Около 20 000 хървати от град Вуковар протестираха срещу възможността кирилицата да бъде въведена официално в района, предадоха агенциите. Жителите на града недоволстват срещу намерението на правителството на премиера Зоран Миланович да въведе славянската азбука в местната администрация заради сърбите, населяващи Вуковар, който се намира до границата със Сърбия. Властите в Загреб искат преди влизането на Хърватия в ЕС, което трябва да стане на 1 юли т.г., да бъдат поставени двуезични табели - на кирилица и на латиница, която използват хърватите. Според хърватското законодателство малцинствата могат да използват майчиния си език като официален в регионите, където наброяват над 1/3 от населението. Официалните данни от преброяването на населението на Хърватия, направено през 2011 г., показват, че 35% от около 28 000 жители на Вуковар са сърби. EС настоява Хърватия да не подлага на дискриминация малцинствата, особено етническите сърби.
Протестът срещу кирилицата бе организиран от ветерани от войната за независимост на Хърватия (1991-1995). Според тях е невъзможна съвместната употреба на кирилица и латиница в града. Демонстрацията през уикенда премина под надслов "Не на кирилицата в хърватския Вуковар". На протестния митинг, който се състоя в центъра на опустошения от сърбите по време на войната Вуковар, бе поискано хърватските власти да въведат 50-годишен мораториум върху използването на кирилица в града. Томислав Йосич, който е сред организаторите на протеста, обясни, че настояват законът за малцинствата да не се прилага във Вуковар "като знак на почит и уважение към жертвите, които градът даде" по време на войната.
ИСТОРИЯ
Град Вуковар бе почти напълно унищожен от сръбските бомбардировки по време на хърватската война за независимост в началото на 90-те години. По време на обсадата на града загинаха над 1500 души, повечето от които цивилни, а над 20 000 хървати бяха прогонени. Днес Вуковар е възстановен, но е сред най-бедните градове в Хърватия, с висока безработица и често става арена на етническо напрежение.