:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,967,667
Активни 343
Страници 3,824
За един ден 1,302,066

"Фич": Аржентина е на ръба на фалита

Агенцията намали рейтинга на страната с 5 степени заради съмнения, че ще успее да плати над 4 млрд. долара на кредитори
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Хиляди аржентинци протестираха по-рано този месец срещу управлението на президентката Кристина Кирхнер. Те демонстрираха по-специално срещу икономическата несигурност, ограниченията при използването на долара и ширещите се слухове, че управляващите може да променят конституцията.
Аржентина е на ръба на фалита, предупреди международната рейтингова агенция "Фич", цитирана от Би Би Си. Агенцията намали дългосрочния рейтинг на страната в чуждестранна валута с пет степени - от B до CC с негативна прогноза, което означава, че е възможно ново понижение на оценката в следващите месеци. Настоящият рейтинг на "Фич" за Аржентина е само с две степени над DDD, съответстваща на неплатежоспособност.

Драстичното намаляване на аржентинския рейтинг е резултат от решението на съд в Ню Йорк, произнесено на 21 ноември, според което Буенос Айрес трябва да изплати 1.3 млрд. долара на външни кредитори, които притежават облигации отпреди фалита на страната през 2001 г. Тогава южноамериканската страна, която бе във валутен борд от 1991 г. и местното песо бе вързано към американския долар, обяви банкрут заради натрупани огромни задължения. Властите успяха да договорят реструктуриране на дълга с всичките си кредитори с изключение на два хедж фонда - Elliott Capital Management и Aurelius Capital Management. Те заведоха дела срещу Аржентина и съдът в Ню Йорк се произнесе в тяхна полза. Решението на магистратите задължава аржентинските власти да възстановят 1.3 млрд. долара на двата хедж фонда, като погасяването на дълговете трябва да стане най-късно до 15 декември т.г. На същата дата Буенос Айрес трябва да погаси и предоговорен заем на стойност 3.1 млрд. долара. Аржентина обяви, че не признава решението на нюйоркския съд и ще го обжалва. Веднага след произнасянето на съдебното решение президентът Кристина Фернандес де Кирхнер заяви, че правителството й няма да плати и един долар.

Експертите на агенция "Фич" са на мнение, че изпитващата финансови затруднения Аржентина най-вероятно няма да успее да намери средства, за да погаси задълженията си и затова ще бъде принудена да обяви фалит. Другите мотиви за решението на агенцията да понижи оценката си са засилващата се икономическа рецесия, слабата валута, социалната нестабилност и нарастващото политическо напрежение в страната.



ПРАВИЛА

ЕК, ЕП и Съветът на ЕС се договориха за новите по-строги правила за дейността на рейтинговите агенции, съобщи еврокомисарят за вътрешния пазар и финансовите услуги Мишел Барние. "Рейтинговите агенции ще спазват по-строги правила, като ще носят по-голяма отговорност за грешки, допуснати неволно или съзнателно", обясни той. Те ще трябва да определят график кога ще публикуват рейтингите си за държавите от ЕС, като тези оценки могат да бъдат разпространявани час след затварянето или час преди отварянето на пазарите в ЕС. Агенциите ще трябва да мотивират оценките си по-задълбочено и по-прозрачно, отколкото го правят сега. Освен това ще могат да бъдат привличани под съдебна отговорност. ЕК изрази надежда новите правила да бъдат приети от ЕП и държавите членки до края на годината. Повечето от рейтинговите агенции обаче не са европейски компании, а са базирани в САЩ. Не е ясно по какъв начин ЕС може да регулира дейността им. Засега от агенциите се въздържат от коментари.

78
1841
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
78
 Видими 
28 Ноември 2012 21:04
Какви да тия измислени рейтингови агенции, които да пропускат 4 степени? Да прескочат 1, 2 степени, ама 4 наведнъж?
28 Ноември 2012 21:11
mick
28 Ноември 2012 21:04
Какви да тия измислени рейтингови агенции, които да пропускат 4 степени? Да прескочат 1, 2 степени, ама 4 наведнъж?

Тия загърбиха МВФ-то и сега рейтингарите ги наказват. Цялата работа мирише отвсякъде. А англосаксонските печатари са още с ААА /китайците им дават ВВВ/. Пълен смях.
28 Ноември 2012 21:16
От щатите осван да фалилат други държави - какво друго може да се очаква?
Пардон, може и да бомбардират...
28 Ноември 2012 21:27
Тая оная ли е де даде три А на коропарция вечерта преди фалита и?
28 Ноември 2012 21:28
Шъ фалират ама друг път. Та нали Аржентина е един очарователен член на прогресивните сили! Тов. Хуго с неговите 600 милиарда барела петрол, Китай с неговите 3.2 трилиона резерв, Бразилия е на един хвърлей разстояние. Некъкви реднеци били нещо си намалили. Голем праз. Тов. Кирхнер обаче трябва да бъде нащрек защото Реакцията е способна на всякъкви долни постъпки!

28 Ноември 2012 21:49
Цветные революции: следующая — в Аргентине?
27.11.12 09:45 Южноамериканский бунт
Тони Карталуччи
Global Research, 9 ноября 2012
Оригинал статьи: Color Revolutions: Argentina Next?
28 Ноември 2012 22:16
За кои рейтингови агенции става дума? Да ли за същите, които дадоха ААА на токсичните mortgage backed securities, допринесли за надуването и спукването на балона на пазара за недвижими имоти в САЩ, допринасяйки за световната криза? Или може би за същите, които понижиха кредитния рейтинг на американското федерално правителство, въпреки, че е практически невъзможно монополният издател на щатския долар да банкрутира поради дългове в щатски долари?

Правителството на всяка суверенна страна с независима национална валута, свободно търгуваща се на валутните пазари, никога не трябва да взима или гарантира заеми в чужда валута. Стори ли го поради някаква причина, тогава винаги може да преговаря по-изгодни условия. Давай напред, Аржентина! А крединтните агенции да го ....

http://bulgaria-mmt.blogspot.com/
29 Ноември 2012 00:43
Оставете рейтинговите агенции настрана.
Вълци ги яли.
Да видим сега гаучосите ще покрият ли задълженията си по съдебното решение или...
агенциите ше излезнат прави.
ПС
Ако Аржентина се е засилила да помага на еврозоната - да го прави по-бърже че после се не знае.
29 Ноември 2012 02:06
Съдебното решение на съд в САЩ не може да има сила върху независима страна като Аржентина. И защо да оставим настрана рейтинговите агенции които манипулират вече десетилетия пазарите в изгода на тия които стоят зад тях? Не е ли по правилно да им се потърси отговорност за натворените мизерии?
29 Ноември 2012 02:33
Не може , ама може.
Щото следва запор на активи в банки по цел свет и даже арест на аржентински кораби и самолети и продажба на товара и съдовете на търг за покриване на дълга.
ПС
Аржентина при това си остава суверенна държава. Никой нема да И се бръка как да сбира паре за плащане.
29 Ноември 2012 02:42
Ами нека да видим как ще стане тая работа дето я разправяш, а именно, че за САЩ междунаротните закони и споразумения не се отнасяли и могат да си правят каквто си искат.
29 Ноември 2012 03:08
Всичко си е точно по "международните закони и споразумения ".
Попрочети малце как се извършват вземания
29 Ноември 2012 03:44
Аржентинците могат да върнат дълга в прясно напечатано песо - така както правят американците.
29 Ноември 2012 06:52
Страхувам се че не могат.
Немат ни един самолетоносач.
29 Ноември 2012 09:07
kasapina, пак къртиш миФки. В това АОНСУ нещо реално учили ли сте?
А проблемът на Аржентина не са 1,2 или 4 млрд.
29 Ноември 2012 10:04
ограниченията при използването на долара

Създават се проблеми на Аржентина именно заради отказа 'и от долара и присъединяването към групата БРИК.

Спомням си преди месеци, тази година, как хиените пак точеха лиги, че Аржентина нямала да си плати някакъв "транш". Точно на минутата бе платен, въпреки спънките по време и заради плащането. Нека да не се забравя, че цяла латинска Америка бе и е зад Аржентина, изпълнена с пламенна любов към арогантните янки.

А тези "пич"-агенции, са единствено, явно, манипулативните пипала на Банкеро-сатанинският интернационал. Главата на октопода е фед - пред декември изтича договора с приватизираната държава там... Редно е да бъдат подрязани и пипалцата и главата от корен. Същото важи и за Европа, но едва ли толкоз бързо, след като се знае как същите заговорници стискат гушката и на Е-комисията...

Заплахите, че окупаторите на пиндосите щели да направят това или онова, граничи с фантастика. Нека не забравяме също, че пиндостан има не малко активи всред събуждащите се Прогресивни Южно-Американски държави, така както и в самата Аржентина. Докато "бунтуващите се", са без всякакво съмнение платени "пуси-риотки" на силите на мрака. Същевременно организираната по известен нам образец, Аржентинска армия, няма да се церемони много-много с измислена "цветна" революция...

Обръчът се затяга! Зората се пука!
29 Ноември 2012 10:06
Решението на магистратите задължава аржентинските власти да възстановят 1.3 млрд. долара на двата хедж фонда,...
...Веднага след произнасянето на съдебното решение президентът Кристина Фернандес де Кирхнер заяви, че правителството й няма да плати и един долар.
Що ли си мисля, че нарастващото "недоволство" на аржентинците е щото Кирхнер не ще да плати с държавни пари загубите на хедж фондовете? Апропо - да питам - к`во стана с Иран? Нали и там нещо щяха да фалират, нек`ви врякаха из Техеран един-два дни с разни плакати и изведнъж нищо - ни вопъл ни стон, все едно не е било?
29 Ноември 2012 10:19
Като прочетох коментарите, комай само 3-4 форумци са прочели статията.
А ФАЩ и съдът в Ню Йорк да си заврат делото и измислените долари и лихви... сещате се къде.
Целта им е чрез банков шантаж да управляват света, но много камилчета се усетиха и им биха шута.
Аргентина е богата на ресурси държава и трябва да се отърве само от международните банкови кърлежи.
29 Ноември 2012 10:26
Бе не знам за Аржентинците и дали ще плащат, ма на мириканците им предстои един доста болезнен процес на осъзнаване, че се по малко зависи от тях
29 Ноември 2012 10:30
Воцко да не би и ти да си се набълбукал с отровните деривати, дето подобни агенцийки оцениха с ААА, а сега искат някой друг да им плаща сметката? Стана ми жал, толкова емоции, толкова лично приемаш нещата. Гаучосите ще се оправят ти не им бери грижа ...
29 Ноември 2012 12:06
Де го Панайотис да се зарадва на този форум?
29 Ноември 2012 12:30
Ми супер. Това е просто една феноменална страна. Кеф ти плажове, кеф ти ледници, кеф ти джунгла. Всичко има в Аржентина. Сега като фалират и като песото стане пак безполезна шума ще си купя една винарна до Мендоса и един апартамент в Буенос Айрес за $10 000 общо и ще си гледам кефа.
29 Ноември 2012 12:39
Не разбирам защо намесвате мириканците с поредните теории на конспирациите.
А ситуацията е много по-елементарна отколкото поредната световна конспирация. Преди години Аржентина е имала нужда от пари и предложила облигации, в чиито условия или договор ако щете е записала, че споровете около тях ще се решават в американски съд. Аржентина е определила тези условия. След време се оказало, че не могат да ги плащат щото папат повече, отколкото работят. То много мяза на Гърция, но това е друга тема. Поискали от държателите на облигациите да преструктурират дълга, демек да се откажат от част от дълга. И 95 % от тях го направили. Но 5 % не искали и да чуват. Все пак си е тяхно право и са били дали пари на Аржентина при конкретни условия. Аржентина се прави на ударена и не ще да си връща борча. 5 % държатели на облигации се обръщат към съда, който е посочен в условията(договора) на облигациите. И съда взема съответното решение. Между другото Аржентина обжалва. проблемът на Аржентина ще стане, ако съдът отново не отсъди в полза на Аржентина. Тогава се очаква и останалите 95 % да си поискат парите на 100 %.
Ако Аржентина беше избрала японски или руски съд да не мислите, че щеше да бъде друго?
29 Ноември 2012 13:08
-
29 Ноември 2012 13:50
=
29 Ноември 2012 14:01
=
29 Ноември 2012 14:05
=
29 Ноември 2012 14:07
карагьозов, според теб, ако някой(човек, фирма или държава) вземе пари назаем трябва ли да ги връща, както е договорено или връщането е само ако може и ако му е кеф?
29 Ноември 2012 14:20
карагьозов
29 Ноември 2012 14:20
само ако може и ако му е кеф?

Абе, то тъй...Мъ освен кеф се искат още неколко работи. Дет' вика Воцко - поне самолетоносач един да имаха...Абе, кво стана с Фолклендските острови?
29 Ноември 2012 14:22
Manrico
29 Ноември 2012 14:07
карагьозов, според теб, ако някой(човек, фирма или държава) вземе пари назаем трябва ли да ги връща, както е договорено или връщането е само ако може и ако му е кеф?

Не става въпрос за обикновени заеми , а умишлено съсипване на държави.
29 Ноември 2012 14:36
=
29 Ноември 2012 15:00
Обаче гледай сега - аз ги взимам от А, А ги продава на Б и Б си ги иска от мен при нови условия. Гарант е С (съдът на САЩ). Аз имам право да се съдя с Б, нали така?

Карагьозов, не се излагай. Няма никакви нови условия. Нямаш право да съдиш Б, а той да те съди, като не връщаш парите до стотинка. И става дума за облигации, а не за заем от комшията. Развали доброто впечатление.
29 Ноември 2012 15:08
=
29 Ноември 2012 15:12
=
29 Ноември 2012 15:19
Карагьозов, няма нови условия, а влезли в сила клаузи от старите условия. Пак да напиша - недей да разваляш доброто впечатление.
Колкото до световната конспирация - .
29 Ноември 2012 15:20
=
29 Ноември 2012 15:22
=
29 Ноември 2012 15:32
Всъщност Репсол търсят 10,5 млрд, ако тях имаш предвид под "плащане на нещо".
Ако не беше действието на президентката да национализира аржентинската Репсол, нямаше да ги съдят. Т.е. онези "стари фамилии" нищо нямаше да могат да направят по въпроса, ако го нямаше действието на Киршнер. Пък ако става дума за конспирации - цялата работа е заради един значителен подкуп, който е трябвало да осигури правата на една азиатска държава върху един потенциално доста богат на нефт терен. проблемът бил, че правата върху този терен били на Репсол. Даже го били изследвали. В крайна сметка, както в любимата на този форум риторика, аржентинския народ ще плаща милиарди заради един или няколко прибрали един голям подкуп. И със сигурност пак ще са виновни "старите фамилии".
29 Ноември 2012 15:36
Отговарям си - 2005 или 2006 са договаряли преструктурирането на тази емисия и май някой е спал и не си е свършил работата. Или Марата май е в Аржентина през 2005 година. В такива ситуации винаги се появяват "старите фамилии" да обяснят неудобното или неизвестното.
Спри да четеш Джим Чайковски.
29 Ноември 2012 15:50
=!
29 Ноември 2012 16:15
Аз не съм против Аржентина, а срещу тези които не спазват договори. Особено ако го правят зад паравана на някаква политика.
Сингер не го познавам. Но Репсол го познавам. Не виждам защо трябва да имам отрицателно мнение за компанията, само за да оправдая безпринципните действия на аржентинското правителство.
29 Ноември 2012 16:23
И колко са спазените договори. Когато става дума за държави

Всъщност продажбата на облигации няма всички атрибути на договор. Договаряне е имало безусловно с кредиториге. Но там обсъжданите са избрали да се откажат от договорените условия. И сега се опитват по съдебен път да получат специални.
29 Ноември 2012 16:28
=
29 Ноември 2012 16:50
карагьозов, според теб, ако някой(човек, фирма или държава) вземе пари назаем трябва ли да ги връща, както е договорено или връщането е само ако може и ако му е кеф?
В бакалията е едно. Ама тука е друго. Тука някои хора вземат едни пари от името на една държава. Те получават материални облаги (kickbacks) от заемодателя, профукват заема за себе си и за глупости и отиват да живеят в чужбина. След това заемодателя си иска парите барабар с безумните лихви от държавата - от данъкоплатците, които лично е спомогнал да ограби. Е, как да бъде?
29 Ноември 2012 16:53
карагьозов, според теб, ако някой(човек, фирма или държава) вземе пари назаем трябва ли да ги връща, както е договорено или връщането е само ако може и ако му е кеф?

Може да не ги връща, обаче за целта трябва да има 11 самолетоносача.
29 Ноември 2012 17:09
Тука някои хора вземат едни пари от името на една държава. Те получават материални облаги (kickbacks) от заемодателя, профукват заема за себе си и за глупости и отиват да живеят в чужбина. След това заемодателя си иска парите барабар с безумните лихви от държавата - от данъкоплатците, които лично е спомогнал да ограби. Е, как да бъде?

Ми то за това си има концепция за odious debt, макар и да не е официално част от международни договори, доколкото знам. Само че за да е такъв един дълг, трябва 1) правителството да не е демократично избрано и 2) парите да са присвоени, а не изхарчени за държавата и народа. А Аржентина си е демократична от 80-те години, значи народът си носи отговорност за избора.
29 Ноември 2012 18:44
odious debt, макар и да не е официално част от международни договори,
Така е - не е. И друго не е в международното право - склоняване към корупция - когато подкупиш ръководителите на една държава да затрупат страната си с непосилен дълг. В смисъл - отговорността се поема само от подкупения в случай, че го хванат - а подкупващия никой не му търси сметка.
*
А това с демократичността не обяснява нищо - то и Хитлер дойде на власт след демократични избори.
29 Ноември 2012 18:51
А Аржентина си е демократична от 80-те години, значи народът си носи отговорност за избора.

Аве, чакай веее...Ти искаж да кажеш, че ония пари - от дълговите облигации, дет' ги имитира Пицко...И взе едни пари срещу тях, няма да си ги връща самия той, ами всички ние? Щот' сме демократична държава? Божкеййй
29 Ноември 2012 18:53
то и Хитлер дойде на власт след демократични избори.

И германският народ си понесе последствията.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД