Люба Кулезич, TV7: Следва първият за новата година голям политически джангър в националния ни ефир. Лаская се да кажа, че той ще тръгне от това студио. Посветен е на първия и единствен след 66 години референдум у нас на тема ядрена енергетика. Преди 66 години е бил на тема република или монархия. Познайте какво последва след това. След мое собствено допитване до фризьорския салон, във фитнеса на пазара "Красно село" установих, че сума ти хора изобщо не знаят, че трябва да ходят да гласуват. Други пък не вдяват защо трябва да ходят да гласуват. Трети се питат какво значи да гласуват "за" според въпроса на ГЕРБ. От това БСП ще спечели или ще загуби? Защото пък червените искаха във въпроса да фигурира АЕЦ "Белене", ама от ГЕРБ се навиха на израза нова ядрена централа. А какво ще стане, ако се гласува против, както искат от ДСБ и от ЕНП? Според мен кашата е пълна, а за нея ще хвръкнат към 15 милиона лева. Струва ли си и как да я преджапаме?
Репортер: Призракът на явлението "референдум" застрашава българския политически живот отдавна, но ето, че сагата вече е факт! Някои го смятат за кристално чиста форма на израз на народната воля. Други са негови противници с довода, че при непосредственото законодателство народът се проявява като непоследователен, капризен, невеж. Но така или иначе референдумът е само един инструмент, който би могъл да бъде добър или лош в зависимост от целите, за които се използва. Е, на 27 януари ние, българите, ще гласуваме "за" или "против" АЕЦ "Белене", или перифразирано по герберски - да се развива ли ядрената енергетика чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала. За съдбата на първото обществено допитване у нас след демократичните промени. За последствията от него и отражението му върху предстоящите избори ще обменим гражданска енергия с Мария Капон, Огнян Минчев, Диан Червенкондев и Явор Куюмджиев.
ЛК: Почваме обмяната на гражданска енергия, здравейте. Честит празник Богоявление. Ще се опитаме да съчетаем красивия празник с хард дебата.
Явор Куюмджиев, левак: Караница.
ЛК: Да, защо пък не. Искам да ме убедите, че трябва да отида да гласувам на този референдум. Не как да гласувам първа да ме убедите, а че трябва да отида и да гласувам!(...)
Огнян Минчев, крупен политолог: В "Козлодуй" евентуално бихме могли да имаме нови реактори, но не нова ядрена електроцентрала. Очевидно е, че по този начин, ако не се отваря, то поне се открехва вратата за преформатиран проект "Белене" да бъде осъществяван с други комисиони, с други печеливши и т.н.
ЛК: Така ли е, г-н Червенкондев?
Диан Червенкондев, ГЕРБ: При други условия. В защитна на националните интереси - да. Тоест 22 милиарда лева с осигурено финансиране. С осигуряване на стратегически инвеститор, който да поема част от риска.
Мария Капон, полугербофил, ЕНП: Откъде, от Бангладеш, този, който се явил от Бангладеш?
ДЧК: Ако няма - няма да има нова ядрена електроцентрала.
МК: Вие отваряте вратата на "Белене" и заставате не зад гърба на решението на правителството.
ДЧК: Но не при тези условия.
ЛК: Това е объркващо.
ДЧК: Това е решението на правителството и на Народното събрание, но много е важно и решението на суверена.
МК: Как ще гласувате Вие лично на този референдум? Понеже Вие сте един от хората, които наистина направят така, че да няма "Белене" и да се затвори този проект... Поне привидно. Вие как ще гласувате, г-н Червенкондев?
ДЧК: Естествено, че бих гласувал "за"!
МК: "За" бихте или...?
ДЧК: Но не за "Белене", а за нова ядрена електроцентрала.
МК: Това е полубременна в пълния смисъл на думата!
***
Бременността на гербавата мисъл се утежни още наполовина, когато по-късно в шоуто звездоброецът г-н Филипов вещаеше бъднините на референдума. Посред астрологията сам ББ като един Юпитер прасна гръм и мълния по телефона: "Ще инструктирам цялото герберско войнство да гласува "против"!"
|
|