Преди дни "Пари Сен Жермен" подписа спонсорски договор, с който скандализира обществеността в поемащата последиците от кризата Франция. Освен това сделката е предизвикателство пред УЕФА, чийто президент Мишел Платини (французин, впрочем) обяви категоричната си воля да води битка за въвеждане на финансов феърплей сред клубовете. А именно - сумата на харчовете на отбора да не надхвърля тази от приходите за сезона. Това се прави, за да се сложат юзди на щедро харчещи клубове като "Манчестър С", "Реал", руския "Анжи" и... "Пари Сен Жермен", които с финансовите си възможности реално разбиват трансферния пазар.
Новият договор на ПСЖ обаче заобикаля именно това изискване и всъщност е подписан именно с тази цел. Според него клубът ще получава по 100 млн. евро (!!!) от катарска банка в продължение на 4 сезона, за да има спонсор на екипите и да смени името на стадиона си "Парк де Пренс". Това прави общо 400 млн. евро!
Тези 100 милиона надхвърлят три пъти сбора на договорите за спонсори на екипите на всичките останали клубове във френската Лига 1 за сезон 2011/12.
Досега "Барселона" имаше най-големият годишен договор в Европа с 32 млн. евро, които получава от "Катар Фондейшън", но наскоро "Манчестър Юн" обяви за сделка с "Шевролет", според която към 2021 г. ще получава 62 млн. на сезон. Дори и тази гигантска сума отстъпва чувствително на рекорда на ПСЖ.
Специалисти изчислиха, че въпреки нарасналата класа на парижкия клуб в последната година, привличането на няколко големи футболни звезди и увеличената посещаемост на мачовете стойността на спонсорството на екипите не би трябвало да надхвърля 20 млн. на година. Ако тези оценки са верни, то останалите 80 млн. от годишния договор трябва да са за правата за име на стадиона. Но сумата е далеч от реалната. Защото друга експертна оценка показва, че реалната стойност на контракт за промяна на името на ст. "Парк де Пренс" не би трябвало да надхвърля също 20 млн. евро. Освен това се изисква сложна процедура и обществен дебат за преименуването, тъй като този похват не е така широко разпространен във Франция, както в Германия например.
Затова е много трудно да се приеме, че общото спонсорство за лого на фланелките и купуване на правото за името на стадиона може да надхвърли 40 млн. евро на сезон. Сега наред е УЕФА и нейните Правила за финансов феърплей. Има индикации, че няколко клуба ще обърнат внимание на тази сделка, която е направена с ясната мисъл да се заобиколят правилата.