Франсоа Оланд (вляво) и председателят на ЕП Мартин Шулц след речта на френския президент в Страсбург вчера. |
Париж се страхува, че се очертава съюз на Германия и Великобритания за намаляване на разходите, което ще бъде за сметка главно на държавите, разчитащи на европейските фондове. Франция се бори главно за запазване на Общата селскостопанска политика, да търси съюзници и сред държавите, които се надяват на помощи от кохезионната политика. Сред тях е България, която въпреки симпатиите на правителството на Бойко Борисов към германския канцлер Ангела Меркел ще бъде засегната сериозно от орязването на бюджета.
Депутати от всички големи парламентарни групи заявиха подкрепа за Оланд, включително и Европейската народна партия (ЕНП), в която членува ГЕРБ. "Кажете на Меркел, че (Дейвид) Камерън не е прав", призова лидерът на социалистите в ЕП Ханес Свобода. "Кажете на срещата на високо равнище, че 97% от бюджета се връща в държавите членки и че всяко евро от фондовете на ЕС генерира 3 евро продукт в частния сектор", заяви лидерът на групата на ЕНП Жозеф Дол. "Франсоа, разбрах те", обърна се в разпалена реч лидерът на зелените Даниел Кон-Бендид , който призова: "Трябва да се обединим за промишлено оживление в Европа". Само английски депутати настояваха затягането на коланите да продължи и провокираха реплики от сорта: "Ако оставим на Камерън, ще срине Европа камък по камък".
Речта на Оланд не трогна Германия, чийто министър на икономиката Филип Рьосле заяви малко по-късно в Париж, че е по-добре да се засили конкурентоспособността на Европа, отколкото да се търсят начини за отслабване на общата валута. Това означава да продължи досегашната политика на финансови рестрикции с цел намаляване на разходите за спасяване на закъсали държави.
Франсоа Оланд призова и за повече солидарност във външната политика на ЕС. Без да отправя упрек срещу отделни държави, той посочи, че Франция е сама в операцията си срещу тероризма в Мали въпреки словесната подкрепа от всички страни в ЕС. Според него вече е време да започне по-усилена работа за изграждане на общата отбранителна и външна политика на ЕС и вероятно ще постави въпроса на срещата на високо равнище. На този фон изглежда нереално България да се надява, че някой ще се занимава с проблема за разширяване на шенгенската зона, и вероятно той ще бъде отложен отново за неопределено време.