През 2012 г. са продадени общо 7 037 174 стикера от всички видове, а приходите за хазната са близо 205.7 млн. лева, похвали се пътната агенция. Годишната винетка за лека кола струва 67 лева. |
Валидността на старите годишни винетки изтече на 31 януари. От АПИ твърдят, че новите са в продажба от 20 декември и че вече са били разпространени 1.1 млн. бройки с валидност 1 година. В събота агенция "Фокус" съобщи, че годишни винетки няма в цели области - Плевен, Благоевград, Видин, Смолян.
Масовият дефицит едновременно изненада и очарова пътната агенция. "Неочаквано за нас, но с възторг го приемаме, че имаме много голямо търсене на годишни винетки. Разбира се, ние ще откликнем на това търсене. Поръчали сме на печатницата извънреден печат в почивните дни, в понеделник ще има още 220 000 винетки, които дистрибуторът ще разнесе из страната", обясни шефът на АПИ Лазар Лазаров. Той се впусна в уверения, че колите с извънредните тиражи светкавично отпътуват към областите, в които има сигнали за липса на винетки. АПИ пусна и горещ телефон - 0897991314. От коментарите на Лазаров изобщо не стана ясно кой ще поеме отговорността за лошото разпределение и недостига и ще има ли санкции за виновните.
Тази година за дистрибуцията отговаря консорциум между "Български пощи" и фирмата "ВИП Секюрити". Крайните пунктове за продажба на винетки са близо 3000 - различни вериги бензиностанции, пощенски клонове и др. Оказа се, че дистрибуторът още не е сключил договори с малките бензиностанции, но според АПИ това било нормално, защото дистрибуторът е нов. "Както знаем, той има 4-годишен договор, който започна в началото на тазгодишната кампания, така че в момента се дооформят мрежите", коментира Лазаров.
НОМЕРА
АПИ сама въведе "календарното" правило - няма значение дали сте си купили винетката на 1 януари, на 15 март или на 30 юни - тя важи само за годината, за която е отпечатана. Така по принуда всички шофьори, които често пътуват, си купуват годишен стикер през януари-февруари. И също по традиция точно по това време търсените стикери свършват, намират се само седмични и месечни. По същия начин в последните дни на годината, когато хората пътуват за кратко по празниците, масово изчезват най-търсените винетки - седмичните, и шофьорите са принудени да взимат от по-скъпите, месечните.