Въпреки че от близо половин година за фирмите се предлагат безвъзмездни милиони от ЕС по мярката "зелена икономика и енергийна ефективност", до момента са постъпили едва десетина проекта. Слабият интерес е учудващ, тъй като с евросредства по тази схема предприятията могат да си сменят дограмата, да си купят модерни енергоспестяващи и безшумни машини, да сложат соларни панели, изолация на цехове и офис сгради и т.н.
"За помощ от Брюксел са кандидатствали 13 фирми за общо 6 млн. лева, но още няма сключен договор, отчете вчера Велина Попова от дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност" в Министерството на икономиката. Оказва се, че малцината кандидати масово са се объркали и документите им са върнати за уточнения и допълнения. Това е странно, тъй като според шефа на дирекцията Кирил Гератлиев правилата за фирмите по тази мярка вече били опростени максимално.
Фирмите, поискали пари, са основно от промишлеността и туризма. Има и компании, които се занимават с развойна дейност. На разположение на бизнеса са общо 600 млн. лв. - половината са от ЕС, а останалата част е от Европейската банка за възстановяване и развитие, като чрез шест банки се отпускат изгодни заеми. Максималната сума за подпомагане на проект е 2 млн. лева.
ГРАФИК
В края на месец април са започнали преговорите с шестте банки, които участват в кредитната линия, а схемата е стартирала официално на 28 юни, поясни Кирил Гератлиев. През юли и през септември-октомври са били информационни кампании. Ако се съди по малкия брой подадени проекти, разгласата очевидно куца. През месец септември е бил сключен и договор с асистента по проекта. Асистентите са Техническият университет в София и фирма "Рубекс".
|
|