:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,913
Активни 731
Страници 29,478
За един ден 1,302,066

Имотният пазар укрива половината от оборотите

31% от действащите брокери работят в сивия сектор без никаква регистрация
Кризата на имотния пазар е довела до рязък скок на укриването на обороти от брокерите и агенциите за недвижими имоти. Делът на укритите приходи е нараснал от 38% през 2007 г. на 52% през 2011 година. Чувствително е нараснал и делът на нелегалните брокери. В момента всеки трети брокер на пазара работи без официална регистрация.

Това показва анализ на Националната агенция за приходите, изготвен на базата на налични официални данни и проучвания в бранша. Данните бяха представени на обща пресконференция с Националното сдружение "Недвижими имоти", което започва кампания с данъчните за популяризиране на рисковете при сключването на сделки.

Сривът на имотния пазар е свил жестоко оборотите в сектора, твърдят от НАП. Така през 2012 г. прогнозният реален оборот от имотни сделки се оценява на 175.3 млн. лв. при 531 млн. лв. за 2007 г. Успоредно с падането на постъпленията расте делът на укриваните приходи - от 38% през 2007 г. до рекордните 59% през 2010. За 2012 г. данъчните очакват 85 млн. лв. укрити приходи, или 49% от общите постъпления. Укритите обороти за последните 6 години стигат 683 млн. лв, а средната щета за бюджета от недекларирането им и неплащането на данъци и осигуровки е 40.2 млн. лв. на година.

Масовото посивяване на оборотите заедно с големия брой нелегално работещи брокери поставят имотния сектор сред най-рисковите за данъчни нарушения. От 3600 действащи агенции и брокери като рискови през 2012 г. по линия на укриване на доходи се оценяват 83%, или 2999 физически и юридически лица. През 2012 г. поне 1100 посредници работят напълно нелегално - нямат регистрация нито по Търговския закон, нито като самонаети лица с БУЛСТАТ.

Данните показват, че е добре да се помисли за законова регламентация на брокерската професия, коментираха от НАП. За закон за брокерите настоява и Националното сдружение "Недвижими имоти". Основната ни цел е да бъде създаден публичен регистър на брокерите и да се въведе специализиран изпит и сертификат за упражняване на професията пред браншова камара, коментира председателят на Националното сдружение "Недвижими имоти" Иван Велков. Въвеждането на образователен ценз вече породи противоречиви коментари в гилдията. Проектозаконът обаче още е на етап работен вариант и не е публикуван.
10
2993
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
18 Декември 2012 19:51
Ами какво да се прави, като криенето на обороти и данъци влиза в обществения договор
18 Декември 2012 20:05
Дали в тази законова регламентация брокерите ще продължат да залагат на напълно противоречащия на добрата търговска практика принцип възнагражденията им да са част от сумата по сделката?
Дали посредничи за панелка в краен квартал или за четиристаен в центъра, брокерът извършва еднаква по обем работа. Но в единият случай взема 4-5 пъти повече комисионна. Като не носи никаква отговорност за евентулни бъдещи проблеми от каквото и да е естество - мине ли при нотариуса си прибира парите и повече няма ангажименти. И, естествено, процентът им е върху реалната цена, за разлика от данъците, плащани при нотариуса, които често са в/у данъчна оценка.
18 Декември 2012 21:55
Да не би нотариусите да са извън тази сметка? Каква е тяхната отговорност ако ти изповядат сделка за имот пък той се окаже обременен с ипотека например?
18 Декември 2012 22:00
Насраните задници от НАП за к'во точно плачат. За комисионните на брокерите или за средствата с които се купуват имотите? Да проверят имотите на собственити си служители, техните близки и роднини....
18 Декември 2012 22:13
Първо да се разправят с пушачите и кръчмарите, сетне брокери и маклери, по-подир руси и чернокоси. Червенокосите - догодина.
18 Декември 2012 22:39
Всъщност ако имаше нормален данък имоти - от 1% от пазарната цена.. даже и някой да купи уж на ниска цена.. след това пак ще трябва да си плаща данъците и държавата няма да загуби чак толкова много. Сега тъй като няма нормален данък.. всички скатават като за последно особено при продажбата, щото знаят, че след това - данъци няма/символични са/ и може даже да се води социално слаб тоя с купения имот може и с милиони данъчна оценка.

Отделно това е единственият начин, да се взимат някакви данъци от богатите хора - всичко друго те могат да натаманят - приходи, разходи, само данък имоти не може да се скрие, щото имотът не може да се скрие, даже и да е собственост на офшорка.


Та кой е богат? Този който има голямо богатство, т.е. собственост или този дето е на голяма заплата, но без собственост и пари в банката?
19 Декември 2012 04:52
ЧЧЧ(чисти честни частници)- "добри стопани"! За разлика от Държавата! Нъл` тъй!
19 Декември 2012 07:17
Откъде започна кризата?
------------------------------
Блогът на Генек
19 Декември 2012 10:46
В този наводнен от имоти пазар на кого му трябва брокер? Строителите продават без посредник, иначе снасяте на брокера една солидна сума за стандартен договор. Адвокат по имотните дела ще ви свърши по-добра работа.
Ние поне така направихме. Брокерът искаше едно 3000-3500 лв.
26 Декември 2012 18:35
някои май току що са открили ... я топлата вода, я колелото, я огъня ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД