Докато правителството обмисля въвеждането на нов данък, за да осигури 120 млн. лв. за увеличението на пенсиите, военното министерство смята да изхарчи без конкурс и без никаква необходимост близо 400 млн. долара за изтребители. Бъдещата сделка, за която в бюджета за 2013 г. няма предвидени пари, вероятно ще натовари следващото правителство.
Военният министър Аню Ангелов потвърди вчера, че ако бъдат купени употребявани самолети, състезателна процедура няма да има, а ще се тръгне към директно договаряне с продавачите. Става дума за осем бойни самолета втора употреба, които трябва да заменят руските МиГ-29. Решението ще бъде взето от правителството до края на месеца, след което ще се произнесе и парламентът, който одобрява военни сделки над 100 млн. лв.
"Ако инвестиционният проект съдържа препоръка за купуване на втора ръка изтребители, то те са държавна собственост и следователно ще се водят преговори с представители на държавите. Ако купуваме изцяло нов изтребител, той е собственост на компаниите и тогава бихме направили конкретен конкурс. Всичко зависи от това какъв инвестиционен проект ще одобри правителството до края на този месец", обясни министърът и така даде знак как ще бъде заобиколена конкурсната процедура. Това, което той премълча, е, че купуването на стара военна техника също няма да излезе евтино - заради предполагаемите ремонти след покупката и поддръжката й.
През последните месеци Ангелов на няколко пъти намекна, че се върви към покупката на стари изтребители. От началото на годината екипи на ведомството обикалят Португалия, Холандия, Норвегия, Италия и САЩ, за да оглеждат самолети. Става въпрос за употребявани изтребители Ф-16 и "Юрофайтер". Единствено Швеция предлага нови самолети "Грипен". Португалия, която е в криза, в момента разпродава всичко излишно, а България очевидно смята да я подпомогне с покупката за сметка на собствените си данъкоплатци.
Въпреки че проектът за покупка на изтребител е пред гласуване в МС, около него има редица въпросителни. Не е ясно как е взето решението какъв вид изтребител да се купи. Вчера стана ясно, че работната група по проекта докладва лично на министъра, а началникът на бойната авиация остава изолиран от решението. Не случайно от ръководството на ВВС запазват мълчание по проекта.
При покупка на изтребители втора ръка не се предвижда подписването на офсетно споразумение за бъдещи инвестиции на доставчика в българската икономика. Така страната се лишава от възможността част от парите за самолетите да се върнат обратно под формата на инвестиции и работни места. Не е ясно и как ще реагира Европейската комисия, която през май предупреди България и Румъния да не купуват самолети без конкурс. В края на септември обаче Букурещ реши да вземе 12 употребявани Ф-16 от Португалия без тръжна процедура. България очевидно върви по същия път.
Без отговор остава и най-важният въпрос - откъде ще бъдат отделени 400 млн. долара за самолети, след като военният бюджет за 2013 г. е почти аналогичен с тазгодишния. В него не са предвидени капиталови разходи за самолети. Възможно е плащанията по проекта да започнат от 2014 г., когато ще пристигне първата машина, но това означава, че така следващото правителство ще бъде задължено да плаща за решения на ГЕРБ. Задълженията за следващия кабинет може да станат още по-големи, тъй като се очаква ремонтът и модернизацията на старите изтребители да глътнат още 200 млн. долара.
На практика ГЕРБ ще постави следващия МС в същата позиция, в която самото то изпадна след управлението на тройната коалиция. Месеци след идването на власт на Бойко Борисов се оказа, че трябва да бъде сключен договор с френската компания "Армарис" за построяването на две корвети за 498 млн. евро. Наложи се Борисов да разговаря с френския си колега Франсоа Фийон, за да бъде спряно подписването на договора. "Всеки се разпростира спрямо чергата и парите, които има в бюджета", заяви тогава премиерът. Освен да спре процедурата за корветите МО трябваше да плати милиони евро за военните самолети "Спартан" и хеликоптерите "Кугър". Наложи се армията да се откаже от три хеликоптера "Пантер" на компанията "Юрокоптер" заради недостиг на пари.
---ОБСЪЖДАНЕ---
Конкурсът за покупка на изтребители на армията е един от най-дълго обсъжданите проекти в армията. Вече стана традиция в края на мандата на всяко правителството да се прави опит да се избере изпълнител, но в крайна сметка нито един кабинет не посмя да започне процедурата точно преди избори. Вкарването на проекта в дневния ред на кабинета "Борисов" обаче е странно на фона на бурните дебати около идеите на финансовия министър Симеон Дянков за нови данъци. Още повече че самият министър-председател е заявявал неведнъж, че България няма да купува нови самолети, "докато има криза и докато се решават въпросите с науката, културата и театрите, които 50-60 г. не са ремонтирани".
Основните аргументи на военното министерство да внесе решението за покупка на изтребителите са, че изтича летателният ресурс на руските изтребители. Армията обаче може да използва МиГ-29 до 2030 г. Това стана възможно, след като бе сключен договор с руската РСК "МИГ" за поддръжка на машините. През септември м.г. бе подписано ново споразумение с руската компания. България разполага и с 12 самолета Миг-21, от които само три летят. В края на декември се предвижда те да бъдат свалени от въоръжение. Авиацията разполага и с една ескадрила Су-25, която ще могат да се ползват до края на 2014 г.
Въпреки че разполага само с руски изтребители, България няма международни ангажименти да ги подменя с натовски, тъй като не се предвижда те да бъдат използвани зад граница. София е поела единствено ангажимент пред НАТО да охранява въздушното пространство - Air Рolicing, което успешно се прави в момента и с руските МиГ-29.