В молбите си за политическо убежище ромите най-често посочват мизерията и бедността като мотиви, накарали ги да напуснат родните си страни. |
В исканията си за убежище ромите вписват мотиви, които не отговарят на изискванията за предоставяне на бежански статут. Така например повечето роми от Сърбия и Македония признават, че мизерията и бедността са основна причина да искат да напуснат родината си. Една четвърт от тях пък посочват като мотив лошото здравеопазване. През юни т.г. Конституционният съд реши, че парите, отпускани дотогава на подалите молби за политическо убежище, са недостатъчни, и постанови тези хора да получават помощи, подобни на тези за дълготрайно безработни. Македонски ром например споделя, че ако успее да се задържи поне два месеца в Германия, с парите от социалните помощи ще може да живее дълго време в родната си страна.
Десетки хиляди роми от Балканите всяка година тръгват на Запад в търсене на по-добър живот. За българските и румънските роми е доста по-лесно да заживеят легално в Германия, отколкото за ромите от другите балкански страни, които все още не са част от ЕС, коментира "Дойче веле". От края на 2009 г. сърби и македонци не се нуждаят от визи, за да пътуват свободно в рамките на ЕС, но те трябва да докажат наличието на определена сума, осигуряваща престоя им в ЕС, както и билет за връщане. Въпреки това броят на търсещите политическо убежище расте с всеки изминал ден - особено в Германия. Това застрашава безвизовия режим със Сърбия и Македония, тъй като още през м.г. Еврокомисията заплаши да въведе временен визов режим за двете страни. Ромските организации обаче протестират, тъй като се опасяват, че от визовите ограничения ще бъдат засегнати само ромите.