Премиерът Бойко Борисов демонстрира, че мнението на българските граждани, изразено за първи път на референдум от 40 г. насам, не го интересува. "Дори отговорът на предстоящия на 27 януари референдум да е "да", нищо няма да се промени, а и това е един действително безсмислен референдум", каза Борисов от Кипър. До голяма степен допитването се обезсмисли, когато депутатите на ГЕРБ промениха смисъла на въпроса, под който се подписаха над 500 хил. българи. Той гласеше "Да се развива ли атомната енергетика в България чрез изграждане на ядрена централа на площадка "Белене" и бе променен на "Да се развива ли ядрената енергетика в България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала". Проблем за валидността на референдума е изискването за броя на гласуващите - поне 4.3 млн. души, колкото бяха те на последните парламентарни избори.
Ако обаче националното допитване прескочи тази граница, решението влиза в сила веднага след публикуването му в Държавен вестник. Според закона за референдумите, "ако в срок до три месеца след обявяване на резултата НС не приведе свой акт в съответствие с изразената от гласоподавателите воля, той не се прилага в частта, която противоречи на решението на допитването". Това означава, че трябва да отпадне решението на парламента за спирането на проекта.
Борисов отново повтори, че ако предишният премиер Сергей Станишев е искал да построи "Белене", е можел да го направи, но се е отказал. "Аз много исках да я построя, много исках да я построя. Когато видяхме - какъв гьол, какъв батак, как милиарди са похарчени, какви заеми са вземани...", заяви Борисов и допълни, че залага повече на ток от ВЕЦ.
Реакцията на премиера дойде след декларацията на БСП от парламентарната трибуна, довела до словесна престрелка между управляващи и опозиция. "Този референдум е и възможност за хората да почувстват своята сила, да изразят своето отношение на базата на обективна информация", каза Станишев и обяви, че ще разсее лъжите около втора атомна централа. Според него "Белене" е най-евтиният проект, който се изгражда - в "Темелин" в Чехия за два реактора цената била 10 млрд. евро, проектът в САЩ на "Уестингхаус" за атомна електроцентрала е за 11.5 млрд. евро за два реактора, а в Турция за 4 реактора е 20 млрд. евро. А за "Белене" са нужни около 6 млрд. евро.
ГЕРБ и десните реагираха, че БСП заблуждава избирателите. Диан Червенкондев обяви, че в ГЕРБ са "за" развитието на ядрената енергетика, но "кръстниците на проекта" ще искат да заглушат истината за него. Червенкондев, който оглавява създадената специална парламентарна комисия, която да проучва проекта, съобщи, че ще излязат с междинен доклад за установените до момента от тях нередности. Депутатът обясни, че само 5% да е лихвата по заем за "Белене", това значи 1 млрд. евро годишно. "Голяма манипулация е, че без "Белене" България няма да е модерна държава. До 2025 г. няма въобще необходимост от друг производител на ток в България", каза съпредседателят на "Синята коалиция" Мартин Димитров.
Свой принос в общото говорене в цифри даде и министърът на икономиката Делян Добрев. Той свика спешна пресконференция, на която за пореден път опроверга икономическите параметри на проекта, дадени от социалистите. На въпрос дали отговор "не" на референдума ще означава "не" на VII блок на АЕЦ "Козлодуй" Добрев отговори: "Всички разбират АЕЦ "Белене", всички мотивират референдума с АЕЦ "Белене". Нека видим какъв ще е резултатът от референдума, но така зададен въпросът, дори и преформулиран, никой в това общество не си представя, че говорим за "Козлодуй", говорим единствено и само за "Белене". По думите му цената на мегават от VII реактор ще се разбере, след като се направят предпроектните проучвания, но със сигурност при този проект ще е по-евтин от "Белене", защото няма да се строи съпътстваща инфраструктура.
Междувременно експерти дадоха своята оценка за "Белене" на организирана от "Атака" и ВМРО кръгла маса в подкрепа на проекта. Според бившия шеф на АЕЦ "Козлодуй" Йордан Костадинов реалната цена на "Белене" е около 6.3 млрд. евро. "Цената на тока от "Белене" ще бъде около 15 ст./квтч, и то за 60 г.", допълни той. И посочи, че противно на твърденията на икономическия министър, изграждането на VII блок в "Козлодуй" би излязло два пъти по-скъпо от нова ядрена централа. Ексдиректорът на Агенцията за енергийна ефективност Таско Ерменков пък заяви, че няма начин "Белене" да оскъпи цената на тока, тъй като за разлика от ВЕИ и топлоцентрали като "Марица-изток 3" не се предвиждало преференциално изкупуване на еленергията оттам. "Половината от парите за изграждането на "Белене" ще дойдат от заем, който ще се изплаща в продължение на 12, максимум 18 г., и то след като централата започне работа, без да се натоварва данъкоплатецът", обяви още Ерменков. Специалистите бяха единодушни, че ВЕИ не могат да заменят атомната енергетика, тъй като са по-скъпи и по-неефективни.
-----ПРОВЕРКА
ГРАО осигури от вчера достъп до избирателните списъци за референдума на 27 януари, съобщиха от регионалното министерство. Хората могат да проверят своите данни в тях и да се информират за избирателната си секция и място на гласуване на интернет адрес http://www.grao.bg/elections/. Сайтът предоставя възможности на гражданите и общинските администрации да правят справки в избирателните списъци, да подават "Искане за гласуване по настоящ адрес" по електронен път и да регистрират издадените Удостоверения за гласуване на друго място. Последните две услуги са достъпни само с електронен подпис. Информация може да се получи и с SMS на номер 18429, валиден и за трите мобилни оператора (МТел, "Глобул" и "Виваком"). Цената на SMS e 25 стотинки без ДДС. В текста на SMS се изписват единствено десетте цифри на ЕГН. Системата връща SMS с номера и адреса на избирателната секция. Възможно е и справката да се направи на телефон 0800 1 4726 ("0800 1 GRAO"), който е безплатен за цялата страна.
|
|