:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,698,774
Активни 765
Страници 9,704
За един ден 1,302,066

И частните училища ще имат право на държавна субсидия

Това ще намали таксите и ще увеличи конкуренцията между учебните заведения
На финала на мандата си ГЕРБ променя генерално модела на финансиране на средните училища. Идеята "парите следват ученика" е стара, но в последните 10 г. нито един кабинет не успя да я въведе на практика въпреки категоричното решение на Комисията за защита от дискриминация и препоръката за промяна на законодателството в тази посока.

Частните училища и детски градини ще могат да получават държавна субсидия, решиха вчера депутатите на второ четене на новия закон за училищното образование. Това обаче ще ги задължи да премахнат таксата за обучение и други дейности, покривани от бюджета. Включването на частните училища и градини в системата на държавното финансиране ще става по тяхно заявление. Текстовете бяха приети с гласовете на ГЕРБ и Синята коалиция. Според преходните и заключителни разпоредби на закона, които още не са гласувани, въвеждането на новия модел на финансиране ще влезе в сила през учебната 2016/2017 г.

В момента издръжката на един ученик е средно 1500 лв. годишно. В частни училища и детски градини са записани около 8000 деца и за тяхното обучение са необходими около 10 млн. лв. за една учебна година. По подобие на казуса със задължителната забавачка за 4-годишните малчугани и редът за финансирането на частните школа и забавачки ще бъде уреден в държавен стандарт, който тепърва ще се пише. Стандартът се приема с наредба на министъра на образованието, съгласувана с министрите на труда и на финансите, и в него ще се уточнят дейностите, покривани от субсидията, и начинът, по който ще се отчитат средствата.

По този начин се разрешава огромна дискриминационна несправедливост, коментира пред "Сега" Диляна Божинова, собственик и директор на частно училище и зам.-председател на Българската асоциация на частните училища. Членовете на асоциацията са взели единодушно решение, че в момента, в който промяната влезе в сила, те ще намаляват таксата за своите възпитаници със сумата, отпусната от държавата за обучението на детето. Според Божинова пазарът ще принуди частните училища да се възползват от държавното финансиране, иначе ще има отлив на ученици. "Ако едно училище влезе в системата на държавното финансиране, неговите такси ще бъдат по-ниски от останалите, което означава пазарна икономика. Ние, частните училища, затова се развиваме успешно - защото конкуренцията е голям лост", смята тя. "Извън държавно определената субсидия ние ще можем да събираме такси за целодневен режим на обучението, за допълнителни спортове, за хранене, за издръжката на сградата, за наем, отопление и каквото си пожелаете още", обясни зам.-шефката на БАЧУ.

Не така възторжено приеха промяната депутатите от опозицията при вчерашното обсъждане на реформата. "Образованието и здравеопазването са публични услуги и за тях отговаря преди всичко държавата. На държавата може да не й пука дали цената на картофите е с 10 стотинки повече, но на държавата й пука, когато качеството на образователната услуга не струва", заяви Алиосман Имамов от ДПС. "Защо моите избиратели от Габрово трябва да плащат за частното образование на софиянчета за сметка на своето обучение", попита Ивелин Николов от БСП. Според него държавата е поела ангажимент да осигури образованието в училищата, които е създала. "Проблемът е, че наличните недостатъчни пари за образование ще се разпиляват вече и към частните заведения", смята Николов. Със същия мотив правителството реши да отложи промяната с 2 години за 2016 г., "когато ще сме достатъчно богати".

БСП поиска още гласуването на текста да се отложи и новият министър акад. Стефан Воденичаров да вземе отношение по него, но идеята беше отхвърлена.

Според проф. Станислав Станилов от "Атака" с този закон ще се наруши основният принцип на капитализма - че капиталът не може да бъде финансиран от държавата. "Ще наложите дискриминация на държавното образование за сметка на частното", обърна се той към мнозинството. От ГЕРБ обвиниха опозицията в популизъм, а Веселин Методиев от ДСБ заяви, че "не може да зачертаем частната инициатива в образованието". "Времето е друго, времето позволи на знаещите и можещите, независимо от коя социална среда са, да успяват," заяви бившият просветен министър. Катя Чалъкова от ГЕРБ заяви, че с новите текстове ще се изравнят изискванията към държавните, общинските и частните училища.



АГИТАЦИЯ

Политическата агитация официално се забранява в училищата и детските градини, реши още парламентът. Депутатите от ГЕРБ приеха текста, предложен от Хамид Хамид от ДПС, с който "в системата на предучилищното и училищното образование не се допуска упражняването и налагането на религиозни и/или политически идеологии". В новия закон изрично е записано и че образованието в България е светско.
192
4494
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
192
 Видими 
07 Февруари 2013 20:12
На финала на мандата си ГЕРБ променя генерално модела на финансиране на средните училища. Идеята "парите следват ученика" е стара, но в последните 10 г. нито един кабинет не успя да я въведе на практика

Ето защо е правилно да се каже "на финала на първия си мандат"
07 Февруари 2013 20:37
И си лянчи тролчето...
А наистина - защо трябва с данъците на всички да се плаща печалбата на собствениците на училища? Избралите ги са си платили - отказали са държавните услуги, избрали са частни. Но ето и пари от бюджета. Двойно? Тройно? А качеството?
Бизнес, нали?
--------------------
Блогът на Генек
07 Февруари 2013 21:48
внимателният,
толкова ли не разбра, че следващ мандат на Герб няма как да има. Не може с гаднеене с народа, национално предателство, Дянков, и т.н. самоубийствени действия да има втори мандат. В най-добрият случай Герб ще има 80 депутата и то пряко сили.
-
Следващото правителство ще е "експертно". Подкрепено от всички партии в парламента, на което всички те ще са и "опозиция". Ще имаме едно безпризорно правителство родено в публичен дом. Правителство, което ще гаднее още повече с народа и ще го досъсипва.
07 Февруари 2013 21:51
ММТ програмата за България, според която образованието, от началното до висшето, е безплатно, предвижда правителствено субсидиране на частните училища и университети според броя на студентите в тях като те получават същата сума за ученик/студент, която правителството изразходва за един ученик/студент в държавните училища и университети.

http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2013/01/blog-post_19.html
07 Февруари 2013 21:54
Внукът ми е в частно училище, но догодина смятаме да го пратим в швейцарска прогимназия. Тъкмо ще спестя малко от пенЦията. rmarkov мили, от 07 Февруари 2013 21:51, Нека не се позоваваме, на всякак употребената ни Конституция...
07 Февруари 2013 21:57
Ако има отделяне на преподаването от оценяването на знанията на обучаемите по всички предмети, ако сумата с която върви всеки учащ зависи от оценките му показани пред отделната държавна изпитна система, ако обучението е по същество курсове за подготовка за вземане на изпити с максимална оценка, то тогава формата на организация и на собственост на обучителите няма никакво значение. Обучителите получават сумата, която се си заработили от сбора на броя на учениците им по тяхната оценка по съответният предмет. Има резултат (обучен гражданин) - обществото плаща за него. Няма резултат - не плаща.
-
Случаят, обаче не е такъв, а е просто поредната далавера, която и следващото правителство няма да отмени. Просто защото следващото правителство ще бъде еманация на предишните, които останаха в народното съзнание с едно определящо - далавера и съсипия.
07 Февруари 2013 22:14
Райчо,
тва дет си го написал в линка са пълни глупости, които понеже съм добронамерен го отдавам на непознаване на българските реалности и на неотчитане на множество фактори. Не му е тук мястото и затова само ще ти кажа - ако премахнеш борда и въведеш плаващ валутен курс, то ще последва обедняване на вълни и хиперинфрация и втора виденова зима. И причината за тези последствия е много елементарна - обема на българският валутен пазар, който го прави лесна жертва, дори на относително дребни спекуланти опериращи с относително дребни суми. Валутният курс е едно, плаването му друго.
07 Февруари 2013 22:47
Защо моите избиратели от Габрово трябва да плащат за частното образование на софиянчета за сметка на своето обучение

Боже колко мъка има на тоя свят.
По същата логика е крайно нелогично софийските данъкоплатци да плащат заплатата и издръжката на някакви недоразумения избрани в Габрово, вместо да използват тези средства за собствено развитие, но няма как.
07 Февруари 2013 23:07
Държавата спонсорира турски частни училища
Михаил КРЪСТЕВ
Държавата ще спонсорира частните училища и детски градини с 10 млн. лева годишно. Това предвижда проектозаконът за предучилищното и училищното образование, представен преди дни от образователния министър Сергей Игнатов. По този начин българските граждани ще плащат издръжката не само на своите деца, учещи в държавни и общински училища, но и тази на богаташките синчета, които се образоват в частни институции.
Къде обаче ще отидат тези пари? Екип на в. „Атака“ посети едно от 165 частни училища в България – Частно основно училище „Дружба“, намиращо се в столичния квартал „Обеля“2,
собственост на
„Българо-турска демократична фондация“
Натисни тук
Натисни тук
07 Февруари 2013 23:08
Учебници заливат с турска пропаганда децата ни
Натисни тук
07 Февруари 2013 23:09
Поне една хубава новина тези дни!
07 Февруари 2013 23:20
В най-добрият случай Герб ще има 80 депутата и то пряко сили.
- За поколенията!
07 Февруари 2013 23:50
Брайтмане,

Човек плаща данъци на държавата, голяма част от които, поне в нормалните социални държави, каквито са скандинавските, им се връща под формата на качествени услуги. Там гражданите имат доверие в отчетността за това къде отива всеки техен лев и загрижеността на държавата за справедливото преразпределение от общия кюп.

Либералната държава в чист вид/каквато няма нийде по света на практика/, на теория е тази, която се грижи единствено за опазването на сигурността, живота и собствеността на гражданите си. Така наречената държава-нощен пазач.

Когато държавата се е наела и с дейности, които иначе чудесно биха могли да се осъществяват и без нейното участие - каквито са здравеопазването, образованието и пенсионната система, то това не е либерална, а социална държава и в каквато по-голяма степен тези услуги зависят от нея и са единствен неин монопол, толкова повече тази държава е социална, да не кажем - социалистическа.

Когато един заможен гражданин плаща данъци, то несправедливо е да не получава нищо срещу това. Данъците не са данък бедност с цел задоволяване нуждите на най-бедните и онеправданите, а за относително справедиво благоденствие на всички, но според заслугите към пълненето на общия бюджет, все пак.

В този смисъл, ако плащаш големи данъци, а срещу тях получаваш лошо здравеопазване, образование и пенсия, то ти си в правото си да откажеш да ги плащаш.
Такова право обаче не ти е дадено и се чувстваш сериозно дискриминиран, разбирай - ограбван. Мотивацията ти да плащаш данъци е нулева. Плащаш ги, защото си принуден.

Та, ако си успешен, работлив, предприемчив и отговорен, и плащаш големи данъци, а държавата ти показва среден пръст, защото има да храни всякакви хленчещи, неуспели или просто мързеливи и безотговорни, в какво тогава се състои солидарността ни?

Всеки гражданин, който плаща данъци, а особено средните и големи данъкоплатци, трябва да получават признание от държавата и нейната подкрепа, пък дори и минимална, заради това, че освен своите деца, които са пратили в частни училища, за да получат качествена услуга, осигуряват и издръжката на още много непознати деца, а и учители в държавни училища, чийто продукт е често съмнителен.

Пазарът е този, който оценява дали една стока или услуга е ценна.
А монополът на държавата е този, който винаги или почти винаги, поради липсата на конкуренция, гарантира лошото качество.

Едно чудесно решение на Парламента.
А оспорването му от лявата популистка опозиция показва защо средната класа, не дори богатите, изпитва дълбоко недоверие и дори страх от евентуално ново червено управление на катастрофата.



07 Февруари 2013 23:53
пазарно-аристократична софистика -
08 Февруари 2013 00:57
Стъпка в правилна посока!
08 Февруари 2013 01:25
Тъпаци! Поне училището не пипайте!
Журналисткатеа Любослава Русева (която е всичко друго, но не и лява) прекрасно обясни преди време същността на тази идeя и последствията й --> Натисни тук
08 Февруари 2013 01:29
Журналлистка обяснява. Прав е колегата: .
08 Февруари 2013 01:33
ащо трябва с данъците на всички да се плаща печалбата на собствениците на училища?


Информация к размышлению, както викаше Щирлиц:

В Германия има частни училища, които се субсидират от държавата на база брой ученици, но те не са търговски дружества като у нас. Голямата част са църковни, има и общински. Но НЕ СА ТЪРГОВСКИ ДРУЖЕСТВА.
Аре у лево всичкото либертарианско население у форумЕто. Верно сте крокодили. Жалко за обикновените будисти, дето подлъгвате.
08 Февруари 2013 01:41
Журналлистка обяснява


За да отговоря на иронията ти кйъм журналистите (защото не всички сме слугини на властта, друг е въпросът, че затова нямаме трибуна), ето текста на Любослава, па нека всеки следващ либертарианец спори по съществото на фактите.



Шокова терапия за училище

Повечето училища в Ню Орлиънс са руини, както и домовете на децата, които ги посещаваха. Това е трагедия. Това също е нова възможност.“ Годината е 2005-а. Ураганът Катрина току-що е връхлетял американския щат Луизиана. Ню Орлиънс е под вода. Трагедията за едни обаче е възможност за други, както забелязва Нобеловият лауреат по икономика Милтън Фридман. Другите са частните предприемачи, които пристигат в града, съзирайки златния шанс да участват в неговото възстановяване. По онова време Фридман е на 93, но все още има сили да експериментира. Идеята му е следната: вместо отпускането на милиарди долари за обновяване на училищната система в опустошения щат, правителството да даде на семействата ваучери, които да използват в частни институции. „В остър контраст с ледниковата скорост, с която бяха поправяни дигите и електрическата мрежа – пише канадската разследваща журналистка Наоми Клайн в книгата си „Шоковата доктрина – възходът на капитализма на бедствията” (2007) - аукционирането на училищата се случва с военна скорост и прецизност.” След 19 месеца обществената образователна система е напълно приватизирана, но междувременно Фридман умира и не може да се порадва на осъществената си идея. Което си има и добрите страни, защото поводи за радост липсват. Оказва се, че за година и половина много ученици отпадат поради бедност, тъй като ваучерите не могат да покрият таксите им за образование. Обществени училища обаче няма, т.е. децата са лишени от възможност дори за мизерно обучение в гетата, което води до още по-сериозна сегрегация. Всъщност идеята на Фридман за образователните ваучери датира още от 1955 г., а прилагането й в повечето случаи не постига шумно анонсирания на теория успех. За пръв път той има шанса да изпита своята доктрина в реална икономика след преврата на ген. Аугусто Пиночет в Чили. През 1975 г. Фридман отива в Сантяго и апелира за „шокова терапия” – тотална приватизация и драстично орязване на държавните разходи, включително в образователната система. Пиночет приема съветите, но през 1982 г. чилийската икономика се срива. Дългът нараства експлозивно, стига се до хиперинфлация, безработицата надхвърля 30%, а половината от чилийците не могат да си позволяват да посещават училище. Всичко това принуждава Пиночет да направи радикална корекция на поетия курс, като национализира голяма част от финансовите къщи, които са изкупували активите на държавата с пари от кредити, генерирайки дълг в размер на 14 млрд. долара. Така десет години след шоковата терапия настъпва период на стабилен растеж, но цената, която междувременно плащат големи слоеве от населението, е повече от драматична: до 1988 г., когато икономиката се стабилизира, 45% от чилийците попадат под прага на бедността и са почти неграмотни. Същият ефект се наблюдава в Аржентина, Боливия, Уругвай и други латиноамерикански страни, където Чикагската икономическа доктрина на Фридмън успява да експериментира на практика. Дори в развита икономика, каквато е британската, въведената за кратко от Маргарет Тачър ваучерна система в училищата се проваля с гръм и трясък. Рекламирана като опит за финансово облекчен достъп до по-качествено образование, реформата постига точно обратния ефект. Освен, че допълнителният разход натоварва държавния бюджет, частните институции с традиции не само не намаляват таксите, а издигат допълнителни финансови бариери, за да ограничат наплива на „сноби”. Отнасят го бедните заради тихомълком намалената издръжка на обществените училища, което съвсем естествено предизвиква социално напрежение. Тачър се отказва от ваучерната система, но не и Фридман. В статията си „Обществените училища: да ги направим частни” (1995 г.) той доразвива идеята си така: „Ваучерите могат да насърчат бърза приватизация, само ако създадат голямо търсене на частни училища, което да породи реални стимули за предприемачите да навлязат в отрасъла. Това изисква, първо, ваучерът да бъде универсален, на разположение на всички, имащи правото да изпратят децата си в държавните училища. И второ, ваучерът, въпреки че ще е по-малък от това, което правителството харчи за един ученик, да бъде достатъчно голям, за да покрие разходите на частно печелившо училище, предлагащо висококачествено образование.” Разглеждайки образованието преди всичко като „отрасъл”, който подлежи на пазарна регулация, Фридман очевидно е загрижен много повече за предприемачите, отколкото за потребителите. Той освен това изхожда от предпоставката, че частното е по-добро от общественото, като свежда ролята на държавата единствено до тази на донор. Предложението му на пръв поглед изглежда изкусително: парите, които държавата е длъжна да отделя за образованието на всяко дете, следват детето без значение какъв тип учебно заведение изберат родителите му. Частните училища и детски градини получават единния разходен стандарт за ученик и автоматично намаляват таксите. Това съответно води до по-голям избор, а всяко състезание, както знаем, повишава качеството. Така е на теория, но на практика се получава същото, както в Ню Орлиънс, Чили и Великобритания. През 2008 г. например Естония се отказва от системата на финансиране по единни стандарти, защото тя убива малките училища в селските райони (Боян Захариев, сп. Foreign Policy, 2011 г.). Навсякъде, където са правени опити за чисто финансова реформа на образованието под една или друга версия на мотото "парите следват ученика" – пише Захариев, който е експерт по публични политики, съществуващите дисбаланси във финансирането не са били коригирани, а в някои случаи дори са били усилени. От това страдат преди всичко училищата в малките градове и селата. Дори емблематичният пример за успешно прилагане на идеи, близки до ваучерната система - Швеция, дава дефекти: след първоначалния ентусиазъм се забелязва сериозен спад в резултатите на учениците по четене и математика в сравнителни международни изследвания. Адептите на Милтъновата доктрина обаче са като адвентистите от седмия ден – те вярват неотклонно на теорията за Второто пришествие, въпреки че практиката ги оборва. В сайтовете на българските неолиберални тинк танкове ще срещнете десетки позовавания именно на шведския модел, само че без споменаване на дефектите. „През 1993 г. Швеция въвежда ваучерите в образованието. Ученикът получава определена сума, с която избира училище - сред общинските и частните – пише да речем в сайта на Института за пазарна икономика. Там се твърди още, че десет години след реформата броят на децата, избрали частните училища, се увеличава с 400%, като качеството на образованието в общинските училища също нараства значително поради конкуренцията в страната. Освен, че успехът е силно преувеличен, тук не е предложено и обяснение защо повишеното качество в по-евтиното общинско училище не води и до увеличаване на неговото търсене. Старателно се избягва и примерът с друга скандинавска страна - Финландия, където учениците излязоха няколко поредни години на първо място в тестовете на PISA, въпреки че там няма нито едно частно училище. Поклонниците на „единните стандарти” пропускат още нещо: Първо, срещу отпускането на еднаква сума за годишната издръжка на дете, всяка държава предявява ясни претенции към т.нар. частници. В Швейцария такова е регламентираното участие на общините в управлението на училищата, а в Дания таксата не може да превишава държавния ваучер. Второ, и по същество най-важното - искреното намерение за промяна в качеството се оглежда в отделения за образование процент от брутния вътрешен продукт. В България той е 3.4% на фона на около 5% средно за Европа. В Дания този процент е 7,2%, а във Финландия, Норвегия и Швеция - страните с най-добри образователни постижения – 6.1%. Тези показатели не са скучна статистика. Те говорят за отношение към образованието. Това отношение не зависи от логиката на пазара, защото в него има преди всичко история и етос, традиции и морал, „бит и душевност”. Пряко свързано е с мястото, което заема образованието в ценностната система на едно общество. Фактът, че у нас то се пада някъде доста назад, не се нуждае от друго доказателство, освен мизерните 3.4% от БВП. И доколкото изглежда твърде съмнително, че процентът, особено по време на криза, ще бъде рязко увеличен, прокараната в новия училищен законопроект идея за държавно финансиране на частните училища и детски градини буди меко казано недоумение. Ако средният стандарт за издръжката на един ученик е 1200 лева на година, това ще натовари допълнително бюджета с около десет милиона. В същото време нищо не гарантира, че частните училища ще станат по-достъпни, като намалят таксите (засега има само голи обещания в тази посока). Десетте милиона обаче все трябва да бъдат взети отнякъде и най-логично е това да стане за сметка на обществените училища. „Лишени от достатъчно деца и средства, нови и нови училища ще се закриват или по-вероятно ще се дават на частниците на безценица. Това са процеси, които родната бюрокрация не е в състояние да управлява”, писа публицистът Валери Найденов, забелязвайки още, че „училищната приватизация ще предизвика радикални социални промени, защото децата на по-заможните българи изобщо няма да имат контакти с обикновените деца.” Прогнозата може да изглежда попресилена, но пък реверансът към частните образователни институции чрез пряко копиране на Фридмановите теории е повече от очевиден. И сега неравнопоставеността между децата в големите и по-малките градове се забелязва в плачевните резултати от годишните матури, та какво остава, когато бедните училища станат още по-бедни... Пробутването на аргумента, че родителите на частните ученици също плащат данъци, е отблъскваща демагогия, защото по тази логика и хората, които карат частните си автомобили, вместо да ползват обществения транспорт, трябва да бъдат компенсирани от държавата. Такава компенсация се дължи и на онези, които си наемат охранителна фирма, тъй като не изпитват кой знае какво доверие към МВР. Проблем има и около обстоятелството, че срещу държавната подкрепа частните училища не поемат никакви конкретни ангажименти. Твърдението, че те предлагат по-добро образование изобщо не е достатъчно, камо ли вярно (познавам момче, което в девети клас още срича, но срещу басноловната такса, която плаща неговият баща, завършването на средното му образование е гарантирано), а обещанието, че ще ревизират таксите, не звучи достоверно. Но докато нищо не предвижда сигурен наплив към „елитните” училища, то разслоението на образованието според материалното благосъстояние е на път да продължи под пълна пара. При това с любезното съдействие на държавата, която в случая не просто саботира най-нуждаещите се, а налива обществен ресурс в ямата на несправедливостта. Дали става дума за добре планирано социално инженерство е спорно. Факт е обаче, че вместо да спасява закъсалите публични училища, днес държавата е загрижена за съдбините на частните предприемачи в „отрасъла”. И не толкова, защото лобира за тях, а вероятно опитвайки да се разтовари от функцията си на основен доставчик на услугата „знание”, прехвърляйки я на чужд гръб. Ефектът обаче е еднакъв – пак го отнасят социално слабите... Забелязвайки, че „шоковата терапия” много често означава тъкмо терапия за богатите и шок за бедните, Наоми Клайн, която цитирах в началото, казва нещо важно: „Навсякъде, където радикалният капитализъм, проповядван от Фридман, е имал шанса да бъде приложен на практика, се получава драстичен разнобой по имуществен ценз. Никъде това не се осъществява толкова брутално и с такива фатални последици, както в образованието, и с риск да прозвучи сиромахомилски и дори невъзпитано, ще обобщя с една култова реплика от комедията „История на света” на Мел Брукс: „Бедните да го духат!” С риск да прозвучи сиромахомилски и дори невъзпитано, аз също ще цитирам цитираното от Наоми. Нещо повече: в случай че идеята за държавно финансиране на частните училища се осъществи, ще напиша „Бедните да го духат!” на голям плакат, ще го забия пред Народното събрание, а после на бегом ще изтичам да изтегля банков кредит, за да изпратя децата си да учат далеч оттук. Далеч, колкото се може по-далеч. Преди това обаче ще поискам държавата да ми плати ваучер, с който да си погасявам кредита. Много моля – и аз съм данъкоплатец.
08 Февруари 2013 02:09
Субсидират се от държавата дейности или отрасли, които, поради естеството си, НЕ са печеливши(а, значи, НЕ представляват интерес и за частниците!), но са необходими на Обществото!
Кой, кога и как е доказал, че сферата на ЧАСТНИТЕ детски градини и училища е губеща( и НЕ представлява интерес за частниците!), но е необходима на Обществото?!
08 Февруари 2013 03:26
в нормалните социални държави, каквито са скандинавските, ... гражданите имат доверие в отчетността за това къде отива всеки техен лев

какъв ви е опитът със скандинавските държави? щото моят е малък, но впечатленията ми са коренно противоположни.

на една от конференциите, където присъствах, екип от немски и шведски психолози изнесе прелюбопитен доклад за културните разлики между двата народа. шведите държали да имат възможност да проверят всичко, до запетайката. може бъкел да не разбират по темата, може да нямат време да участват във всички заседания, но информацията трябва да им бъде изпратена предварително и всеки трябва да бъде канен на всяка среща. тоест трябва да имат всички възможности да проверят процеса от край до край. може да не прочетат нито един документ, може да не ходят на срещите, може да отидат и нищо да не разберат, но в никакъв случай не трябва да има скрито-покрито. ако нещо не е така (не им пратят даден документ или не ги поканят на среща), това веднага е причина за подозрения в мошенничество.
немците били практически пълна противоположност - те не обичат да им се губи времето и гледат да делегират въпроса на някого, когото считат за специалист по темата.

предполагам гражданите на Швеция имат доверие, защото имат пълен достъп до отчетността къде отива всяко йоре от техните данъци. как обстоят нещата във Финландия, Норвегия и Дания не мога да зная, но в светлината на гореизложеното бих определил немалко българи като изповядващи шведския модел. точно непрозрачността, липсата на отчетност и контрол водят до широкоразпространената мнителност. отделно, че често изплуват доказателства за нейната основателност, които доподклаждат мнителността. примерът не е далеч - съседната тема за централизацията на обществените поръчки.
08 Февруари 2013 07:28
Проблемът е много по-сериозен - в образованието става като в здравеопазването - частните детски градини и училища ще сучат от две майки - държавната субсидия+таксата.ПО този начин ще разполагат с повече пари от държавните, които нямат парво да събират допълнителни такси.От тук -ще дават по-добри заплати на учителите си, и съответно добрите учители ще отидат в частните учебни заведения.До тук всичко е цветя и рози, нали ? Да, ама не.Частните училища и детси градини ще си селектират учениците.Да не мислите, че ще приемат ВАШИТЕ деца на работници и служители ? За Вас места няма да има и ще се наложи щете-нещете вашите деца да се обучават в държавните училища.А там, като вече казах - вече няма да има добри учители, защото заплатите ще са ниски, базата ще е стара и амортизирана, учениците ще са събрани от кол и въже.И колкото и да се пънете - няма да можете да изучите децата си в добро училище, дори и да имате някакви пари. Това ви чака.
08 Февруари 2013 08:46
Драстичните дефекти на настоящето държавно училище не могат да са артумент за принципната му отмяна. Дори защото това ще е отмянта само за богатитеи. Т.е., ще бъде премахнато основно средство на обществото за постигане на социално равенство. Масовото училище е възникнало като средство за унификация на обществото на базата на уаднаквяването му. Т.е. като средство да се изработва единно национално съзнание. Без оглед на имуществените привилегии.
Сега кво? Либертарианскага хунта ни връща отпреди Френската революция?
08 Февруари 2013 09:25
Правилно е написал pulex.
По този начин държавата поставя в неблагоприятно положение държавните училища и градини. Причината е, че разрешава на частните да имат субсидия и такси, а на държавните не разрешава такси. Следователно държавните училища и градини няма да се финансират достатъчно и ще закъсат.

На практика това ще направи качественото образование платено, т.е. на хората с ограничени средства държавата няма да им позволява качествено образование.
08 Февруари 2013 09:27
андрешко и андрешка не искат да се дават средства за децата с по-работни родители. Тези пари трябва да се дадат на андрешко за да ходи по кръчмите и на андрешка за да посещава моловете. Парите ще дойдат от същите тези родители, за чиито деца ще трябва да плащат самостоятелно образованието. А андрешко и андрешка смятат че ще видят платени от другите чаши с ракия и купчинки с парцалки вместо среден пръст.
08 Февруари 2013 09:34
Твърдо "за" ваучерния модел. Обаче трябва да има адекватен коефициент, с който да се насърчава развиването на учебни заведения и в по-малките населени места. Отделно процентът от БВП, отделен за образование трябва да се увеличи. Отделно трябва като в Швеция да се публикува отчетност до последната стотинка в интернет. Отделно да се публикува колко процента от средствата отиват за ваучери и колко за администрация и прочие тунеядство.
08 Февруари 2013 09:38
На практика това ще направи качественото образование платено


Качественото образование и сега е платено. С този модел се сваля прага за записване в частно училище, т.е. позволява на повече хора да си позволят качествено образование. Естествено, това ще доведе до оставането на по-малко качествени ученици в държавните училища. Но другият вариант, детето ми да учи с тъмнозелените, или пък данъците ми да отиват само за тяхното обучение, пък аз да си плащам отделно за това на собственото ми дете, е меко казано несправедлив.
08 Февруари 2013 09:40
Частните училища и детси градини ще си селектират учениците.Да не мислите, че ще приемат ВАШИТЕ деца на работници и служители ?


Глупости на търкалета. Защо изкуствено ще си намаляват субсидията? Селектирането ще е на база таксата за обучение.
08 Февруари 2013 09:43
Heat 08 Февруари 2013 09:27


Единствената ми критика е към употребата на "андрешко". Андрешко е положителен герой, а в случая говориш за оня "пролетарий", дето е "гол като сокол", и все някой друг му е виновен.
08 Февруари 2013 09:45
унификация на обществото на базата на уаднаквяването му


Уравниловка а? Моето дете да стане по-тъпо от общуването си с тъмнозелени, за сметка на тяхното поумняване?
08 Февруари 2013 09:50
Венетке, досега само за червените ли си гласувала? Звучиш като заклет сталинист.
08 Февруари 2013 10:01
Андрешко е положителен герой, а в случая говориш за оня "пролетарий", дето е "гол като сокол", и все някой друг му е виновен.

Дали андрешко е положителен герой е дискусионно, но оценката за последиците от тарикатщината (след като са настъпили!) в повечето случаи не е. Всъщност ревящите не са пролетарии, защото разни неща като интернет, кабелна телевизия (за турските сериали), собствено жилище, нерядко автомобил... показва че не са точно хора дето имат само двете си ръце и правото да се размножават. Видимо нямат и деца или поне не във възраст да са засегнати по някакъв начин от това решение. Просто искат от парите за децата да им се дава на тях. Защо - ами защото така. Всъщност решението засяга именно хора под или на долната граница на средната класа защото им дава възможност за допълнителен избор при образованието на децата. За тези които са по-нагоре в социалната стълбица тази възможност и сега си съществува. Класовият враг който трябва да се експроприира в този случай според андрешко и андрешка са хората от градския транспорт, не от луксозните лимузини.
08 Февруари 2013 10:03
...унификация на обществото на базата на уаднаквяването му.

Ъ?!?
Това трябва да го амятаме за нещо хубаво ли?
08 Февруари 2013 10:07
Масовото училище е възникнало като средство за унификация на обществото на базата на уаднаквяването му.

Ами ти твоите деца ги пращай там, където ще ги уеднаквяват. Моето дете е голямо и успях да го опазя от уеднаквяване. Като имам внуци, ще се постарая да опазя и тях.
08 Февруари 2013 10:24
На Запад в частните училища има определена бройка за талантливи, но по-бедни деца, които не плащат такси.
И да разясним смисъла на плащането на данъците. Сибила е права, данъци се плащат не само да се осигури на по-бедните граждани достъп до образование, здравеопазване и социално подпомагане от държавата, а и да се финансират дейности и проекти, от които всички граждани да имат полза. Т.е. държавата дължи тези услуги и на по-богатите си граждани.
Ако един гражданин плаща данъци, но е решил, че детето му ще учи в частно училище редно ли е държавата да му откаже финансиране? Още повече, че гражданинът вече си е платил чрез данъците и то не само за обучението на собствените си деца, но и на много други, чиито родители плащат по-ниски данъци или въобще не плащат данъци.
Ако има нещо, за което българските граждани трябва да протестират е не заради държавната помощ за частните училища, а заради начина по който Здравната каса плаща импланти и консумативи. Плаща се най-евтиният вариант, ако някой иска по-качествени (респективно по-скъпи), трябва да си покрие цялата сума сам, без да му се възстанови сумата, която касата би платила.
08 Февруари 2013 10:29
Драстичните дефекти на настоящето държавно училище не могат да са артумент за принципната му отмяна.

