:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,127,206
Активни 480
Страници 6,315
За един ден 1,302,066
Интервю

Действителността не е за описване, особено българската

Съвременната ни литература не успява да наложи силен образ, тъй като живеем в тотално чиновническо общество, смята проф. Боян Биолчев
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Боян Биолчев
Проф. Боян Биолчев е роден в София през 1942 г. Защитил е магистърска степен по полска филология в Ягелонския университет в Краков. През 1969 г. постъпва като аспирант в СУ "Св. Климент Охридски" и преминава през цялата академическа кариера - асистент по полска литература (1972 г.), доцент (от 1982 до 1996 г.), доктор на филологическите науки (от 1996 г.). От 1999 до 2007 г. е ректор на Софийския университет. Автор е на 20 белетристични книги и над 200 научни публикации.





- Проф. Биолчев, защо сред обществените катаклизми на българското съвремие не се появява големият социален роман?

- Раждането на писателя е въпрос на мутационен скок, то е игра на случайността. Важно е да има литература, която се чете, а за това е достатъчно само да има талант. Иначе се връщаме към социализма, който казваше: трябва да бъде описан еди-кой си исторически период. Не, не трябва да бъде "описан". Действителността не е за описване в литературата. А особено една усложнена действителност каквато е българската. Аз съм на мнение, че още дълго ще трябва да го почакаме големия социален роман. Не забравяйте, че читателите на Иван Вазов са обеднели селяни, тук-там работници и начеващи търговци. А ако днес се разходим из София, ще видим 100 сгради, в които седят коренно различни хора, които говорят на различен език, разбират света абсолютно различно и литературата просто не може да ги обхване. Това, което може да я фокусира и спаси, е това, което я е спасявало винаги в най-добрите й образци - връщането към извечните, непроменими ценности на човешкия живот: любов, омраза, завист, благородство, съчувствие. Но мен специално ме смущава голямата кариера, която маниерното прави в българското словесно изкуство. В момента изживяваме периода на нахлуването на принципно нови неща; сред пишещите има огромно съобразяване с природата на европейската и световната литература; наблюдавам по-голяма чисто оперативна начетеност. И колкото и тези тенденции да са положителни, всеки елемент на маниерност е подражание, а литературата е кристално раждане.

- Доскоро белетристичните жанрове бяха дефицит. Сега като че ли даже излизат едни гърди пред поезията.

- Количественият показател наистина е внушителен. Аз съм председател на журито на конкурса за нов български роман. Дотук са постъпили 29 романа, а чакаме още. И в конкурса за първа книга "Южна пролет" съотношението поети-белетристи е в полза на белетристите, като се увеличава броят на пишещите именно епика, романи. Но, вижте, жанрът е като човека, той се формира в движение, има възходи, има и затихващи функции. При епиката има значение и възможността за публикуване. Сега вече стана по-възможно да се издаде книга. А и телевизиите са залети от сюжетни разкази или циклични сюжетни разкази, каквото представляват сериалите. Това предполага събуждане на читателския интерес към фабулата, възраждане на интереса към човешкия разказ за нещата, който само романът може да раздвижи в по-панорамен вариант.

- Кой е героят на нашето време? Как го виждат днешните писатели?

- Въпросът за героя на времето може да има изненадващ отговор. Ако го зададем на хората, живели през I век, сигурно биха казали: "О, имахме един герой, но го разпнахме". Съвременната българска литература не успява, а и не може да наложи силен образ, тъй като живеем в едно тотално чиновническо общество. Един донос, или "сигнал", както му казват сега, има повече тежест, отколкото обективната оценка на човека. Няма хранителна среда за героичното. Днес може да има типичен образ, но герой на времето - не. Така е в целия свят. Екшъните извеждат уж герои, които се борят за някаква теза, те са приятни за гледане, но нито един интелигентен човек няма да им повярва, нито в полицията ги има тези благородни ченгета, нито извън нея. Аз например гледам с огромно удоволствие "Умирай трудно", но със здравия си разум зная, че още при първото си падане той вече е "умрял лесно". Това е дълбоко измислен герой, но му прощаваш, защото те увлича. И така се връщаме към фабулното изкуство, което сериалите доста успешно реанимират. Единственото, което ме смущава, е, че американският сериал създава стереотип на реализация, която понякога наивно се мъчи да постигне победата на доброто над лошото. Докато българският вариант на този вид изкуство като че ли се мъчи да докаже, че добри всъщност няма, че всички са лоши.

- Преодоля ли нашето преподаване на литература синдрома на "какво е искал да каже авторът"?

- Че то аз не зная какво съм искал да кажа, как ще тръгна да преподавам какво е искал да каже някой друг?! Помня навремето в училище учехме за основна мисъл и главна идея - каква е "основната мисъл" на произведението и каква е "главната идея". Е, аз до ден днешен не зная каква е разликата между едното и другото. Изобщо, изместването на тежестта на литературата като изненада и емоционален взрив в читателското съзнание е погрешно. Нали трябва с нещо да бъдеш докоснат, разтърсен, за да се връщаш към даден текст и да го помниш. Литературата е запомнено изречение, а не запомнено име на писател. А нашето образование ви кара да помните имената, да зубрите опосредствани критически текстове за автора, но не стимулира самото четене. Аз лично уча студентите си първо да не вярват, когато има само едно обяснение; после им преподавам да не вярват на ничие обяснение, а да намерят свое си такова.

- Къде изчезна колективният образ на "интелектуалците", който така щедро се спрягаше в началото на демокрацията?

- Да, за щастие се поразми този образ, който никога не съм разбирал. Понятието за груповост произтича в пряка линия от социализма. Винаги е имало интелигентни хора, но прослойка от интелектуалци, даже не прослойка, а пласт от общия интелект на нацията - не. Познавам много умни хора, с които общувам с удоволствие, защото ми разкриват света от нова страна. Срещал съм и набедени интелектуалци и съм ги избягвал, от такива нищо няма да научиш, освен че имат добра памет за цитати. По принцип интелигенцията, това са осколки от аристократичния свят - там, където той е съществувал. Интелигенцията през XIX век се развива в две направления. Едното е технологическо, защото парната машина създава огромно поле за действие точно на технологично мислещите и те започват да се оформят в среди, които създават съвременния машинен свят. А в областта на културата интелектуалният труд всъщност представлява последната и единствена работа на обеднелия аристократ, тъй като той може да продаде само натрупания си ум и образование. Интелектуалците са хора които се спасяват; те са корабокрушенци от заминалия си свят на аристокрацията. Така че българите сме доста далеч от самата природа на това понятие. Ние тепърва трябва да се доберем до някакво домашно възпитание, а до аристократическото имаме дълъг път с криволици. Голямото нещастие на България е именно ликвидирането на аристокрацията през XIV-XV в. Като погледне човек българската литература, вижда, че по времето, когато се появяват големите произведения на ранния Ренесанс, у нас има само исихасти и религиозно-тълковни текстове, но практически няма светска литература. И онова, което за съжаление има катастрофални последствия, е, че ние много дълго сме развивали поведение на по-високите слоеве на обществото, което не се опира върху рицарски модел, върху морална теза. На мястото на моралната теза и правилата за рицарско поведение се появява императивът за оцеляването, който няма нравствени изражения. Затова имаме Бай Ганьо, а не друг общопонятен за всички читателски пластове герой. Той е резултат от липсата на правила за социално поведение, на понятие за съобразяване с непозната среда; той е грубо навлизане със собственото "Аз" в пространства, в които няма "Аз", а "Ние", в които тихото слово на ума има по-голяма акустика от крясъка на тълпата.
33
4876
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
18 Януари 2013 19:42
И нито дума за висшата обществена добродетел - свободата
18 Януари 2013 20:17
Всеки университетски професор (и най-вече Ректора на Софийския унивесритет), който не подкрепи своите бивши, настоящи и бъдещи възпитаници - учителите - по време на Голямата Учителска Стачка, трябва да се срамува и ако си позволи каквато и да е публична изява трябва да започва с извинения и изразяване на съжаление.
Биолчев се оказа Ректора, по чието време се откраднаха най-много пари от СУ (печатницата, Томов, библиотеката и т.н.). Ето тази ли действителност не е за описване, Бояне? Щото ако я опишеш ще трябва после да се гръмнеш или да подсилиш гьона на сурата. Стойкаджия и празнодумец. Ни учен с учените, ни писател с писателите - едно нищо.
18 Януари 2013 20:24
А ve, ти да не си от гореказаните шаячни интелигенти - много познато ми звучи излиянието ти. Кои книги на Биолчев си прочел и кои негови научни трудове си си дал труда да отвориш?
18 Януари 2013 20:30
биолчев е долен крадец и шмекер. да не говорим, че беше и некомпетентен ректор. от неговата уста моралните поучения звучат все едно езис да пее мадам бътерфлай. ако и да е прав в написаното, много по-важно е кой ги казва нещата, а не толкова какво казва.
18 Януари 2013 20:36
И какво по-точно открадна и къде изшмекерува - като ремонтира най-сетне Университета, подмени разпадащата се дограма и боядиса сградата ли?
П.П. В грузинския, вярно, няма главни букви, обаче в българския не са ги отменили. Засега.
Но сатаваше дума все пак за литература, за белетристика, за проза. Кои негови книги сте прочели?
Или я карате по изпитания принцип "Я, конечно, Пастернака не читал, но..."
18 Януари 2013 21:40
По принцип интелигенцията, това са осколки от аристократичния свят - там, където той е съществувал.

Простете всички, и нищо лично към уважавания проф. Биолчев,

Но в бурята ще бъдем пак със тебе,

народе мой, защото те обичахме!

14 ч. – 23.07.1942 г.
18 Януари 2013 21:58
Внимателния,
свободата не е обществена добродетел.
18 Януари 2013 22:10
... Голямото нещастие на България е именно ликвидирането на аристокрацията през XIV-XV в...


Абсолютно вярно. Под аристокрация трябва да се разбира: политическа, религиозна, интелектуална.
18 Януари 2013 22:15
Мимоходом. Аристокрацията на България от XIV - XV век се оказа неспособна да реши историческата си задача, произтичаща от функцията и - да съхрани българската държавност, да обедини и защити страната и народа си. И си ... отиде.
18 Януари 2013 22:19
Всеки университетски професор (и най-вече Ректора на Софийския унивесритет), който не подкрепи своите бивши, настоящи и бъдещи възпитаници - учителите

Много фирми си имат и втора ръка продукция - наричана на времето у нас "ширпотреба" - с която не се асоциират и гордеят, но която са принудени да произвеждат по едни или други причини. Те така и с учителите, произведени от СУ.
18 Януари 2013 22:26
Въпросите ми към българската "интелигенция" са :

Къде бяхте, когато бурята застигна българския народ?
Какво направихте, лично вие, когато народът ни започна дъ кърви безмилостно?
Ежедневно да отвличат децата ни?
Да ни лишават от собственост?
Да ни крадат и лъжат?
Да ни превръщат в скотове?

Колцина от вас, "разбиращите, мислещите, чувстващите" протестираха?

18 Януари 2013 22:29
... Аристокрацията на България от XIV - XV век се оказа неспособна да реши историческата си задача...

Така е. Поради същата причина по това време са си отишли още: сръбската аристокрация, ромейската, албанската, унгарската, руската и т.н. Тъй или инак, лошото е, че ние сме останали без аристокрация.
18 Януари 2013 23:59
Биолчев има хубави идеи изразени в статията, но кому е нужен такъв надут стил на изказване?
Същите идеи можеха да се кажат с по-нормални думи, по-нормален изказ без при това да пострада вложената идея.
Или дай пак да покажем колко сме умни и какви думички знаем?
Това е част от модела "Какво е искал да каже авторът"
19 Януари 2013 01:15
.
19 Януари 2013 02:38
Да нямаш предвид, когато гръм удари? Или говориш за урагана "Санди"?
19 Януари 2013 05:34
Професорът е прав по същество, макар на някои да звучи софистицирано - съвременната българска литература от последните две десетилетия е подражателна (аман от закъснели български постмодернизми) и нагаждаща се към пазара, т.е. към това, което е политкоректно и евентуално ще се търси и може да се продаде/преведе на Запад. От цялата тази работа особено страда езикът - пишат, автоцензурирайки се, с оглед на това дали може да се преведе на друг език. Е, има и щастливи изключения - "Възвишение" на Милен Русков примерно. А що се отнася до героичното, ми и в дегероизирани епохи може да се прави голяма литература - Гогол и Чехов, "малкият човек" и чиновникът, Кафка - абсурдът на бюрократизираната безлична система... но... трябва да можеш и да имаш кураж, а не да създаваш политкоректни писания, загърбили социалния ангажимент на литературата. Най-важният ангажимент на литературата всъщност!
П.П. В тоз форум взе да ми омръзва, когато някой каже нещо истинно и смислено по важна за обществото тема, определени субекти като квартални клюкарки да почват да одумват житието-битието му или тази част от неговата личност, която (си мислят, че) познават. Що се самотравестирате, бе господа
19 Януари 2013 08:35
А бе вярно, че умее да се изразява засукано пан професор и на моменти е интересно.
Обаче има и Но.
И то е в сбърканото разбиране за човешката природа, представата, че хората се делят на генетично пълноценни и на инакви.
Аристократите били качествени, останалите - не дотам.
Омесването на гените между хората напълно изключва възможността за генетична елитарност.
Да, хората се различават, но истината е, че хора с повече възможност за абстрактно мислене се раждат постоянно и навсякъде.
Вече степента на тяхната реализация зависи от средата.
И ако средата не дава достатъчна възможност за развитие и изява на способностите, това не означава, че дадения човек е непълноценен.

Изкушението да се мисли, че въпросите в обществото се решават от свръхспособни и свръхнадарени уникални личности е разбираемо, но е белег за интелектуален мързел.

19 Януари 2013 11:03
Раждането на писателя е въпрос на мутационен скок,

По-нататък не четох.
Не си струва да четеш човечец, който нарича писателите и поетите "мутанти".
Тъжно, много тъжно...
19 Януари 2013 11:10
Абе некои форумци - като влизат и излизат от стаите на Форума, да остават малко на чист въздух - да позаветрят един вид.
Маамуй и шаяк... бе много упорита миризма има
Пъ.Съ. Абе дъл' не е от мен? А?
19 Януари 2013 11:25
В тоз форум взе да ми омръзва, когато някой каже нещо истинно и смислено по важна за обществото тема

и кой съди кое какво е?
клетвите и плювните по ББ към кое се падат?
някои така ще си и заминат, с менторския тон и истината от последна инстанция, без да разберат, че са оттекли отдавна в канала на историята.
19 Януари 2013 12:10
Даааааааааа....... не е за описване. Все пак трябва да бъде описана, защото някои /плюнки/ се взеха много насериозно и си мислят, че всичко им е позволено, и си мислят, че никой не знае какво са направили, и си мислят, че ще им се размине, и си мислят....... Само дето "МИСЛЕНЕТО НЕ ИМ СЕ ОТДАВА" това е от мен.
19 Януари 2013 12:15
Гогол как е могъл да напише "Шинел" и "Нос" в условията на задушаващото чиновничество в царска Русия?
Биолчев дори в качеството си на ректор на СУ се фукаше, че е завършил Ягелонския университет...
Обаче има фантастично гадже
19 Януари 2013 13:04
Биолчев има хубави идеи изразени в статията, но кому е нужен такъв надут стил на изказване?
Същите идеи можеха да се кажат с по-нормални думи, по-нормален изказ без при това да пострада вложената идея.
Или дай пак да покажем колко сме умни и какви думички знаем?
Това е част от модела "Какво е искал да каже авторът"

Нали е обяснил накрая човекът, поп Пунчо и поп Добрейшо са виновни за това.
19 Януари 2013 14:18
Ето каква е действителността, която Биолчев смята, че не е за описване: да станеш аспирант 1969 година, да "спечелиш" конкурс за асистент 1972 година (т.е. по врмето, когато от теб се очаква да защитиш написаната дисертация), да защитиш дисертация 1978 (т.е. - имаме един учен, който пише дисертацията си за 9 години, вместо за очакваните 3, като междувременно печели конкурс за асистент - явно имаме работа с някаква висша интелигенция, която е над такива дребни нещица като изпълняване на задължения и представяне на научна продукция). Еми нямам думи!
Научните му текстове са по същество биографии с елемнти на разсъждения . Срамна работа!
Като Ректор - нищо, нищо и пак нищо. Крадене, ходене по Антарктида в моментите, в които се правеха бюджети и се воюваше със всякакви идиоти от министерство на финансите - ето тази действителност е трудна за описване.
Кръшкане с млади гаджета - не е за описване. Интелектуалците са над тези неща. Да не би да са някакви животни.
Въздух под налягане.
19 Януари 2013 14:25
пише дисертацията си за 9 години, вместо за очакваните 3, като междувременно печели конкурс за асистент

Според теб никой никога не е печелил конкурс за асистент, докато е бил аспирант, така ли да разбирам?
19 Януари 2013 15:04
ablepsia
2013-01-19 14:25:56

пише дисертацията си за 9 години, вместо за очакваните 3, като междувременно печели конкурс за асистент

Според теб никой никога не е печелил конкурс за асистент, докато е бил аспирант, така ли да разбирам?

Ето това е шаячена интелигенция. Всичко се прави по втория начин. Не както е по процедура, а както е мило и приятно на някакви кръгове. Няма какво да се коментира. По всички европейски стандарти незащитаването на дисертация в срок се брои за ТЕЖЪК провал в научната кариера. Тежък провал. Който може да бъде изкупен само със поне двойно повече години работа на най-ниско ниво.
А при нас всеки льольо с подходяща биография и чаровно поведение и паркетни умения, може изобщо да не се впрегне да защитава, ще си стане преподавател, а от зор-заман , като дойде време да се хабилитира, ще му помогнат някак си и ще стане доцент.
Уважаема ablepsia, виждам че по някакакъв начин се засягате от моите думи, но разберете, аз нямам нищо против Боян. Той е много симпатичен за компания, добър писател и сценарист. Но това е всичко. Претенциите му да бъде учен и ръководител на академично звено будят само смях и са израз на липса на интелигентност.
Лиспата на уважение към стандартите и процедрите е най-яркия израз на лиспата на интелигентност.
19 Януари 2013 15:20
Вижте, по онова време процедурата разрешаваше на аспиранти да кандидатстват за обявено асистенско място и нямаше нужда от връзки и чаровно поведение за тази цел. Незащитили навреме аспиранти (докторанти, както ги наричат сега) имаше много. Не разбирам защо вменявате на Биолчев точно това във вина.
И пак да повторя - говорим за белетристика - за "Амазонката", за "Урария", за чудесни кратки разкази, а не за академични кариери.
19 Януари 2013 15:54
Да, да - много примери има на асистенти без докторат. Говоря за 9 годишната аспирантура. Що за човек е този, който три години ползва благините на аспирантите. Не представя дисертация в срок. Като оценка на труда му - взимат го за асистент. Като потвърждения за лиспата на научни критерии при избора му за асистент - представянето на дисертация след не една, не две (да приемем, че по времето на конкурса аха-аха да я звърши), а след цели 6 години след крайния срок. Е какво да очакваме от такъв човек като учен. Нищо. А с какво самооценка такъв расте в научната йерархия, с каква съвест доцент, професор, декан, че и Ректор? Със съвестта на интелигент? Не, не и не. Чалга.
19 Януари 2013 17:06
Мен това силно ме впечатли.
"- Че то аз не зная какво съм искал да кажа, как ще тръгна да преподавам какво е искал да каже някой друг?! "
19 Януари 2013 18:21
Ве, и до утре да споделяте своята интерпертация на научната кариера на Б. Биолчев, това не променя факта, че тук става дума за белетристика, за художествена литература. За романи и разкази. Отвторачете се от кандидатската му дисертация и нека си поговорим за книгите му. Това е темата на интервюто, а не сплетни за съпруги, гаджета, измислени злоупотреби с нещо си и прочие жълтеникавости.
20 Януари 2013 12:55
Един умен човек беше казал: "Не съм видял Интелигентен Човек да "плаче" за "интелигенцияТА".
20 Януари 2013 16:57
Не ни върви с аристократите - поетите - разни полу-селяне полу- граждане - мизерници и бунтари - Ботев, Смирненски, Дебелянов, Вапцаров, Гео Милев - а, бе друго е наследството на аристокрацията. Вазов, Йовков, Елин Пелин, Талев, Димитър Димов, Емилиян Станев, Хайтов - и те миришат на тутун, козяци, лук и чесън.
А пък днешната действителност - разровиш ли я ще мирише и ще горчи като отрова.
Бедни ни бедни кандидат аристократи ! Ни на народ случихте, ни на господари. Първо робувахте на фашистите, после на червените бонзи, сега пък мутри ви нагъзиха, да се чуди свестният интелектуалец чий задник за оближе!?
24 Януари 2013 17:19
Изучава се даже специалността" Чиновническо право"-В РУ например.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД