След земетресението са издадени 222 заповеди за разрушаване на опасни къщи. Някои перничани обаче нямат избор и ще трябва да прекарат зимата в разрушените си домове. |
Немалка част от останалите без дом в Перник са застрашени да посрещнат зимата под открито небе заради мотаенето на институциите. Едва през септември се разбра, че ще се търси вариант за кризисно настаняване на хората, които остават без дом или не получиха навреме средства от междуведомствената комисия. Заради това пострадалите не успяха да ползват лятото за ремонт. На 10 октомври междуведомствената комисия за възстановяване отпусна 196 000 лв. за поправка на общински жилища, в които кризисно да бъдат настанени останалите без покрив. Оправданията са, че общината късно е дала списъка с определените имоти. От кметството обаче твърдят, че са подадени достатъчно бързо.
Става въпрос за ремонт на 64 жилища и 4 стаи в общежитие. Тепърва ще се организира изборът на строители. Почти веднага след земетресението МС даде на Перник за 1 г. казарма, в която да се настанят временно пострадалите. Тя можеше да побере около 500-600 души, но не предвиди средства за ремонт, а общината не може да вложи нито лев, защото собствеността не е нейна.
Не по-леко е положението и в с. Бисер, което през февруари бе удавено от прелял язовир. Първите обилни есенни дъждове предизвикаха нови страхове у хората. След двудневните валежи има опасност селото отново да се наводни. Няколко двора вече бяха залети, а хората си правят импровизирани диги. Около Бисер има три язовира, два от които са източени след последното наводнение. Реката, която преля през февруари, обаче е свързана с язовир "Орешец".
--------БЕЗ ВОДА
В Неделино, където през почивните дни бе обявено бедствено положение заради пороя, може да останат без вода през зимата. Причината е, че бентът край с. Крайна, където е вододайната зона, се е пропукал. "Всеки момент бентът може да се скъса и да ни остави без питейна вода. Опасност от наводнение няма", обясни пред "Сега" кметът на Неделино Стоян Беширов. Край вододайната зона живеят 32 души, който са откъснати от света, защото пътят е затрупан от свлекли се земни маси. "Като завали дъжд, те си знаят, че така ще стане", каза Беширов. Макар че тази ситуация се повтаря при всеки по-обилен дъжд, едва в момента общината изготвя проектите и смята колко ще й струва укрепването на бента, свлачищата и разчистването на улиците. Според предварителните изчисления щетите в Неделино са между 4 и 5 млн. лв. Земеделският министър Мирослав Найденов се запозна на място със ситуацията и е поел ангажимент да ги докладва на кабинета. Обещание, че Неделино ще получи пари - няма. По думите на кмета едва 20-25% от улиците в града са асфалтирани. Шахти и канализация няма.