:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,283,816
Активни 327
Страници 14,508
За един ден 1,302,066

75 на сто от електронните магазини за книги в Европа заблуждават потребителя

Най-честите нарушения са за правилата на рекламата и за реалните цени
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Комисарят по въпросите на здравеопазването и защитата на потребителите Тонио Борг: "Децата са все по-наясно с технологиите, още от най-ранна възраст те знаят как се изтеглят игри. След като обаче се пристрастят към игрите с даден продукт, трудно е да ги спрем. Родителите трябва да внимават - половината от тези игри за изтегляне се рекламират като безплатни, но скоро може да получите главозамайващи сметки за виртуални стоки, необходими за следващите нива на играта. Резултатите от масовата проверка на ЕС показват, че при повечето от проверените уебсайтове достъпът до основните договорни условия не е лесен. През идните месеци националните органи ще работят за отстраняването на нередностите на тези уебсайтове."
Над 75 на сто от сайтовете за електронна търговия с игри, книги, видеофилми и музика не спазват правилата за защита на потребителите, показва проверка на Еврокомисията, огласена на сайта й.

Проверката за условията, при които могат да бъдат изтеглени на компютър или на мобилно устройство игри, музика или филми, бе извършена в рамките на целия Евросъюз. При проверените общо 10 сайта в България не са констатирани нарушения, които да изискват нова проверка. Най-много сайтове нарушители са регистрирани във Франция, Испания и Швеция.

Най-тревожен е фактът, че децата са сред най-уязвимите потребители от целевата публика на тези сайтове. Те често биват подлъгвани да купят стоки, които са свързани с игри, смятани за безплатни. От проверените 55 сайта, продаващи игри конкретно на деца под 14 години, 71 на сто (или 39 сайта) не спазват разпоредбите на ЕС.

Освен това потребителите трябва да се ориентират в лабиринт от договорни условия, за да разберат колко ще трябва да платят в крайна сметка. В случай на възникнал проблем често пъти е трудно да се установи контакт с отдела за следпродажбено обслужване, тъй като на повече от една трета от уебсайтовете липсват данни за връзка.

След проверката националните правоприлагащи органи ще се свържат с дружествата, за да им дадат възможност да изяснят позицията си или да коригират своите уебсайтове.

Националните органи от страните членки плюс Норвегия и Исландия извършиха проверки на общо 333 уебсайта, включително на 159 сайта, които продават игри по интернет. Но 76% от всички уебсайтове (или 254) ще бъдат проучени допълнително поради съмнения, че не спазват законодателството на ЕС за защитата на потребителите. По-специално става дума за разпоредбите относно рекламата и основната информация за разходите и характеристиките на цифровото съдържание, която позволява на потребителите да направят информиран избор.

Изследването посочва, че наличието на неравноправни клаузи е сред основните проблеми в електронната търговия, Например търговецът не поема отговорност, в случай че изтегленият продукт повреди устройството на потребителя, нито пък той има право да получи нов продукт или да поиска да му бъдат възстановени разходите, в случай че изтегленият продукт не работи. Липсата на право на отказ също е проблем. Поради естеството на изтегляните продукти потребителят губи правото си да се откаже от договора, след като изтеглянето е започнало с негово съгласие - тоест изтегленият продукт не може да бъде върнат. Търговците обаче са длъжни да уведомят потребителите за този факт преди покупката, а 42 % от проверените уебсайтове не правят това. Търговците не посочват на сайтове наименованието си, пощенски и електронен адрес, като тази практика се прилага от 36% от проверените сайтове.

2
869
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
07 Декември 2012 02:03
Затова пък са най-гласовити за защита на авторските права!
07 Декември 2012 02:09
Да не се лъжат вечно "измамените камилчета".
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД