечатления и за българите.
04 Септември 2012 10:28
Манрико в случая е прав - ако се разходиш при съседите ще видиш че българите там(да речеме че са на екскурзия,или отдъхват) хич не са зле материално. И автомобилите ни са по-луксозни от румънските(това е мое лично наблюдение),да не говориме за харчлъка. Не трябва да си много умен за да го забележиш. Просто трябва да направиш елементарен анализ. Все пак сме доста напред пред румънците по усвояване. И това е благодарение на сегашното управление. И въпреки предишното - на тройната ламя.Но трябва още повече. А нашите курорти(макар и бетонирани) са свтлинни години пред румънските. И това е факт. Така че не ми ги превъзнасяйте румъняску - и те са гола вода ако сравняваме с Европа. Но пак повтарям че Шенген изобщо не ни трябва. Еврозоната също.
04 Септември 2012 11:13
Не знам,що продължават да ни занимават с тези глупости, а пропускат важните неща. На нас НЕ ни трябва шенген. Какво печели обикновения българин? Една проверка по-малко на летището. Ако пътуваш с кола и минаваш през Сърбия така или иначе минаваш граници. А недостатъците са ясни и надълго коментирани - вижте Гърция. Ще се превърнем в гетото на ЕС. А най-лошият вариант е да влезем без Румъния, както точно коментира Vitalius.

Много по-важно за хората е да отпаднат ограниченията на работния пазар, но за това държавата ни нехае, не че може да направи нещо де.
04 Септември 2012 12:34
04 Септември 2012 13:15
Хич не ни трябва да влизаме в Шенген. Само неприятности,емигранти и бандити ще ни донесе това членство.

Не се стряскай братО. Имигрантите не са се засилили към територията, емигрантите отдавна се ориентираха навън и без Шенген. А бандити - дал господ и сега и едва ли има място за повече в бъдеще.
04 Септември 2012 13:34
Ще се превърнем в гетото на ЕС.

Защо "ще"
04 Септември 2012 14:24
ablepsia04 Септември 2012 03:42




Казал си го преди мен...
04 Септември 2012 15:47
София и Букурещ не усвояват парите от еврофондовете заради липса на опит, на административен капацитет и измами, сочи френски доклад


Пак ще кажа, българските чиновници са тъпунгери, връзкари и некадърници. Те, освен да треперят за "топлите" си местенца, нищо друго не правят. Нещо повече, пречат на инициативните хора, на бизнеса и на всяко едно начинание. Освен това, чиновническата армия е наследена от живково време и за жалост попълнена по време на престъпния криминален преход.
Администрацията е виновна за всички злини, които се стоварват на главите на българите.
04 Септември 2012 16:04
Такива заглавия са лишени от връзка с реалността , която не позволява такова разделение поради наличието на обща неохраняема граница от бая километри.
04 Септември 2012 16:05
Администрацията е виновна за всички злини, които се стоварват на главите на българите.

Вече на съда администрация ли му викат?
04 Септември 2012 17:08
Mariner04 Септември 2012 11:13

Не знам,що продължават да ни занимават с тези глупости, а пропускат важните неща. На нас НЕ ни трябва шенген. Какво печели обикновения българин? Една проверка по-малко на летището.

Това в квартарния партиен клуб по интереси ли ви го казвад?
Щото там разправяха навремето , че и членство в ЕС не ни трябва.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД