:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,923
Активни 694
Страници 15,488
За един ден 1,302,066
Проверяваме 3000 сделки, съобщи министъра на администрацията

Калчев: Държавата е загубила милиарди от приватизацията

До 30 октомври ще е готов предварителния доклад на правителствената комисия срещу корупцията
От общо около 18 000 приватизационни сделки в момента проверяваме 3000, за останалите няма сили и възможност, обяви в предаването "Неделя 150" на БНР министърът на държавната администрация и зам.-председател на правителствената комисия срещу корупцията Димитър Калчев. Проверките се правят заедно с Агенцията за следприватизационен контрол.

До 30 октомври ще бъдем готови с предварителен доклад, който ще бъде обзор на това, което е направено по линия на приватизационния и следприватизационния контрол, обяви Калчев. Според него било редно да се направи поне отчет какво е станало с плащанията по приватизационните договори. Основно внимание ще бъде обърнато на "двете крупни приватизационни институции, които са продавали - Агенцията за приватизация и Министерството на икономиката". През тях са минали около 4000 сделки.

По предварителна информация "продажбите, които са направени на складови наличности и на основни фондове, са много, много по-големи, многократно по-големи от сумите, които са платени като стартови вноски по приватизационните договори", заяви Калчев. Загубите на държавата от приватизационните сделки са "няколко милиарда", смята министърът. Според него голямата дилема била какво да се прави с развалените приватизационни сделки на някои предприятия, които били буквално източени.

"Всички складови наличности са разпродадени, голяма част от основните средства, машини и съоръжения са разпродадени, разваляме приватизационната сделка и получаваме едно обезкостено предприятие обратно, и се чудим какво да го правим", каза министърът.

Калчев обяви, че "по своя линия" проверка на сделки правела и прокуратурата. Прокурорите наистина правят максималното, което е по възможностите им, обяви Калчев. Те проверявали "някъде над 200 приватизационни сделки". В момента мога да кажа, че наистина прокуратурата е в активни позиции, заяви той. Калчев обаче нарече "фантастични ситуации" възможностите за арести на бивши министри.





Прокурор Петър Петров: Дали сме на съд долу-горе един МС



Прокуратурата предприе проверка на редица приватизационни сделки, сключени след 1995 г., обяви пред Дарик радио Петър Петков, завеждащ отдел "Престъпления по служба и корупция" във Върховната касационна прокуратура.

Досега са извършени 130 предварителни проверки. В 60 от тях са били констатирани престъпления и са образувани досъдебни производства срещу длъжностни лица. "Това са основно от ръководителите на Агенцията за приватизация Захари Желязков и някои от неговите заместници, а също и от министрите, които са извършвали такава дейност", съобщи Петков.

Като примери, че прокуратурата си върши работата той даде и внесените дела срещу Александър Божков и Венцислав Върбанов.

"За последните 3 г. прокуратурата е приключила и предала на съд като бройка горе-долу състава на един Министерски съвет - около 20 лица - вицепремиери, министри, зам.-министри", заяви още прокурорът.

"Като започнем от Нейчо Неев, Васил Чичибаба, Георги Танев, Кирил Цочев, Миньо Манев, Димчо Шопов, Мария Бозукова, след това преминем през Марин Маринов, Пламен Радонов. Освен това лицата, които са се ползвали с имунитет - Цветелин Кънчев, вече знаете, че той е осъден и търпи наказание. Срещу Юлия Берберян пък следващата седмица - на 9 октомври, е делото в Софийски градски съд. Очакваме то да тръгне и да приключи по-скоро, за да се реши относно нейната виновност", добави Петков.

Според него създаването на антикорупционни комисии в България отговаряло на принципа, "ако искаш да не решиш един проблем, създаваш комисия".

Петков обяви, че скоро ще приключат проверките за "Краун ейджънтс" и за твърденията, че бившият шеф на "Булгартабак" Георги Попов е искал подкуп.

Прокурорът каза още, че не му е известно към настоящия момент прокуратурата да проверява министър-председателя Симеон Сакскобурготски или пък бащата на финансовия министър Милен Велчев.
823
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД