Аржентина е на ръба на фалита, предупреди международната рейтингова агенция "Фич", цитирана от Би Би Си. Агенцията намали дългосрочния рейтинг на страната в чуждестранна валута с пет степени - от B до CC с негативна прогноза, което означава, че е възможно ново понижение на оценката в следващите месеци. Настоящият рейтинг на "Фич" за Аржентина е само с две степени над DDD, съответстваща на неплатежоспособност.
Драстичното намаляване на аржентинския рейтинг е резултат от решението на съд в Ню Йорк, произнесено на 21 ноември, според което Буенос Айрес трябва да изплати 1.3 млрд. долара на външни кредитори, които притежават облигации отпреди фалита на страната през 2001 г. Тогава южноамериканската страна, която бе във валутен борд от 1991 г. и местното песо бе вързано към американския долар, обяви банкрут заради натрупани огромни задължения. Властите успяха да договорят реструктуриране на дълга с всичките си кредитори с изключение на два хедж фонда - Elliott Capital Management и Aurelius Capital Management. Те заведоха дела срещу Аржентина и съдът в Ню Йорк се произнесе в тяхна полза. Решението на магистратите задължава аржентинските власти да възстановят 1.3 млрд. долара на двата хедж фонда, като погасяването на дълговете трябва да стане най-късно до 15 декември т.г. На същата дата Буенос Айрес трябва да погаси и предоговорен заем на стойност 3.1 млрд. долара. Аржентина обяви, че не признава решението на нюйоркския съд и ще го обжалва. Веднага след произнасянето на съдебното решение президентът Кристина Фернандес де Кирхнер заяви, че правителството й няма да плати и един долар.
Експертите на агенция "Фич" са на мнение, че изпитващата финансови затруднения Аржентина най-вероятно няма да успее да намери средства, за да погаси задълженията си и затова ще бъде принудена да обяви фалит. Другите мотиви за решението на агенцията да понижи оценката си са засилващата се икономическа рецесия, слабата валута, социалната нестабилност и нарастващото политическо напрежение в страната.
ПРАВИЛА
ЕК, ЕП и Съветът на ЕС се договориха за новите по-строги правила за дейността на рейтинговите агенции, съобщи еврокомисарят за вътрешния пазар и финансовите услуги Мишел Барние. "Рейтинговите агенции ще спазват по-строги правила, като ще носят по-голяма отговорност за грешки, допуснати неволно или съзнателно", обясни той. Те ще трябва да определят график кога ще публикуват рейтингите си за държавите от ЕС, като тези оценки могат да бъдат разпространявани час след затварянето или час преди отварянето на пазарите в ЕС. Агенциите ще трябва да мотивират оценките си по-задълбочено и по-прозрачно, отколкото го правят сега. Освен това ще могат да бъдат привличани под съдебна отговорност. ЕК изрази надежда новите правила да бъдат приети от ЕП и държавите членки до края на годината. Повечето от рейтинговите агенции обаче не са европейски компании, а са базирани в САЩ. Не е ясно по какъв начин ЕС може да регулира дейността им. Засега от агенциите се въздържат от коментари.