"Русия навлиза в епоха на глобални промени, а може би и сътресения. Изминаха първите 12 години от новия век - важна стъпка за укрепване на страната". Това заяви вчера руският президент Владимир Путин в годишното си послание пред Федералното събрание, в което той обърна специално внимание на редица въпроси и проблеми на Русия, включително патриотични теми, като запазване на руската национална идентичност, съобщиха руските и световни медии. По думите му Русия е длъжна да разшири геополитическата си активност. Според него Русия през XXI век трябва да бъде суверенна и влиятелна страна на фона на новия баланс в икономическата, военната и социалната сфера. "Длъжни сме не само уверено да се развиваме, но и да съхраним своята национална и духовна идентичност, да бъдем и да останем Русия, а не да се загубим като нация", подчерта руският президент, аплодиран от присъстващите. Той призова за по-висока раждаемост, като всяко семейство трябва да има "нормално по три деца".
Русия също така трябва да постигне нов технологичен пробив. Това е единственият начин страната да оцелее сред ожесточената конкуренция на световните пазари, за да запази своя суверенитет и национална идентичност, каза той. Путин заяви, че до 2020 година е необходимо да бъдат открити нови 25 милиона работни места. "Именно качествените работни места ще бъдат двигател за растежа на заплатите и благосъстоянието", смята руският президент. Във връзка с образованието Путин поиска правителството да разработи система за качествено образование през следващите две години. Освен това той обеща, че "борбата с корупцията ще продължи" на фона на корупционните скандали, които в последните седмици хвърлиха петно върху най-високите етажи на държавата с отстраняването на министъра на отбраната и подвеждането под отговорност на бившата министърка на земеделието. Русия трябва да въведе ограничения за чиновниците да притежават сметки в чуждестранни банки, а също така ценни книжа и акции, каза още Путин.
Руският президент изрази също така желанието си да морализира икономическия живот, като поиска край на внедряването на големи руски компании в офшорни зони. Тази практика позволява например на руския алуминиев гигант "Русал" благодарение на клоновете си в Джърси да запазва до 90% от приходите си, съобщи неотдавна в. "Ведомости". Путин поиска също така, без да влиза в подробности, въвеждането на данък върху богатството, въпрос, който се обсъжда от няколко месеца в Русия. Според класация на сп. "Форбс" в Русия има 96 милиардери, което я поставя на второ място в света след САЩ. Руският финансов министър Антон Силуанов обаче съобщи, че е трудно да се определи кое е лукс и кое не, особено що се отнася до колите.
Владимир Путин заяви, че след пет години страната трябва да стане напълно независима по отношение на всички видове храни, а впоследствие да се превърне в един от най-големите световни доставчици. "Русия притежава повече от половината плодородни земи на планетата - 55%. В близките четири-пет години трябва напълно да осигурим своята независимост по отношение на всички основни видове продоволствия", посочи Путин. Той каза, че на чужденците трябва да се забрани да пътуват до Русия с вътрешни национални паспорти, а това да става изключително с международни паспорти, за да се осигури ефективен миграционен контрол.
КРИТИКА
Руският президент Владимир Путин разкритикува остро руската опозиция, като заяви, че "този, който получава пари от чужбина и обслужва чужди интереси, не може да играе политическа роля в Русия". "Пряка или непряка външна намеса в нашия вътрешнополитически процес е недопустима", заяви Путин. Той подчерта, че "руската демокрация е властта на руския народ с неговите собствени традиции, а не прилагането на норми, които се опитват да ни налагат отвън". "Опитите на държавата да се намесва в сферата на убежденията и възгледите на хората безусловно са проява на тоталитаризъм. За нас това е абсолютно неприемливо, затова ние не смятаме да вървим по този път", подчерта президентът и допълни, че всички политически партии в страната трябва да имат равен достъп до медиите.