Бизнесът е доволен от пътищата, но по-добрият асфалт не облекчава работата на фирмите с чиновниците. Предприятията не пестят слабите си оценки за администрацията и продължават да се оплакват от данъчната тежест и държавните такси. Това показват изводите от проучване на Българската търговско-промишлена палата сред 3000 фирми, представено вчера.
Почти всяка втора компания твърди, че среща проблеми с административното обслужване и честите промени в законите. Конкуренцията от фирми, които работят на тъмно, също спъва предприемачите, а около половината от тях се оплакват от затруднен достъп до финансиране.
През 2012 г. единствено при инфраструктурата - едно от изследваните условия за бизнес и инвестиции, преобладаващият брой фирми (59%) считат, че има подобрение спрямо 2011 г. По шестобалната система компаниите са оценили инфраструктурата с 3.67, докато м.г. оценката е била 2.71.
Работата на данъчната администрация получава оценка 3.34. Тя е почти същата в сравнение с миналата година - 3.31. Сериозен остава и проблемът с погасяването на задълженията на държавата към фирмите. Темповете на разплащане се "радват" на оценка 2.98, като тя не помръдва за втора поредна година. Това не е случайно, тъй като една от основните причини за междуфирмената задлъжнялост е именно забавеното изплащане на задължения от страна на държавата и общините към фирмите.
Ефектът е лавинообразен, защото така и бизнесът се затруднява да плаща заплати. По данни на Главната инспекция по труда от януари до октомври след намесата на трудовите ревизори са изплатени около 60 млн. лв. забавени суми, но остават още около 57 млн. лв.
До септември борчовете на централната и местната власт са в размер на 286.5 млн. лв., сочат данни на финансовото министерства. По-голямата част от тях са натрупани от местната власт.
Най-ниска оценка бизнесът дава на съдебната система - 2.60. Лоша е и оценката за образованието, което, както и през 2011 г., получава едва 2.96. "Това е обезпокоително. Над 64% от фирмите имат проблеми при намирането на служители с подходящата квалификация или образование при наличието на почти 400 хил. безработни през второто тримесечие на 2012 г.", коментира шефът на палатата Цветан Симеонов.
Според него едно от възможните решения за облекчаване на фирмите е премахването на данъка върху дивидентите, както и намаляването на ставките за едноличните търговци от 15 на 10%. Според Симеонов това няма да се отрази негативно на фиска, а ефектите ще са само благоприятни. "Данъкът от 15% е една несправедливост към малките и средни фирми, за които всички ние казваме, че трябва да се грижим, защото те раждат големите предприятия след време", заяви Симеонов.
Ами как ще им допада образованието, когато все още училището се опитва да даде знания на децата. А „бизнесът” иска подготвени занаятчии – безплатно обучени за бачкатори...
Впрочем, кои се крият зад това „бизнесът”? Хампарцумян и останалите в анцузи?
---------------------------------
Блогът на Генек