Единственият начин да се реши проблема със заменките е с промяна на Закона за държавната помощ, заявиха министърът на земеделието Мирослав Найденов и председателят на правната комисия към Народното събрание Искра Фидосова.
"До края на деня ще бъде сформирана комисия по казуса със заменките", съобщи вчера Фидосова. В нея ще вземат участие юристи от три министерства - на икономиката, на финансите и на земеделието, както и представители на неправителствени организации. Те ще решат по какъв начин ще бъде събрана разликата между пазарната и реалната цена на заменените имоти, ще изготвят и законови промени за подобни нарушения в бъдеще, отбеляза Искра Фидосова. При определяне на пазарната цена ще се вземе предвид цената на 50-100 съседни земи. За да се избегнат нови спорни сделки, в бъдещите договори за прехвърляне на държавни имоти ще бъде въведена изрична клауза за връщане на актива или за доплащане, в случай че се докаже наличие на нерегламентирана държавна помощ, обяви още Фидосова.Тя пое ангажимента промените в Закона за държавните помощи да бъдат изготвени до края на годината и приети до март.
Очакванията на министър Найденов са, че около Нова година Брюксел ще има решение по казуса със заменките. Възможни били обаче три развоя - България да бъде напълно оправдана, ЕК да даде на съд страната ни за неправилна държавна помощ, или просто да поиска облажилите се от замените да възстановят пари. Третият вариант е най-вероятен според Найденов. Каквото и да е развитието, правителството ще издаде актове за разваляне на сделките и ще иска от новите им собственици да върнат терените или да доплатят разликата в цените, на които са придобили имотите, и пазарните им стойности, категоричен беше министърът.
"Вече три години очакваме правителството на Бойко Борисов да предприеме необходимите стъпки, въпреки че разрешаването на проблема беше записано в предизборната програма на управляващите през 2009 г.", припомниха от организацията "За да остане природа в България". Нито Фидосова, нито Найденов успяха да отговорят на въпроса защо се бавят мерките за защита на държавните интереси. "По-добре късно, отколкото никога", заключи Фидосова и обясни, че може утре да дойде друго управление, което няма волята за промяна на премиера Борисов.
Министър Найденов очаква повечето собственици да върнат горите, защото иначе придобивките биха им излезли прескъпо. Според него те вече са платили рушвети, а ще трябва да доплатят и разликата до реалната стойност на имотите, която преди няколко години е била много по-висока от днешната. За 15 имота обаче вече има променено предназначение, горите са изсечени и те няма как да бъдат върнати. В този случай собствениците ще трябват да платят разликите между пазарната и реалната цена, обясни земеделският министър.
Преди седмица Найденов обяви, че страната ни ще бъде глобена с милиарди заради заменките, но преди 2 дни от Брюксел го обориха, като обясниха, че "на този етап е преждевременно и спекулативно да говорим за санкции". Ако ЕК все пак се произнесе за нарушение, България е длъжна да събере разликите. В противен случай вече ще бъде сезиран Европейският съд. Едва след това може да се наложи глоба. Сред облагодетелстваните са депутатът от ГЕРБ Емил Димитров, братът на Сергей Станишев, адвокатът Тодор Батков, близки до Ахмед Доган фирми, турският бизнесмен Фуат Гювен, Христо Ковачки и др.
Единственият начин да се реши проблема със заменките е с промяна на Закона за държавната помощ, заявиха министърът на земеделието Мирослав Найденов и председателят на правната комисия към Народното събрание Искра Фидосова.
На монтанският юридически колос дали му хрумва, че когато тези заменки са правени, те са били 100% законни?
И е никакви поправки в закона не могат да действат със задна дата? Нито да задължат връщанена заменките, нито да доплащат със задна дата.