:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,317,587
Активни 300
Страници 1,536
За един ден 1,302,066

Липса на солидарност провалила тихата дипломация в Либия

"Провалих се", каза бившият докладчик на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) по въпроса за българските медици в Либия - унгарецът Матяш Йорши, запитан вчера от в. "Сега" защо не е успяла неговата "тиха дипломация".

"Моята мисия беше неуспешна. Имах стратегия, която се основаваше на тихата дипломация. Целта ми бе да предложа нещо, като в замяна бъдат освободени българките и палестинецът. Време е Асамблеята да възприеме друг подход - може би не шумна дипломация, но онова, което е типично за парламент - да направи доклад и да информира международната общност. Мисля, че сега трябва да се засили натискът върху Либия."

Йорши е председател на групата на либералите в ПАСЕ. За първи път той проговори какво е ставало, докато Страсбург загуби година и половина след решението си през януари 2004 г. спешно да защити медиците. "Искам да ви информирам, че предишният генерален секретар на Съвета на Европа Валтер Швимер отправи към външните министри на тогавашните 45 членки призив да съберат помощ за заразените от СПИН деца в Бенгази и техните семейства. Отговорът бе изключително слаб. Повечето от страните членки дори не си направиха труда да отвърнат, а отзовалите се предложиха незначителна помощ. Говорим за солидарност, но не действаме солидарно. Вярвам, че членовете на Съвета на Европа трябваше да поставят нещо на масата. Тогава нашите инструменти за преговори можеха да бъдат много по-силни", разкри Йорши. Той заяви, че смята да се изкаже в четвъртък на дебата за медиците, но да акцентира не върху поведението на Либия, а на Европа.

Председателят на ПАСЕ Рене ван дер Линден се въздържа да определи "тихата дипломация" като безплодна. "Разбира се, не постигнахме резултата, който желаехме. Затова се съгласихме да включим темата в дневния ред на сесията, за да привлечем вниманието на държавите върху този проблем. Първо опитахме парламентарната дипломация, но времето промени позицията ни и затова пристъпваме към дебат на сесията", каза той в отговор на въпрос на в. "Сега".

Бившата председателка на Комисията по наблюдението в ПАСЕ Жозет Дурийо разпространи декларация в подкрепа на медиците, под която е събрала подписите на 30 небългарски депутати. Тя е направила подписката на предишната сесия през юни, когато заради парламентарните избори българската делегация не се яви. Документът призовава за незабавно освобождаване на обвинените, осъдени след несправедлив процес.

На започналата вчера есенна сесия на ПАСЕ България се представи с нова делегация. Завърналата се в Асамблеята след 8-годишно отсъствие Надежда Михайлова бе избрана за зам.-председател на групата на Европейската народна партия (християндемократи).
3
722
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
03 Октомври 2005 23:52
Посланието, който господинът изпраща към Либия и останалите 'бели' страни (както те искат да ги наричаме) е ясно. Ако им трябват пари или пък ги стяга чепика за нещо, да вземат официални заложници, да ги пребият от бой, да ги държат 3 год. в затвора и да почнат да ги съдят лека-полека. Провалил се е господинът преди, май ще се провали и сега.
Помощите за нещастните дечица освен поради арогантността на тези които не са ги дали ги няма също така и поради арогантността на самите Либийски власти. Трудно е да се спекулира какво би станало ако нямаше Либийски ултиматуми поставаяйки Европа в невъзможното положение да не изглежда помощта и като компенсации за престъпления, така както изглеждат Либийските компенсации за жертвите от най различни терористични нападения. Факт е обаче е Европа много пъти е помагала на бедстващи хора навсякъде по света и може би щеше и сега да помогне по-осезаемо.
04 Октомври 2005 10:24
"Повечето от страните членки дори не си направиха труда да отвърнат, а отзовалите се предложиха незначителна помощ."
Благодарим ви братя европейци. Вие, както винаги, сте загрижени за нас - и това е така още от турското робство досега.
04 Октомври 2005 20:30
Колко характерна липса на постинги...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД