Повечето жп компании в Европа са в застой или спад, а в страни като България проблемите се трупат от дълги години. Това констатира Европейската комисия, която предлага пакет от мерки за оздравяване.
Според Брюксел "недостатъчните инвестиции в релсовия транспорт от средата на 90-те години насам са създали порочен кръг на спад, влошаване на инфраструктурата и подвижния състав, в много случаи жп предприятия трябваше да бъдат спасявани, а в държави като Испания, Португалия или България операторите са силно задлъжнели".
ЕК предвижда намаляване на разходите и бюрокрацията чрез издаване на валидни за целия ЕС разрешения за подвижния състав и сертификати за безопасност на жп компаниите. За 12 години това ще спести около половин милиард евро на железниците в ЕС. Освен това всяка страна в ЕС трябва да улесни достъпа за нови играчи и услуги на пазара си.
България обаче не бърза да раздвижи конкуренцията и преди година Еврокомисията даде страната ни на съд заради таксите, които превозвачите плащат за достъп до жп мрежата.
НАПЛИВ
Четири фирми подадоха документи за участие в конкурса за "Товарни превози" - дъщерното дружество на държавната БДЖ. Кандидатите са румънският превозвач "Груп Феровиар", Първа инвестиционна банка, "Бългериан карго експрес" на бизнесмена Кирил Домусчиев и австрийската консултантска компания "Донау Финанц". До 18 февруари ще стане ясно кои отговорят на изискванията. Одобрените ще имат срок до 12 март да подадат оферти.
|
|