Кирил Вълчев, Дарик: Защо министър на образованието в правителството против АЕЦ "Белене" ще стане човекът, който оглави инициативния комитет в защита на АЕЦ "Белене"?
Цветан Цветанов: Премиерът има един нестандартен подход.
КВ: Много нестандартен.
ЦЦ: Премиерът има един подход, с който не винаги се съобразява с това даден човек да бъде съмишленик на това как той мисли. Примерно да речем, акад. Воденичаров, той го разглежда като човек от средите на българската наука, доказан професионалист, който в момента е председател на БАН. Защо да не се възползва от тази висока експертност и да бъде използван...
КВ: Може да има неудобни моменти, може да се налага сега във връзка с "Белене", тъй като вие взехте решение да се закрива, правителството да приема тактически решения, изпълнителни решения, свързани с дозакриването.
ЦЦ: Акад. Воденичаров е за развитието на ядрената енергетика.
...Знаете, че през последните години имаше доста дебати между изпълнителната власт, БАН, липсата на тази комуникация. Мога да кажа, че акад. Воденичаров допринесе съществено за тази комуникация, която е между изпълнителната власт, респективно секторните политики, и институтите, които има в БАН. Дори мога да ви кажа, че преди 3 седмици аз лично отидох в БАН, срещнахме се с акад. Воденичаров и с всички други представители на институти...
КВ: Т.е. вие за комуникатор го взимате в правителството? Така излиза.
ЦЦ: Не за комуникатор...
КВ: Той може да ви изкомуникира и с БСП, защото им оглавяваше комитета!
ЦЦ: Не за комуникатор. Вижте, нека да говорим за това, което той в момента оглавява като институция...
КВ: Какво обърква обаче? Сега българският гражданин "за" или "против" примерно "Белене" гласува, когато в това правителство е човекът, дето води комитета за "Белене", а всъщност Борисов е против. Ето това обърква, разбирате ли? Вие го нарекохте нестандартно.
ЦЦ: Вижте, аз някой път съм спорил с премиера, имам различно мнение...
КВ: По този въпрос имате ли различно мнение?
ЦЦ: Не, не, по този не. Въпросът е, че имаме някой път дебат. И когато имаме различно мнение, но ние се обединяваме около общо решение, което е добре за държавата и което смятаме, че е най-доброто в момента, което може да бъде реализирано, това означава ли, че трябва да се търси някакъв проблем във взаимоотношенията между Борисов и Цветанов? Ние сме един екип в МС. Всеки министър може да каже своето мнение, но има колективен орган, който взима своето решение.
КВ: То това широко разбиране за екипност означава, че може и правителство с БСП да направите в името на България.
ЦЦ: За тази нестандартност на премиера аз мога да ви дам съпоставка в предишните премиери, които са били. Кога е имало този диалог и кога е имало тази чуваемост на неправителствените организации, които са изразявали своето мнение с дадени инициативи? Кога? Знаете, че когато ние направихме инициативата за събирането на подписката за уволнението на Сергей Станишев, на гражданската подписка, ние го уволнихме. Защото над 1 милион подписи бяха събрани, бяха сложени пред Министерския съвет. И знаете ли какво се случи с тази подписка? Станишев организира, за да бъде занесена в двора. Те откраднаха подписката на българските граждани и я сложиха в двора на Министерския съвет. И когато...
КВ: Вие намерихте ли я сега, като отидохте?
ЦЦ: И когато отидохме при него, за да му дадем все пак отчет за тази гражданска инициатива, която е събрана с над 1 милион подписа, Станишев слезе и каза, здравейте, циркаджии. Нали разбирате, че ако бяхме на неговото поведение, щяхме да реагираме много по-емоционално. Но ние усмихнато се здрависахме и видяхме, че този човек всъщност действително е бил за уволнение. И българските граждани го направиха 2009 г. А българските граждани са тези, които назначават и уволняват, когато идват избори!
|
|