:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,124,700
Активни 420
Страници 3,809
За един ден 1,302,066
Стратегически хоризонт

Открий и визуализирай брандинга

***
Радио "Фокус": Налагането на националния туристически бранд "България" ще започне от септември 2013 г... Г-н заместник-министър, с какво националната бранд стратегия ще повиши конкурентоспособността на един от най-силните отрасли на българската икономика - туризма?

Иво Маринов, МИЕТ: ...Това е един дългоочакван и може би един от най-значимите проекти, които се реализират по Оперативна програма "Регионално развитие". (...) (Изреждат се дейностите по проекта плюс анализи на удовлетвореността от продукта.)

Ф: Г-н заместник-министър, нека тук да уточним за нашите слушатели, че бранд, всъщност, е запазената марка на страната ни, нейната визуализирана визитна картичка.

ИМ: Да, точно така. Това е картичката на страната, както вие казвате. И важното е също така, че за краткото време и по време на тестването на самата визуализация, тоест, чрез логото и слогана, получихме много и положителни отзиви, както от български граждани, които се занимават с туризъм, така и от чуждестранни специалисти. Екипът, който работи по създаването на стратегията, включваше и 50 специалисти от 7 държави. Получи се добър продукт, който би трябвало в близките години да препозиционира България, да повиши нейната конкурентоспособност и да бъде от полза, както за държавата, така и за бизнеса...

Ф: Г-н заместник-министър, а кои от най-типичните за България елементи като символи сте интегрирали в тази марка или в този бранд?

ИМ: Това, което показаха самите изследвания, е, че България остава непозната, асоциира се със слънце и гостоприемство. В тази връзка, проблем беше, че България има толкова много неща, които да предложи на потенциалните туристи, че те трябва да бъдат обхванати в самия визуален завършек, каквото е логото. Затова в самото лого присъства морето, пясъкът за плаж, планините, българската роза, природата. Също така, изследванията показаха, че България сред чуждестранните туристи се асоциира в два цвята - в жълто и зелено. И в тази връзка, се запази в средата на логото цветът от предходното лого, което е не само на туризма, но и на България - оранжевият цвят. Така че това са основните послания на самото лого, многообразието от продукти, които се предлагат. Също така, важен е и слоганът, който на български звучи като "Открий и сподели". Тъй като факт е, че самите ние като българи не достатъчно познаваме, както своята история, така и култура, природа, и тук идеята е да се предизвика емоция, която да кара туристите да пътуват из страната, да откриват нови неща и да ги споделят със своите близки и приятели. (...)

Ф: Тъй като милиони ще бъдат похарчени за налагането на тази бранд-стратегия, три от тях са и по еврофондове, какъв ръст очаквате в приходите от туристите и какъв ще бъде ефектът от тази стратегия?

ИМ: Самата стратегия е с хоризонт за 10-15 години. В първите 5 години след успешното налагане на логото, очакваме около 25% ръст, както на чуждестранните туристи и приходите от туризма. А в дългосрочен план, в края на самата стратегия, след 10-15 години заложените показатели са за удвояване на броя на чуждестранните туристи в страната.

Ф: Вложените средства трябва да се възвърнат многократно?

ИМ: Естествено. Иначе няма да има икономическа логика защо да се прави. А фактът, че България досега нямаше брандинг стратегия и това е нещо ново, наистина е положително. Защото утвърдените световни туристически дестинации още преди години са започнали изграждането на своя бранд. Той периодично се сменя, както като стратегия, така и като визуални ефекти - като слоган и лого.

Ф: Много ви благодаря за тази среща, за информацията, която ни дадохте. И очакваме след време да научим как този бранд се налага в чужбина, как се приема и, разбира се, какви са неговите първи стъпки и реакциите за тях.

ИМ: Да, разбира се. Ние сме на разположение!! И това е важното, че за да бъде успешен и брандът, и стратегията, и неговото налагане, са необходими усилия на всички български граждани, включително и медиите, за да има положителен ефект, какъвто е и замисълът.

5
1493
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
19 Януари 2013 10:35
Шопска салата в гюведже, фламбе.
19 Януари 2013 15:44
ВизоализацияНатисни тук
19 Януари 2013 15:47
Визоализация Натисни тук
Нещо не стана от първи път картинката. Дано сега имам успех.
19 Януари 2013 15:49
Натисни тук
Последен опит.
19 Януари 2013 15:58
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/530569_4289509759864_1520003028_n.jpg
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/530569_4289509759864_1520003028_n.jpg
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/530569_4289509759864_1520003028_n.jpg
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД