Председателят на Европейската комисия Романо Проди похвали вчера 10-те държави-кандидатки за членство в ЕС, че са изпълнили икономическите критерии, че до края на годината ще приключат преговорите и през пролетта ще подпишат договори за присъединяване. Така Полша, Чехия, Словакия, Унгария, Словения, Литва, Латвия, Естония, Малта и Кипър ще могат да влязат в ЕС от 1 януари 2004 г.
"През 1993 г. в Копенхаген държавите от Централна и Източна Европа получиха възможността да се присъединят към ЕС. Оттогава тези държави изминаха дълъг път от диктатурата към стабилната демокрация. Това е една невероятна равносметка", подчерта Проди, който представи на евродепутатите доклада на Европейската комисия за разширяването на съюза. Той допълни, че разширяването е нова стъпка в европейския проект.
В речта си в Европейския парламент председателят на ЕК подчерта, че договорът от Ница е основен елемент от процеса на разширяване на ЕС. Той изрази увереност, че ирландците ще постъпят по правилния начин и ще гласуват за ратификацията на договора на референдума на 19 октомври.
Британският външен министър Джак Стро приветства решението на Европейската комисия 10 страни-кандидатки да приключат преговорите за членство тази година. "България и Румъния също са по пътя към членство. Искаме на срещата на Европейския съвет в Копенхаген през декември Европейският съюз да определи 2007 г. за дата за тяхното присъединяване", подчертава още Джак Стро. В понеделник премиерът Тони Блеър обеща категорична подкрепа за НАТО и ЕС на българския си колега Симеон Сакскобургготски.
В интервю за германското обществено радио еврокомисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген изтъкна от своя страна, че ако ирландците отново кажат "не" на договора, това ще се превърне в голям проблем за разширяването на ЕС. Няма да успеем да спазим сроковете и е възможно целият проект да се провали, подчерта Ферхойген.
|
|