Великобритания може да забрани на имигрантите от Румъния и България, които пристигат в Обединеното кралство без предварително осигурена работа, да използват услугите на болниците, които са част от обществената система за здравеопазване. Това заяви пред Би Би Си министърът на вътрешните работи Тереза Мей. Тя призна, че няма възможност да бъдат удължени въведените през 2005 г. ограничения за българи и румънци да живеят и работят на територията на страната. Те изтичат в края на декември 2013 г. и според законодателството на ЕС не могат да бъдат удължавани повече. Тереза Мей обаче е твърдо решена да предприеме мерки за въвеждането на ограничения за достъпа до основни обществени услуги на пристигащите без работа имигранти от България и Румъния, като здравеопазване, образование, жилище и социални помощи. Подробни предложения ще бъдат представени през следващата година, но прилагането на евентуалните забрани ще бъде трудно, коментира в. "Дейли мейл". Изданието припомня спорен закон, приет в Калифорния през 1994 г., забраняващ на имигранти без документи да ползват обществени услуги. Пет години по-късно разпоредбата бе отменена, след като бе призната за противоконституционна.
Британският вътрешен министър Тереза Мей обяви, че в края на 2013 г. ще бъде направена щателна проверка на контрола върху преминаването през границите на граждани от България и Румъния. Освен това властите в Лондон ще се съсредоточат върху т.нар. привличащи фактори, сред които са достъпът до безплатно медицинско обслужване, социални помощи и др. Консервативното правителство се опасява, че притокът от имигранти от двете страни може да провали поставената цел за намаляване на общия им брой под 100 000 до 2015 г. Според в. "Дейли експрес" е изключително обезпокоително, че след малко повече от година 29 млн. българи и румънци ще получат неограниченото право да живеят и работят във Великобритания, а Лондон няма да може да се справи с огромния наплив от имигранти.
БЕЗ КОНТРОЛ
Право на безплатно лечение в обществените болници в Обединеното кралство имат хора, които са живели на територията на страната в рамките на последната година, припомня в. "Дейли мейл". Журналистическо разследване на програмата "Панорама" на Би Би Си показа, че една трета от 133-те болнични заведения, към които репортерите са отправили запитвания, не са правили проверки за статута на лицата, на които са оказали медицинска помощ. Според британското сп. "Пулс" в последните три години здравните туристи на Острова са получили безплатна болнична помощ на стойност 40 млн. лири.