:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,405,676
Активни 74
Страници 8,573
За един ден 1,302,066
Три партии се обявиха против членството на Полша, Словакия и Латвия

Холандия блокира разширяването на ЕС

Партията на убития популист Фортаун торпилира правителството
Холандското десноцентристко правителство на премиера Ян Петер Балкененде подаде вчера оставка, преди да навърши 100 дни, съобщиха световните агенции. Кризата започна с конфликт в редовете на единия от трите коалиционни партньора - партията на убития популист и ксенофоб Пим Фортаун, довела до оставките на двама министри и след това на целия кабинет.

Първите коментари бяха, че правителствената криза в Хага обърква плановете за разширяването на ЕС с 10 нови членки през 2004 г. Обяснението е, че ако на срещата на върха на Евросъюза в Брюксел на 24 и 25 ноември не бъде взето решение какви селскостопански помощи ще получават новите членки, няма да бъде спазен календарът, според който преговорите с тях трябва да приключат до края на тази година. С правителство в оставка Холандия няма право да взема решения и това блокира разширяването, смятат наблюдатели.

Скоро след новината за оставката дойде съобщение на БТА, че парламентарните групи и на трите управляващи досега партии в Холандия са против приемането на Полша, Латвия и Словакия в Европейския съюз през 2004. Християндемократическият призив (ХДП) на Ян Петер Балкененде, либералите от Народната партия за свобода и демокрация и Листа Пим Фортаун (ЛПФ) смятат, че тези държави все още не отговарят на някои критерии за членство - като например нормите за безопасност на хранителните продукти и борбата с корупцията.

Най-големият проблем за холандските политици са преките субсидии за фермерите от новите страни-членки. Холандия държи те да бъдат спрени преди разширяването, защото в противен случай националният бюджет ще бъде утежнен с милиарди евро годишно.

Ройтерс цитира говорител на холандското външно министерство, според когото неговата страна ще излезе с ясна позиция по разширяването на срещата в Брюксел независимо дали ще бъде представена от сегашното правителство в оставка или от служебен кабинет.

Лидерът на християндемократите Ян Петер Балкененде, когото наричат "Хари Потър" заради приликата му с приказния герой, е най-кратко управлявалият премиер в следвоенната история на Холандия. Той наследи левоцентристкия кабинет на лейбъриста Вим Кок, подал оставка заради разкрития около неадекватната роля на холандските умиротворителни сили по време на войната в Босна и по-конкретно около клането в Сребреница през 1995 г.

Коментар

Става дума за пари. Финансовият пакет на ЕС предвижда трансфер от 40 милиарда евро на 10-те новоприети държави за първите 3 години от разширяването, но от членски внос се очаква новите членки да платят около 15 милиарда, така че дефицитът е 25 милиарда. Планът "Маршал" беше доста по-щедър. Той е струвал на САЩ през 1948-1951 г. 13 милиарда долара, възлизащи днес на 97 милиарда евро. А за присъединяването на източните провинции Германия похарчи от 1990 до 1999 г. 600 милиарда евро.

В средите на ЕС все повече политици и дори правителства (какъвто е случаят с Австрия) развиват тезата, че разширяването не бива да оскъпи вноските на страните-членки на ЕС дори с един евроцент.

Ако в ЕС не са готови да платят за присъединяването на Полша, каква ли готовност имат да платят за България и Румъния? Впрочем евентуалното изпадане на Полша от десетката не е лоша новина за София и Букурещ, които биха я приели в своята група, за да ги тегли напред.
2
359
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
17 Октомври 2002 08:36
Ферхойген беше казал, че България ще я оправи Хари Потър. Ето че Хари Потър, младото християндемократче от Европейската народна партия на Надежда Михайлова, вече оправи Полша. Ще дойде и нашият ред.
17 Октомври 2002 12:03
Gore-dolu hubava statija - pri tova navremenna,
no kakyv e tozi Георги Готев ta da objasnjava, che na Balkanende mu vikali Hari Potyr i kakvoobshto ima tova sys statijata. Kato e takyv myzh - ami da si slozhi toj edna snimka ta hrata da si kazhat na kakvo im prilicha.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД