:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,035
Активни 687
Страници 26,600
За един ден 1,302,066

Сривът в знанията вече започва в четвърти клас

10-годишните българчета изпаднаха от световния елит по четивна грамотност
Знанията на българските ученици вече се сриват още в началното училище, а не в прогимназията, както беше досега. Доказателство за рязкото влошаване на качеството на българското образование са резултатите от авторитетното международно изследване на уменията за четене на 10-годишните PIRLS 2011.

От 2006 г. до сега българчетата падат с цели 12 места - от 10-о на 22-ро място (от 49 държави и региона), и вече не са част от световния елит по четивна грамотност. Българските четвъртокласници са постигнали резултат от 532 т., което все пак е над средното за участниците в изследването - 500 т. Вчера българското Министерство на образованието не коментира изследването - на сайта на МОМН не се появи никаква информация. Министър Сергей Игнатов беше на посещение в Белгия, а ресорната му заместничка Милена Дамянова - в Норвегия. На сайта на Центъра за контрол и оценка на качеството на образованието, който е и координатор на изследването в България, също нямаше и ред за резултатите.

Световните лидери са Хонконг (571 т.), Русия и Финландия (568 т.) и Сингапур (567 т.). С близки до постиженията на българските ученици са връстниците им в Словакия (535 т.), Нова Зеландия (531 т.) и Словения (530 т.). След нас остават държави като Австрия, Франция, Испания, Норвегия, Белгия (френската общност). На дъното са Мароко (310 т.) и Оман (391 т.). Прави впечатление, че съседна Румъния върви в обратна на нашата посока и от 489 т. през 2006 г., през 2011 г. постига среден резултат от 502 т.

Макар и да е далеч от най-слабите, България отстъпва сериозно и по дял на учениците, които са постигнали най-високи резултати. Групата на българските ученици, които са достигнали 625 т., е 11%, докато средният процент за държавите, участващи в PIRLS, е 8%. През 2006 г. обаче отличниците са били 16% от извадката. Според стандартите на PIRLS учениците с високи резултати могат да четат, разбират и интерпретират сравнително сложна информация в разкази и статии от 800 до 1000 думи. В Сингапур делът на такива деца е почти една четвърт (24%), следвани от връстниците им в Русия, Северна Ирландия, Финландия, Англия, Хонконг, САЩ, Ирландия и Израел - делът на отличниците в тези държави варира от 15 до 19%. Прави впечатление, че много от страните успяват да обучат почти всички четвъртокласници на базовото ниво по четене. В Холандия на практика всички 10-годишни са усвоили базовите умения за четивна грамотност (за сравнение: в България делът им е 93%). Държавата с най-ниски резултати - Мароко, успява да обучи една пета от четвъртокласниците си на базовото ниво.

И последното изследване PIRLS потвърждава тенденцията момичетата да се справят по-добре от момчетата. В международен план момичетата имат среден резултат от 520 т., докато при момчетата той е 504 т. Държавите и регионите, в които на практика няма разлика в постиженията на момичетата и момчетата, са Колумбия, Италия, Франция, Испания и Израел. Най-големи разлики - от 27 до 54 т., са регистрирани в някои арабски държави - Обединените арабски емирства, Мароко, Катар, Оман и Саудитска Арабия. По този показател България е в средата на скалата - разликата между момичетата и момчетата е 15 т. и се доближава до средното за PIRLS. Момичетата на 10 години у нас имат средно 539 т., а момчетата - 524 т.

България участва и в трите изследвания PIRLS - през 2001, 2006 и 2011 г., и това позволява сравнимост на данните. В доклада с международните резултати се подчертава, че сривът в постиженията по четене са предимно в европейски държави и се среща по-често в сравнение с 2006 г. България заедно с Литва, Холандия и Швеция е сред четирите европейски държави, които показват най-голям нетен спад в постиженията по четене през последното десетилетие. За 10 години резултатите им са намалели с 18 точки - през 2001 г. резултатът им е бил 550 т., през 2006 г. се наблюдава спад до 547 т., а през 2011 г. вече е 532 т. През 2006 г. българчетата бяха на 10-о място с връстниците си от Холандия и фламандската част на Белгия.

