Според премиера на Люксембург и председател на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер поскъпването на еврото заплашва икономическото възстановяване на еврозоната. |
"Япония отслаби йената и други страни може да я последват", заяви първият заместник-председател на централната банка на Русия на пресконференция в Москва. Притесненията на руските финансисти са породени от изказване на премиера на Люксембург и председател на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер. Според него поскъпването на еврото заплашва икономическото възстановяване на еврозоната.
Правителствата на Норвегия и Швеция също изразиха загриженост за обменните курсове. Според анализатори изказването на Юнкер от четвъртък е първият "изстрел" на Европа в глобалната валутна война. Натискът върху по-слабите валути се поражда от необходимостта да се намерят нови източници на икономически растеж, след като монетарната политика е максимално улеснена във водещите икономики в света. А всяка от тях се опитва да подобри конкурентоспособността си и да увеличи износа. Конфликтът може да доведе до разделение и формиране на нови коалиции по време на срещата на финансовите министри от Г-20 следващия месец в Москва.
Всъщност "валутната война" започна още през 2011 г., когато централната банка на Швейцария ограничи поскъпването на франка спрямо еврото. Еврото поскъпна със 7 на сто спрямо долара за последните 6 месеца, което създава заплаха за конкурентоспособността на износа на еврозоната. Миналата седмица президентът на ЕЦБ Марио Драги заяви, че няма фиксирана цел за обменния курс на еврото, като очаква единната валута да остане близо до средните си исторически нива.
Министърът на финансите на Норвегия каза в интервю, че силната крона е опасна за икономиката и че правителството трябва да ограничи натиска върху норвежките банки от поскъпването на кроната чрез затягане на фискалната си политика. А според заместник-управителя на централната банка на Швеция силната шведска крона е "още една причина" за понижение на лихвените нива.