Митничарите да описват уврежданията на внасяни от чужбина катастрофирали коли, за да се предотвратят застрахователни измами с тях. Това предложи вчера Здравко Данков от Асоциацията на българските застрахователи в доклада си по време на международната конференция за кражби на коли и застрахователни измами.
"Престъпниците разполагат с неизчерпаеми варианти, но единият от тях е да купуват евтино ударени луксозни автомобили от други държави, да ги регистрират у нас незаконно като здрави и движещи се и след това да инсценират катастрофа. Така прибират огромна застраховка", обясни пред "Сега" Данков.
Той и колегите му предлагат да бъде променена наредбата за писмено деклариране на стоки, според която митниците облагат с мито внасяните в страната коли. Сега служителите записват само марката, модела, датата на първа регистрация, товароносимостта и други подобни данни. Застрахователите искат към тях да се добавя информация има ли возилото някакви механични увреждания по корпуса и двигателя, придвижва ли се на собствен ход или не, транспортира ли го друго превозно средство.
"Ако получаваме тази информация и при нас дойде недобросъвестен собственик, който каже, че е блъснал колата си и му е смазана предницата, просто няма как да може да ни излъже", коментира Здравко Данков.
Застрахователите искат още в цялата страна да се унифицира образец-заявлението, с което се подава жалба за кражба на кола. Полицейският служител, който я приема, да изисква копие от застрахователната полица и да проверява за верността на данните от нея, за времетраенето й, с коя компания е сключен договор, както и идентификационни данни за колата и собственика. "Така, като получим информация от МВР за дадена крадена кола, която уж е застрахована в компанията Х, ще проверяваме нашите масиви и веднага ще става ясно, че данните са недостоверни", каза Данков.
Той припомни, че в Наказателния кодекс има само един член, който касае застрахователната измама. Според него "който разруши, повреди или унищожи с измамлива цел свое осигурено имущество, се наказва с лишаване от свобода до 3 г.". Законодателят е предвидил и абсурдната глоба до 10 лв. Според Данков дори и с тези ниски санкции този член изобщо не се прилага. "Това е неработеща, мъртвородена законова разпоредба, преди 3 г. беше осъдено едно лице и оттогава нищо. Затова е наложително осъвременяването на законовите текстове", каза той.
По данни на застрахователите през 9-те месеца на годината кражбите на застраховани автомобили са намелели с 54%, а намерените са се увеличил с 62% в сравнение с този период на 2001 г.
|
|