България е в дъното на класациите по трудова заетост и образование, но на челно място по бедност и социално изключване на хората с увреждания, сочат данни от изследване на Евростат. Според него страната ни е безапелационно на първо място по процент на хората с увреждания, които се отказват от образование - 45%. Средният процент за Европа е два пъти по-малък - 22%.
При това в анализа не са обхванати децата в домове и институции, които на практика изцяло са лишени от образование, според Капка Панайотова от Центъра за независим живот. Логична последица от липсата на образование на хората с увреждания е ниската трудова заетост. В това отношение България заема предпоследно място с 33% работещи хора с увреждания, при средно за Европа 45 на сто.
Естествена последица от това е изпадането в бедност и социално изключване на тази група хора - 55% от тях изпитват тежки материални затруднения. "Липсват каквито и да е усилия и опити да се изведат хората от тази ситуация. Доказателство за това е, че около 800 души чакат за услугата "Асистент за независим живот", коментира Панайотова.
СЪМНЕНИЯ
Валерия Петрова, която и тази година не е класирана за услугата, призова да бъде изяснено по какви точно критерии се оценява кой ще получи помощ и кой не, тъй като тя е с малка дъщеря, за което получава 10 т., а за работа се дават 50 т. При сходен случай е предложено на жена, която е с увреждане и живее с болната си майка, да предаде детето си в институция, вместо да й бъде предложена услугата "Асистент".
|
|