:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 297
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Гама експлозия променя световната история

Земята била облъчена радиоактивно още през VIII век


Избухване на гама-лъчи, може би причинено от сблъсък на две черни дупки, е причината за загадъчните космически лъчи, ударили Земята в края на VIII век, се казва в проучване на астрономи, публикувано в понеделник. През юни японски учени откриха регистрирани в пръстените на дънери следи от радиация, излъчвана от необяснимо космическо събитие. Те датираха точно това явление към 774 или 775 година, без да са в състояние да намерят задоволително обяснение. Повишеното съдържание на радиоактивния въглерод 14 в годишните кръгове на древни японски кедри свидетелства за това, че Земята е преживяла "бомбардировка" от космически лъчи през 774 - 775 година от н.е., съобщиха тогава физиците в статия в "Нейчър".

Дърветата и другата растителност са много чувствителни към промяната на условията, при които растат - повишаване или намаляване на температурата, енергията на слънчевата радиация и други фактори.

Всички тези събития се отразяват на формата и дебелината на годишните кръгове - слоевете дървесина, които се формират през всеки сезон на растеж. Приема се, че тъмните кръгове означават неблагоприятни условия, а светлите - благоприятни условия на средата.

Група физици под ръководството на Фуса Мияке от университета в Нагоя разучиха внимателно годишните кръгове на две древни японски кедрови дървета, с цел да определят точната дата на "удара" от космически лъчи, който се предполага, че се е случил между 750 и 820 година от н.е. Хипотезата за слънчево изригване бе отхвърлена, тъй като такова събитие не може да бъде достатъчно силно, за да предизвика такова увеличение на въглерод 14. Изследователите посочват, че средновековните хроники съобщават за "червен кръст", който се появява в небето след залеза на слънцето, което предполага, че може да бъде експлозия на свръхнова. Но събитието датира от 776 година и не е оставило други физически следи.

Двама учени от Института по астрофизика от Университета в Йена, Германия, предлагат друго обяснение за мистериозната бомбардировка на космически лъчи: много кратко свръхизлъчване на гама-лъчи.

В проучване, публикувано от Британското астрономическо общество, астрономите предполагат, че два много компактни звездни обекта - черни дупки, неутронни звезди или бели джуджета - са се сблъскали и слели, което е довело до този изблик на енергия в електромагнитно излъчване.

Подобно сливане води до избухване на гама-лъчи, много интензивно, но кратко, обикновено с продължителност по-малко от две секунди, което би могло да обясни защо то не е било забелязано по това време от хората. Благодарение на своите съвременни инструменти сега астрономите могат да присъстват на тези събития в по-далечни галактики няколко пъти в годината.

Но ако това е произходът на космическите лъчи, оставили следи през 774 или 775 г., това сливане е настъпило на най-малко 3000 светлинни години от Земята. Ако беше по-близо, то животът би бил унищожен на повърхността на нашата планета, подчертават авторите.

"Ако избухване на гама-лъчи стане по-близо, то ще причини сериозни щети на биосферата. Но дори и на хиляди светлинни години, подобно събитие днес ще създаде хаос в много чувствителни електронни системи, от които зависят развитите общества ", каза Ралф Ноехаузер.

Съпоставка с известната история в България по това време сочи неуспешния завършек на серията походи на византийския император Константин V.

Последният си девети поход Константин V Копроним организира през 775 г. след разправата на хан Телериг с византийските доносници, но походът пропада поради апоплектичния удар и последвалата смърт на императора.
1094
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД