Въпреки че още не са направили нищо особено, за да намалят цените на лекарствата, управляващите упорито желаят окончателно да съсипят лекарствената политика. "Решението ни е твърдо - Националният съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти ще бъде в Плевен", е заявил премиерът Бойко Борисов при посещението си в града, обявиха от общината в Плевен.
Създаването на въпросния национален съвет предстои - миналата седмица бяха приети на първо четене в парламента нужните промени в закона за лекарствата. Съветът трябва да замени настоящата Комисия по цени и реимбурсиране, която е част от здравното министерство, а идеята е да има специализирана администрация, която да се занимава само с регистрация на цени и на нови лекарства, които се плащат от гражданите, здравната каса, МЗ и болниците. Борисов е заявил вчера, че в лекарствения съвет ще работят 30 служители, които ще получават по около 2000 лв. месечна заплата. Тъй като според закона за администрацията структура като съвет няма право да определя цени, новият орган само ще се казва съвет, а на практика ще има функции на комисия. Идеята за странната комбинация е на финансовия министър Симеон Дянков.
Негово е и желанието новата структура да е в Плевен, то е подкрепено от премиера. "В Плевен има медицински университет, болници, много специалисти в тази област", обяснява Борисов. Това обаче ще доведе до хаос и в крайна сметка - най-вероятно до още по-голямо забавяне на регистрацията на нови медикаменти, което пък обикновено води до задържане на по-високи цени на вече съществуващите на пазара продукти.
Въпреки че се твърди, че има възможност самите заявления за регистрация на ново лекарство и цената му в т.нар. позитивен списък да се подават по електронен път, всички производители или представителите им в момента ходят на крака в МЗ да подават документи. Обикновено след това са налагат още няколко ходения за доизясняване на различни неща, тъй като самите заявления са доста обемисти, с данни и доказателства за безопасност и качество на самите продукти, със задължителните цени на същото лекарство в други държави и т.н. След като всички документи са изрядни, комисията трябва да направи т.нар. фармако-икономически анализ, да се прецени нужно ли е съответният препарат да се плаща от НЗОК.
Освен че от това разбират не повече от 10 души у нас, за които изобщо не е сигурно, че биха искали да живеят в Плевен, те имат нужда и от допълнителни данни - от здравната каса за потребление по съответната диагноза, от научни дружества, от лекарския съюз и т.н. Всички те в момента се носят и обясняват на крака. По закон от подаването на заявлението до издаването на становището на комисията не бива да минават повече от 60 дни, но този срок обикновено не се спазва, а има продукти, които чакат по над година и половина. С усложняването на процеса с преместването му в Плевен срокът вероятно ще се удължи още повече.
В момента в настоящата комисия има подадени 1700 заявления за включване на нови препарати и се гледат документите, подадени през май. Покрай създаването на новата комисия и преместването й всички те ще трябва да почакат поне няколко месеца повече, което ще осигури по-високите цени на конкурентните им продукти на пазара.
Това могат, това правят!
WesternTwilight