Като цяло подобрение на постиженията е отчетено в шест държави - Сингапур, Русия, Хонконг, САЩ, Словения и Иран. В Дания и Норвегия пък има повече деца, които постигат най-ниското и средното ниво на четивна грамотност, но няма промяна в групата на най-добрите и напредналите.

Досега постиженията на малките ученици бяха гордостта на родното образование, а сривът ставаше драматичен при 15-годишните. Например резултатите от международното изследване PISA 2009 показаха, че в началото на гимназията цари масова неграмотност по математика и четене. И в трите оценявани области - четене, математика и природни науки, средните резултати на страната ни са ниски, а делът на слабите ученици, неуспяващи да покрият критичния праг на грамотност, се колебае от 39 до 47%.



МЕТОДИКА

PIRLS е може би най-авторитетното международно проучване в света, което отчита постиженията по четене на учениците от IV клас. То се провежда от 2001 г. през 5 години. През 2011 г. в него участват почти 325 000 ученици от 49 държави и региона, като в 45 от тях се изследва грамотността на учениците от IV клас (в останалите се изследват други класове порази различия в степените на образователната система). През 2011 г. в изследването се включват три канадски провинции, две от емирствата, областта Андалусия в Испания и американският щат Флорида. В България в изследването се включиха около 4800 ученици от 150 училища. PIRLS се реализира от Международния център на TIMSS&PIRLS към Бостън Колидж, САЩ, заедно с Международната асоциация за оценяване на постиженията в образованието (IEA).
46
7768
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
46
 Видими 
11 Декември 2012 20:00
"Министър Сергей Игнатов беше на посещение в Белгия, а ресорната му заместничка Милена Дамянова - в Норвегия" - Кви ги дръвчат там министъра-боксьор и неговата "чудо" фаворитка?!................Иначе, как няма да се увеличава неуспеваемостта при българчетата, когато се увеличава броя на цигънчЕата!......
11 Декември 2012 20:32
Интересно, че някои случаи се прави разлика между "българчета" и "небългърчета", а в някои - не. Винаги се търси някаква изгода, обаче, или потвърждаване на дадена теза.
11 Декември 2012 20:33
сривът в знанията започна преди 23 години с разрушаването на образователната система, която лоша или не, доказа, че произвежда кадри, реализирали се на запад
11 Декември 2012 20:54
Проблема е ДЕЛЕГИРАН БЩДЖЕТ И ЦИГАНИЗАЦИЯ, а също така неграмотното и високомерно правителство като за капак.
11 Декември 2012 21:01
В средното училище започнахме 10 осми класа. Завършихме 4 единадесети класа. Т.е. отпаднаха 60 %. Във висшето започнахме в първи курс 600. Взехме дипломи 173. Смятайте какъв подбор е било. Лошото започна после. Цял живот останахме конструктори, технолози и механици.. Децата на"активните борци" станаха директори и всякакви началници. Затова, като видя такива като Румен Овчаров, Пирински, Станишев и подобни, ми се повръща. Пък и затова България е на това ниво.
11 Декември 2012 22:24
Това май ще да е отмъщението на учителите! Точно преди около 5 години, Станишев добре разреши проблема със стачката на учителите, която бе наречена и 'седянка'. Честито на всички нас сега!
11 Декември 2012 22:31
Срива в образованието започна много преди да дойде демокрацията, имаше едни по-малки деца дето им викахме "сендовчета", тия експерименти не са демократична рожба, ако съм журналист ще питам Сендов за тия работи. Та тия сендовчета учеха некакви "творчества", целодневно некакви часове дето никой не знеше какво се учи в тях. Важното че не си бяха при родителите. Тогава децата за пръв път спряха да четат книги. Мисля че комунизма някой го строи отново и отново.
11 Декември 2012 23:02
Отсега нататък ще слизаме все по- надолу в тези класации. Няма как да бъде иначе, при 23% циганчета сред първолаците
11 Декември 2012 23:05
Това е пряко следствие от задължителната предучилищна подготовка. Като въведат задължителната детска градина от 4 години, ще стане и по-зле.

Колкото е по-дълго съприкосновението на децата с "институцията училище", толкова по-малко могат да мислят.
11 Декември 2012 23:08
Не е отмъщението на учителите - причината са онези чиновници в министерството и всички недоразумения-министри в преходните години. Как го беше казал Радой - на стола на дядо Вазов седи Начо Папазов! Та сегашните са сигурно сто пъти по-зле от Начо Папазов.
11 Декември 2012 23:11
Ей, много обичат някои да говорят за неща, за които само са чували. Максимус, дъщеря ми беше "сендовче" - и книги се научи да чете и досега чете, и висшето си образование отлично завърши и дечицата си възпитава добре.
11 Декември 2012 23:13
Максимус, сендовчетата бяха просто есперимент, който се отчете като не особено успешен и беше отхвърлен! На областен град да имаше по едно такова училище, ще рече, че в тази програма е имало някъде около 30-40 училища. Голямото пропадане в българското образование стана след навлизането на чалгизацията в България. Виж кои са известни и кои са в телевизиите и интервютата - не ти трябва да учиш, слагаш малко силикон и си готова! Ма то чудо голямо, че не можеш да кажеш три столици в Европа! Казваш като Васко, че харесваш лица от същия пол и си на всички първи страници. Чупиш стойки и риташ мачлета и ставаш министър-председател. Е, децата се ориентират и решават, че вместо да си губят времето с учене, могат да си хванат някой богат чичко, който заради муцунката ще те уреди с "балкон", а от там пътят към славата е утъпкан от Николети и Алисии!
11 Декември 2012 23:18
Планът е:
20% тотално неграмотни
60% полуграмотни
20% грамотни, които са т.н. "елит".

Вече се формира едно "елитарно" поколение от деца на родители, забогатели през последните 10-20 години. Но сега на власт са милиционери и физкултурници, та въпросните имат ограничен достъп до ресурси и власт. Но и тяхното време ще дойде, това е сигурно.

Тази система се практивкува в най-дивия капитализъм от чикагски тип.
11 Декември 2012 23:20
И за да не съм голословен ще цитирам една задачка от 2-ри клас:

(снимка: натиснете тук)

По принцип в задачите по математика би следвало условието да е ясно дефинирано. А тук можем само да предположим, че част от условието е най-дясната картинка.

Да, ама не. Учителката на един нещастен второкласник твърди, че ПРАВИЛНИЯТ отговор бил, че всичко е купено от по-евтиния магазин. Нищо, че в условието пише "след покупките в двата магазина". Точка по въпроса. Край на размишленията. Учителката КАЗА.

И това е само един мъничък пример от идиотизма, наречен "училище".
11 Декември 2012 23:24
Плана Ран Ът !
12 Декември 2012 00:23
Май е планът Флиц + калинко-фараонизация
12 Декември 2012 02:37
Отсега нататък ще слизаме все по- надолу в тези класации. Няма как да бъде иначе, при 23% циганчета сред първолаците
"Не плашете щрауса - подът е бетон"! И Вие, колега форумец, не заравяйте глава в пясъка - може и да не е пясък!

Не са виновни циганчетата - тях ги имаше и преди.
Виновни са политиците, защото разрушиха добрата ни образователна система. Била "комунистическа", "недемократична", "непазарна", "непроизводителна", "съветска" ... Не мога да изпиша толкова глупотевини с колкото се замеряше образователната ни система, докато бъде разрушена.
Е, сега е "антикомунистическа", "демократична", "пазарна" ... ама ... куца. А защо - ами заради идеологемите! И все още има хора непроумяващи, че става дума за знания, а не за политика! Политик може да бъде само знаещ човек!
Образованието в момента е на пазарен принцип, нали? Бизнеса си подготвя кадрите, нали? Кога последно "бизнесмен" построи училище? Аз не помня, а вие?
Образованието в момента трябва да може да възвръща парите вложени в него, нали? Ами колко е вложила държавата, впрочем от моите и вашите данъци, в образование? А колко в здравеопазване, а в други социални деиности? И колко в милиционерщина, в асфалт, в старо военно оборудване ...
Очевидно държавата се стреми да помогне на закъсалата милиция не с наливане на мозък, а с наливане на пари. Обаче от това милиционерите нама да станат по-умни, нали?
Така че, не са виновни циганчетата, а държавата, в лицето на недоучилите управляващи, и нейната политика спрямо българите!
12 Декември 2012 07:28
Не разбрахте ли?
Искат се умения – за определена работа, за мълчане, за търпене, за примирение, за мимикрия, за...
------------------------
Блогът на Генек

12 Декември 2012 07:42
Още един мандат, при който всяка сутрин и вечер по екраните на телевизорите са малограмотни и нискокултурни Бочковци и Цвъковци и пълна калинкизация на държавата и децата ще започнат да мучат.
12 Декември 2012 08:15
Политизацията в образованието е по-малък проблем от циганизацията.
12 Декември 2012 08:17
Абе вие какво сте се втренчили конкретно в образованието. То се срива всичко в страната. Не може икономиката да се срива, пък образованието да цъфти. Маркс го е казал - базата и надстройката. Щом базата се срива и надстройката се повлича надолу.
12 Декември 2012 09:29
Всичко си върви по план. Плана Ран-Ът. Ето - и населението вече е под 7 млн....
Образованието взе да запада още в началото на 80-те години на 20век...още тогава започна някаква "реформа"
12 Декември 2012 09:34
Пътем, сещам се за няколко причини:
1. С всяка изминала година нараства относителният дял на децата от етническите малцинства сред 10 годишните. Те идват в българското училище в повечето случаи без да владеят добре български език, без необходимите битови, социални и когнитивни навици. В началното училище това изоставане не се преодолява ефективно.
2. С всяка изминала година намалява ефективното време на учителя за възпитание и обучение. Масова практика на директорите на училищата е да стоварват безконтролно несвойствени административни задължения на учителите, за да се "отчитат" пред инспекторатите и министерството с перфектна бумащина, зад която все по-често стои един ... разгром.
3. С всяка изминала година учителите са въвлечени във все по-голяма степен или в допълнителна работа, с която да допълват доходите си (включително т.нар. "частни уроци", или в често пъти безумни по съдържанието си ... "проекти", осигуряващи не лоши добавки към заплатите отново най-вече на административните служители и директорите в училищата.
4. Методиките са остарели, неосъвременени в съответствие с промените в средата и новите предизвикателства. Учебниците са безумни - пишат се в повечето случаи от хора, които хабер си нямат от съвременното състояние и възможности на ученици и учители.
5. Системата за финансиране и възнаграждение в училищата не отчита спецификите на училищата в малките населени места - там предметниците водят по два-три предмета в четири-пет випуска, за да сглобят норматив. Това свръхнатоварване, съчетано с посочените по-горе административни задължения, ги изчерпва физически и емоционално до степен на изгаряне, с всички възможни негативни последици за качеството на преподаване и обучение.
6. С всяка измината година се влошават социалните характеристики на средата, в която децата растат. Семействата са на гурбет, за да оцеляват - често пъти и двамата родители. Децата се отглеждат от престарели дядовци и баби, които не могат да осигурят адекватна грижа и внимание в тази трудна възраст. Под натиска на грижата за оцеляване все повече семейства се разпадат, расте броят на децата отглеждани от самотни родители.
7. В образователната система навлизат вече генерациите на прехода - това са деца на родители, самите те израствали в прехода, самите те загубили възможности за адекватно на изискванията на съвремието образование - генерация на неграмотни деца на неграмотни родители. В малцинствата това са дори "трето поколение" неграмотни.
8. Държавата нехае. Образователната политика е неадекватна, в някои свои части смехотворна. На висши политически и експертни длъжности с политически назначения се поставиха лица, които до този момент са нямали и най-малка професионална представа за реалните проблеми на българското образование тук и СЕГА.
9. Неравният достъп до образование от една страна е израз на стратификацията на обществото, но от друга засилва тази стратификация с мощна обратна връзка. Социалното неравенство е трайно белязано с белега на лошото образование.
10. Ролята на синдикатите е по-скоро негативна - в стремежа си за набиране на членска маса те подкрепят политики на уравниловка, поощряваща посредствеността, бездарието и ниските стандарти. Заедно с това ръководствата им предпочитат да колаборират с властта на всяко ниво - училище, община, държава - осигурявайки си личен комфорт и благоразположение на силните на деня, което успешно ... осребряват.
11. Дори незабавните мерки ще доведат до отложено във времето подобрение, тъй като образованието е инертна, консервативна система и в него по правило ефектите са бавни до ... катастрофата. Образователната катастрофа, на която сме и ще бъдем свидетели е качествен скок в резултат на натрупвани с десетилетия напрежения.
12. Дойде съдният ден!
12 Декември 2012 09:39
Лошо! Много лошо! Така би казал Мечо Пух! Но, макар и да е толкова мъдър, мъдростта му не стига до важните фактори. Не е достатъчна да анализира проблемите и да разработи концепция и стратегия за ново образование! така си наливаме пари в бездънна каца и губим детството и всички следващи етапи на децата на " демокрацията" у нас. Ползвам кавички, защото нямаме нищо, което да отговаря точно на дефиницията си! За това и сме на дъното на позитивните класации и по върховете на негативните!
12 Декември 2012 10:07
Децата на"активните борци" станаха директори и всякакви началници. Затова, като видя такива като Румен Овчаров, Пирински, Станишев и подобни, ми се повръща. Пък и затова България е на това ниво.

Вярно, ама поне им искаха някакво образование, което пак вземаха с предимство - 1980 г. имаше квота за деца на активни борци - дядовци осиновяваха внуци, за да са им БАЩИ и да ползват привилегията. А сега кои са начело на фирми - частни и държавни? калинки с купени, а на ДЪРЖАВНИ ВИСШИ постове - и с ФАЛШИВИ - писани на коляно...представете си - Гл. счетоводител на научен институт - с Фалшива диплома - от 2010 г, а се иска 5 г. стаж...
Защо изобщо има училища - май само за усвояване на еврофондове. Да правят печатници - и да продават.
12 Декември 2012 10:09
А за какво са ни образовани хора? да намират кусури на диалектния и селски говор на управниците ни, дето дремят на висшите еврофоруми ли? По-добре прости и тъпи - така по-лесно се управляват(и манипулират)
12 Декември 2012 10:10
12 Декември 2012 10:49
С тези учебници написани от разни професори ,за да вземат добри хонорари,няма да има добро образавание.Не може учебниците да се написани на език напълно неразбираем за децата и още в трети клас те губят интерес.Нали Игнатов щеше да прочете всички уцебници и да ге смени? И това като всичко друго ,останаха голи думи.
Променете учебниците ,вижте какво учат децата в другите държави ,вижте учебните им планове! Стига разни професори са забогатявали за сметка на ниско качество на образованието.
12 Декември 2012 10:56
Преди години се чудех като ми разправяха че в щатите учениците били направо тъпи.
Сега обаче стана ясно че капитализма нищо друго не може да роди освен престъпления,проституция наркомания тъпотия и.т.н.
12 Декември 2012 11:23
Това е така, защото се гледа на всеки ученик като на "ваучер", т. е. той носи пари в училище и трябва да се запази на всяка цена, независимо, че той не иска да учи, идва когато си иска, тръгва когато си иска, знае, че ще мине в другия клас, независимо от слабите оценки. Ще стане и студент, защото и за ВУЗ-а той е "ваучер". Докато има делегирани бюджети, децата ще бъдат все по-неграмотни и недисциплинирани.

12 Декември 2012 11:39
12 Декември 2012 12:27
В образованието като цяло действат три могъщи фактора: състояние на обществото, състояние на образователната система и в частност училището, състояние на семейството. Доброто образование се постига по формулата: образование = общество х училище х семейство. Когато единият елемент е 0, то и крайният резултат е нула.
Да се стигне до сегашните констатации, е най-естественото нещо в едно толкова болно общество като нашето, в което общественият морал, ценностите, културата, поведенческите норми, краткосрочните и дългосрочните цели са на точката на замръзването, семейството е пред пълен разпад, а училището се тресе от кретенски „реформи”. Още по-естествено е нещата да са относително добре само в началната степен на училището, където все още действат здравословни природни закони: до към тийнейджърската възраст родителите не са изгубили контрола върху децата, учителите имат някакъв що-годе авторитет, дори държавата и обществото полагат грижи за отглеждането и възпитанието на най-малките, които не са плод на развинтени фантазии, педагогически нововъведения и упадъчни модерности.
Никога в човешката история обществата не са имали проблеми с тийнейджърите. Семействата и обществата винаги са осъществявали пълен контрол върху поведението и развитието на децата си до навлизането в зрелостта. Проблемите възникнаха през ХХ в. и започнаха с еманципирането на жената, излизането й от семейството, за да работи. Тогава на децата се даде далеч по-голяма свобода, а контролът рязко се отслаби. Това стана първо в САЩ след І св. война, последва ги Западна Европа след ІІ св. война, а тоталитарните режими в Източна Европа, общо взето, удържаха фронта. След избухването на демокрацията у нас всичко се срина тотално, защото модерността на юношеските права, свободи и отговорности се съчета с информационната революция и с пълното отричане на близкото минало, при което по-старите поколения се оказаха виновни за осъденото и често незаслужено омаскарено битие, което са водили по времето на реалния социализъм. В течение на няколко месеца generation gap между родители и тийнейджъри се отвори до размерите на пропаст.
Е, само това е достатъчно, за да се стигне до наблюдавания срив в образователната система. За да се поправи тя, са нужни екстрени мерки в трите решаващи компонента: общество, училище, семейство. Тъй като не се наблюдава никаква обещаваща тенденция в това отношение, сривът неминуемо ще продължи.
=============
Апропо, за постинга на Фирмин.
12 Декември 2012 13:20
Докато не се направи смислена реформа в образованието, която да засяга самата система на преподаване, криза ще има и дори ще се задълбочава.
12 Декември 2012 13:30
Образованието е зле, но все пак такива проучвания са доста странно направени. Защото понятието 'четене' е доста разтегливо, а и няма единна семантична система на езиците, която да гарантира еднакво ниво на сложност за въпросите (това е класическият проблем на превеждането на тестове за изпит от един език на друг - преводът може да направи въпроса много по-тръден или директно да покаже отговора).
Преди 1-2 г. ни разправяха, че по образование сме най-отзад в ЕС, като в класацията влизаще и позиция, според която в България само 38 % имат достъп до интернет и само 23 % го ползват всеки ден. Затова сме изоставали образователно, защото интернетът бил най-съвременната медия за разпространение на информация. И изведнъж за 2 г. се стигна до това, че сега сме на второ място в Европа по покритие и достъпност, скорост на интернета и използване в ежедневието.
Та така за образоваността. Пък и като е така, защо Германия иска 10000 машинни инженери от нас, защо високотехнологичните фирми масово си преместват тук отделите за проектиране (в Индия и Кирай е много по-евтино, но не ходят там), и още много 'Защо ?'
Но че образователното ниво спада - ами когато се прокламира, че успелите са хора с мутрообразно държание, със сменена сексуална ориентация или представители на чалга-обществото, защо се очудваме как децата тръгват натам. Нали ги учим, че парите са всичко.
12 Декември 2012 13:54
Когато бях ученик в 11 клас (в далечните 1969-1970 г.), силно впечтление ми направи сборникът задачи по тригонометрия, написан от някой си Атанас Радев. В този сборник имаше буквално всичко - от най-елементарните онагледяващи примери до задачи за първите кръгове на математическите олимпиади и състезания. Много по-късно научих, че първото издание на въпросния сборник е от...преди 1944 г! А самият Атанас Радев е останал до края учител и инспектор по математика в Ямбол, като неведнъж е отказвал да стане директор на гимназията в града. Не случайно Математическата гимназия носи неговото име, както и традиционното математическо състезание!
Твърдо съм за това, училищните учебници да се пишат от доказалите се в практиката добри учители в страната, а не от мастити професори! В противен случай децата ще продължават да си блъскат главите над "бисери" като този: Натисни тук
12 Декември 2012 14:22
Firmin,
12 Декември 2012 14:30
"10-годишните българчета изпаднаха от световния елит по четивна грамотност"
А политиците ни на кое място са по грамотност и култура на изказа?
12 Декември 2012 15:15
Тези резултати трябва да ни наведат на мисълта, че българчетата усвояват някакви знания и умения в семейството, които след това училището прави всичко възможно да заличи. На този фон изглеждат се по-странни безумните напъни децата да тръгват на предучилищна подготовка възможно най-рано - още на 4 години. Много благодаря, няма да си дам детето на 4 години в предучилищна и ще си платя глобата, ако трябва.
12 Декември 2012 15:19
Сега обаче стана ясно че капитализма нищо друго не може да роди освен престъпления,проституция наркомания тъпотия и.т.н.

Никцв, ти не беше ли върл почитател на дясната партия ГЕРБ, дето гради капиталистическа България? Или нещо съм се объркал?
12 Декември 2012 15:25
Не се избърсвайте с "капитализма" изобщо. Има сто вида "капитализми" , един с друг нямат нищо общо. Във Финландия си е капитализъм (финландски ) а имат невероятно високо ниво на образованието. Причините търсете другаде.

И ти намери с кого да даваш пример за капитализъм.
Май не знаеш че там малоумници с чалми не са стъпвали и ако е имало някакво робство то е все от велики нации.
12 Декември 2012 16:51
Преди години се чудех като ми разправяха че в щатите учениците били направо тъпи.
Сега обаче стана ясно че капитализма нищо друго не може да роди освен престъпления,проституция наркомания тъпотия и.т.н.

Не е капитализма причината, а свободата.Свободата не е само възможност да учиш, но и възможност да не учиш.Въпрос на избор.И болшинството просто направи избора да не учи.По принцип човек учи доброволно едва след като е достигнал едно минимално ниво на духовно развитие.Затова и човек трябва да бъде държан в умерен недоимък и да му се създават проблеми , които за да реши той да е необходимо да се бори, да се учи и развива.
12 Декември 2012 16:54
И не виждам каква толкова трагедия е това?
Не може всички да са академици.Има нужда от шофьори, комбайнери, маникюристки и всякакви работници.
На тях образование им трябва в много лимитирани количества-пряко по служебните им задължения!
Доскорошното положение не е никак добро!Ако всички са висшисти всички имат очаквания да са началници и се чувстват обидени и недооценени като им се налага да са сервитьори и продавачи.
12 Декември 2012 17:01
И то с фонетична азбука. Ако едно е написано а друго се чете, както френски или английски, щяха да са напълно неграмотни.
12 Декември 2012 17:27
Затова и човек трябва да бъде държан в умерен недоимък и да му се създават проблеми , които за да реши той да е необходимо да се бори, да се учи и развива.

Тъй тъй а тука направо ни държат в мизерия и резултатът е налице.
12 Декември 2012 17:27
И то с фонетична азбука. Ако едно е написано а друго се чете, както френски или английски, щяха да са напълно неграмотни.


Една от теориите на конспирациите гласи нещо подобно
12 Декември 2012 19:29
Не светва логиката на доднешното ни общо развитие - подир /под/масовата приватизация требеше да сме в равен достъп до образовението , а то , "Елате ни вижте". Нема да се обяснявам , щото някой колеги от по-горе си го фърлиха . Простичко казвам , всички от Кръглата маса на 90-та с хекспертите им в туй число - на "дръвника" на собственото ни освестяване за туй , Докъде сме се набутали . Всяко друго е , вътрешно лицемерие продиктувано от неспособност . Баф , "народното" чудо , поне за успокоение на колаборационистите в науката ни за "социалното" по този паралел ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД