Стотици поддръжници на един от най-либералните китайски вестници демонстрираха вчера пред неговата централа в Гуанчжоу, столица на южната провинция Гуандун, съобщи Би Би Си. В необичайния за Китай протест срещу цензурата, те настояха за оставката на партийния шеф на пропагандата в провинцията. Пред редакцията на в."Южен седмичник" се събраха голям брой негови привърженици. Някои от протестиращите носеха плакати, на които пише: "Искаме свобода на пресата, конституционализъм и демокрация". Протестиращите, повечето млади хора, оставяха на земята написани на ръка листчета с текст като "свободата на изразяване не е престъпление" и "китайският народ иска свобода". Мнозина носеха жълти хризантеми като символ на скръб за смъртта на свободата на печата.
Това е първият подобен протест и е тест за ангажимента за реформи, поет от новия китайски комунистически лидер Си Цзинпин, отбелязва Би Би Си. Полицията не се намеси в демонстрацията пред офиса на вестника. Това е признак, че новото правителство на Гуандун, ръководено от Ху Чунчуа, изгряваща звезда на китайската политическа сцена, предпочита да пипа внимателно, за да възпре надигащия се обществен гняв заради цензурата, коментира медията.
Скандалът започна още миналата седмица, когато новогодишното обръщение на "Южен седмичник", призоваващо за реформи, било променено от отговорниците по пропагандата с друго, възхваляващо постиженията на партията. След това екипът написал две писма с призив към завеждащия пропагандата в провинцията да се оттегли. Последвал нов скандал заради контрола върху микроблога на изданието. В неделя вечерта в официалния микроблог на изданието бе отречено, че статията е била сменена заради цензура, като бе заявено, че "слуховете в интернет са неверни". Тези коментари предизвикаха критики от китайски интернет потребители. Много от журналистите на изданието се разграничиха от изявлението в микроблога, който според тях е е контролиран от ръководството, и се заканиха да стачкуват.
Китай е готов още т.г. да премахне системата за наказания чрез трудови лагери, заяви междувременно секретарят на централната политическа и законодателна комисия на комунистическата партия Мен Дзянчу, съобщава радио "Ехото на Москва". Кореспондент на един от китайските вестници съобщава в своя блог, че принципното решение за закриването на лагерите вече е взето на работно заседание на комисията. Сега предстои да бъде одобрено на сесията на китайския парламент през март. Но изпращането на хора в трудовите лагери вече не се допуска, отбелязва журналистът. Към днешна дата по официални данни в Китай има над 300 трудови лагера, в които изтърпяват наказанията си 260 000 души.
Ще командироваме параграфчо да им обясни правилната партийна линия и колко лощо нещо е това демокрацията