БНР: Вицепрезидентът Маргарита Попова ще открие в Брюксел конференция, посветена на политиките за българите в чужбина...
...Има един документ, който вероятно ще бъде в основата на вашия разговор, този, който беше обсъждан на заседанието при президента през лятото. Той между другото е озаглавен доста, как да кажа, диалогично - "Проблеми на пълноценния диалог и сътрудничество с българите по света". Ще очаквате те да коригират текстовете в документа, ще ги дописвате заедно или?
Маргарита Попова: Те са запознати с тази обща рамка на стратегия за българските общности зад граница и за това какво заедно можем да направим всички национални институции с тях. Този проект за стратегия е на нашия сайт от месец юни, когато ние направихме всъщност първия съвет за българите в чужбина. Сега този документ няма да е в центъра на конференцията, а на него, разбира се, има посветен един от панелите, един панел, и това ще бъде достатъчно. Ние искаме по няколко политики да чуем българските общности зад граница, какво мислят, как смятат, какво за тях е важно, как те искат да участват не само в сътворяването на стратегията, но и в реалното правене на политики, след като ние изготвим стратегията. Защото стратегията винаги е един модерен, ние вече се научихме как най-добре се прави политика, най-добре е да се направи предварително един модерен документ, политически документ, в който да се заложат принципите, целите, отправните точки, тактиките, начинът на комуникация, и след това лека-полека да се градят конкретните стъпки в конкретните области на обществено-политическия живот. Така че само един от детайлите на конференцията ще бъде тази обща рамка за стратегия. Не е нужно те лично да я дописват, те нямат такъв ангажимент. В разговорите за българското училище, за българския език, за социалните проблеми, за тяхното представителство и за това как те всъщност могат да работят, без да присъстват физически в България - това ще бъде по-важният разговор. Иначе след това заедно ние ще извадим, ще извадим след това заедно ще извадим всички тези акценти, важни неща, които ще си кажем. Ще ги извадим пред входа, за да направим стратегията. Това е моята цел и затова аз поех патронажа. Но това според мен е много хубаво събитие.
БНР: Защо в Брюксел, само символично ли избрахте оттам да стартират всички тези разговори за стратегията на държавата към българите зад граница?
МП: Още ли не сте си отговорили на този въпрос?! Той беше задаван още от лятото, струва ми се, от една част от нашите сънародници, нашите съграждани зад пределите на родината. Тази идея се роди спонтанно при онова наше пътуване в Брюксел, когато бяхме тука с много дечица в месец март и дойдохме, за да вдигнем, така, в Брюксел, в столицата на Европа, много важни неща за държавата във връзка с нашето културно-историческо наследство. Тогава се роди идеята, че можем да правим, когато имаме възможност, разбира се, важни политики в Брюксел, и то не къде да е, а в Европейския парламент.
...И между нас нямаше, между хората, които желаят наистина да работят, а не просто да приказват и да обсъждат кое е добро и кое не е, че е... не е зле да направим тази конференция като първа, символна в Брюксел, след това, разбира се, ние ще направим и още няколко срещи. Планираме още две, които ще бъдат в България. Нека да бъде в Брюксел, това е хубаво, ние сме член на ЕС...
БНР: Да, и най-важно е разговорът, който ще водите, ще го водите през политиките на ЕС към емигрантите, към чужденците.
МП: С това исках да завърша! Затова на нашата конференция ще присъстват и европейски експерти, защото, каквато и политика да правим, някак си не е логично, ако тя не минава и не е дискутирана, и не е направена през призмата на нашето европейско членство! Европейското говорене, европейската тоналност, европейският поглед - няма как да не присъства. Нали искаме мисленето ни вече да се променя, да ставаме малко по-различни и да правим нещата в далечна перспектива, но и съгласувано с всички тези, с които вървим, и така или иначе вече сме едно семейство.
|
|