Себастиан Льоб се оттегля от рали спорта като 9-кратен световен шампион. От догодина французинът ще кара по специална програма, като ще избира състезанията си. Идеята е да се подготвят - и той , и "Ситроен" за участие в световния шампионат за туристически автомобили (WTCC) от 2014 г.
Със сигурност постиженията на елзасеца дълго време няма да могат да бъдат подобрени. Освен 9-те поредни титли той държи още много рекорди, най-значимите сред които са 75 спечелени ралита, 112 класирания в челната тройка, 874 етапни първи места. В кариерата му обаче има няколко състезания, които му донесоха статут на легенда. Ето кои са те:
Монте Карло 2002
Протоколът от състезанието говори красноречиво за случилото се. След финала зад Льоб остават Томи Макинен, Карлос Сайнц, Колин Макрей, Маркус Грьонхолм и Ричард Бърнс - петима световни шампиони. Разликата с Макинен е 1 минута. Льоб обаче получава наказание от 2 минути, тъй като в края на втория ден заедно с навигатора си Даниел Елена допускат глупава грешка. Преди да вкарат колата си "Ситроен Ксара" в закрития парк, сменят гумите, което е нарушение.
След санкция от "Ситроен" подават контестация. Тя е уважена и Льоб взима купата за първото място. По-късно обаче съдиите променят решението си и Себастиан трябва да върне трофея на Макинен.
"Все ми е тая, тъй като не карам във всички състезания и не се боря зи титлата. Щом на Макинен му трябват тези 10 т., нека ги взима. Знам само, че победих в това състезание", казва ядосаният Льоб.
Швеция 2004
Льоб стартира втория си пълен сезон във WRC. Никой вече не отрича качествата му. Специалистите обаче не са склонни "да му вярват", тъй като го броят за изключителен пилот на асфалт, но го отписват, когато става дума за друга настилка. Рали "Швеция" обаче променя тези мнения. В случая французинът има и голям късмет, тъй като съперниците му имат проблеми. Караният от Марко Мартин форд се поврежда, а Маркус Грьонхолм с "Пежо 206" на два пъти излита от пътя. Историята обаче е променена, тъй като досега във всичките 40 издания на рали "Швеция" са печелили единствено скандинавци. И точно Льоб слага край на това.
Великобритания 2005
Ако спечели това състезание, французинът си гарантира втора шампионска титла. В 15-ия етап Себастиан води с повече от минута пред Петер Солберг. По време на отсечката обаче катастрофира Марко Мартин, чийто навигатор Майкър Парк загива. Организаторите решават да спрат ралито. Всичко, което трябва да направи Льоб, е да стигне до сервизния парк и да бъде коронясан като шампион. Тук обаче французинът показва, че е и голям човек, и спортист. Умишлено пристига на контролния пункт по-рано и бива наказан, което го праща на трето място в крайното класиране.
"Не можех да си представя, че в такъв тъжен ден, в който загубихме наш колега и приятел, аз мога да стана световен шампион", категоричен е Льоб. И печели световната титла още в следващото състезание.
Корсика 2005
"Всички очакваха, че ще спечеля това рали и затова реших да не ги разочаровам", казва след финала французинът. Именно в това състезание той прави първия от големите си рекорди, като печели абсолютно всички отсечки в състезанието.
Монте Карло 2006
За 2006 г. "Ситроен" решава да закрие за година заводския си отбор, за да може да подготви по-добре модела С4. Льоб участва като частен пилот от тима на "Кронос", което го поставя в неизгодно положение. Всички конкуренти излизат на старт с нови модели, докато той разчита на старата "Ксара", която не е обновявана от 2004-а. В края на първия ден Льоб има аванс от минута, но удря автомобила си и не успява да завърши един от етапите. Продължава участие, като получава наказание от 5 минути. До края на ралито има 2 дни и 11 отсечки. В съботата шампионът е неудържим, печели всички етапи, а в края на деня вече е четвърти. В неделя всичко се повтаря и Льоб стига до второто място, като изостава с минута от победителя Маркус Грьонхолм.
Монте Карло 2007
През есента на 2006 г. Льоб си чупи ключицата, докато кара велосипед. В началото на следващия сезон той не е готов напълно, но трябва да се състезава, тъй като това е първи старт за новия модел на "Ситроен" - С4. Още след първия ден обаче всичко изглежда до болка познато. Льоб печели и деветте специални етапа, след което авансът му е такъв, че може да си позволи да върне газта и да не рискува.
Нова Зеландия 2007
Вероятно това не е най-доброто състезание в кариерата на Льоб, но със сигурност е най-доброто в историята на WRC. Всичките 18 етапа от са спечелени от двама пилоти - Себастиан и Маркус Грьонхолм. Нито веднъж разликата в класирането между двамата не надвишава 15 секунди.
Две отсечки преди края Льоб води с 0.2 секунди, след което Грьонхолм минава напред с 0.9. Което се оказва твърде много. Преди последния етап механиците и на двата тима вадят всичко излишно от колите - части, гаечни ключове и т.н. Себастиан печели с 0.4 секунди, но губи ралито. След изминати 335 км Льоб изостава от финландеца само с 5 десети.
Финландия 2008
Преди всеки сезон една от основните задачи, която си поставя шампионът, е да спечели рали "Финландия". Преди неговото появяване да се преборят със скандинавските пилоти се удавало само на двама - Карлос Сайнц (Исп) и Дидие Ориол (Фр). Себ успява да го стори при седмото си участие след жестока битка с Мико Хирвонен.
Великобритания 2009
Повечето си титли Льоб печели далеч преди края на сезона. Една от тях - през 2006 г., става негово притежание, докато лежи на дивана в дома си със счупено рамо. Затова и тази от 2009-а, отмъкната от Хирвовен, изглежда най-ценна. Преди последния старт Себастиан изостава на точка от финландеца, като единствено победа във Великобритания му гарантира титлата. В средата на втория ден Льоб има 2 секунди аванс, но в последните два етапа успява отнякъде да намери още 23 секунди. Според специалистите именно това са двете най-добри отсечки в кариерата му. В неделя Мико хвърля всичко, за да настигне французина, но не успява да съкрати разликата. А Льоб печели титлата само с една точка.
Нова Зеландия 2010
Още едно фантастично "завръщане" на Льоб. Още в началото на надпреварата удря своя С4 при преминаване на мост, като губи минута и половина. След това почва да съкращава разликата до съперниците, като в края на деня тя е едва 4 секунди. Льоб има целия следващ ден на разположение, за да унищожи конкурентите си. Излиза начело още след първата отсечка, но допуска грешка и излита от пътя. После пак започва да наваксва, но пак бърка. В крайна сметка успява да финишира трети след Яри-Матти Латвала и Себастиен Ожие.
Но е трудно да се каже дали е най-добрият за всички времена, защото титлите му, особено последните, дойдоха при сравнително слаба конкуренция от тези
Томи Макинен, Карлос Сайнц, Колин Макрей, Маркус Грьонхолм и Ричард Бърнс - петима световни шампиони.
А и при съревнование между едва два автомобила реално...
Съвсем не опитвам да омаловажа титлите му, но ми се струва, че шампионатите щяха да са далеч по-оспорвани, ако конкуренцията и при пилотите, и при автомобилите беше като тази отпреди петнайсетина години.