Къде прочете, че държавните училища ще се закриват? В Европа те си съществуват и финансират наред с частните и никой не го прави на въпрос.
08 Февруари 2013 10:34
Частните училища били дискриминирани! Дрън-дрън ярина! Цялата работа е, че поради резкия срив в доходите на много широки слоеве от населението, бизнеса на частните школа яко се затормози. Та съответното лоби сега си изфабрикува държавна субсидия, която да компенсира намалелите им приходи.
08 Февруари 2013 10:43
А никой не си задава въпроса защо трябва да има частни училища? Какво е по-различното, за което си струва да плащаш? Въпросът не е в програмата за обучение а във възпитанието, частните ще възпитават децата на елита в "господарство" за разлика от децата на плебеите, те трябва да свикват да се подчиняват. Частното образование не е обществена необходимост а класова.
Припадам като гледам определящи се за леви, с пяна на уста защитават частните училища, запомнете, те не са частно образование.
08 Февруари 2013 10:46
Ангажимент на държавата е единствено да осигури базови възможности на гражданите си за достъп до образовение.
Мантрата "парите следват ученика" си е сорофщина. И като проявление и като философия.

Препоръчвам да се прочете Apolitichen в другата тема или материала от вени.
08 Февруари 2013 10:46
Ще плащат ли на бабите, които гледат сами внучетата си? Лично съм заинтересован от отговора.
08 Февруари 2013 10:47
Нцъ... Не са прави форумците като използват за сравнение Андрешко. По-редно е да вземат в оружие бае си Ганя. Дет' викал - Имал си бол пари, платил си. След като за един ученик има определена субсидия по размер, не би трябвало да има никакво значение, къде ще се обучава. Даже да е и на Луната. В Държавния бюджет - който между другото е основен икономически ЗАКОН!!!за разпределяне на бюджетните средства формирани от данъците на гражданите, е определена тая субсидия.
P.S. Това, че тоя закон не се спазва е правен, а не социален проблем. Чудя се как някои родители още не са се сетили за Комисията по дискриминация, Комисията по конкуренция и накрая за Съда?
08 Февруари 2013 10:48
Венетке, досега само за червените ли си гласувала? Звучиш като заклет сталинист.


Верно като сталинист?

Или като защитник на фундамента на съвременното общество? Щото тукашнеите леви, както и опонентите им хабер си нямат какво значи това. Сложете си в джоба гражданските права и прочието либералистка реторика. Съвременното общество е конструирано и се поддържа чрез институциите за контрол над масите - всеобщото задължително образование, всеобщата задължителна казарма и всеобщата задължителна психиатрия. Ако не ми вярвате, идете прпочетете един съвременен ляв - Мишел Фуко. Без тези дисциплинарни институции масите ще излязат извън контрол. И либералистичната утопия ще се удави в морето Средновековие, което ще изплува от осовободените страсти. Вашата либералистка утопия твърди, че обществото няма нужда от дисциплинарни институции, защото пазарът като всемогъщ може да упражнвява и тази функция - всеки е консуматор, ерго всеки се подчинява на пазара. Затова демонтирахте всеобхватната психиатрия и пуснахте душевноболните по улиците. Сега гледам, че квичите при всяко драстично убийство що така станало. Демонтишрахте всеобщата казарма. Сега гняв и злоба що циганите за нищо неи ставали (джокер: на времето в казармата се научаваха на елементарни трудови навици; в КЕЧа-а де, щото нормалната казарма с оръжия им бе забранена, и правилно). За капак почнахте да демонтирате и масовото училище - в САЩ сте начело, както винаги в либералистичните утопии. И съответно ревете на филми като "Боулинг в Кълъмбайн". Ау, забравих, че сте и невежи отгоре на всичко - ми товао е култов филм на Майкъл Мур за масовото убийство в гимназия Кълъмбайн. Или не сте невежи, щото да се стрелят деца с автоматични оръжия е основно тяхно право и основна тяхна свобода, респективно обществено право и свобода.
08 Февруари 2013 10:50
Пропуснах да изложа фундаментален аргумент: дисциплинарните институции за контрол на масите са рожбяа и основна заслуга на Френската революция, пак - четете Мишел Фуко.
08 Февруари 2013 10:50
А никой не си задава въпроса защо трябва да има частни училища?

Може да зададем и въпроса "А защо да няма?" Целта на образованието е да се обучават учениците и те да получат определени знания. Защо да не могат те и родителите им да избират къде да се обучават?
08 Февруари 2013 10:50
Иване бре, Ваньо, четеш ли какво пише в тоя форум?
08 Февруари 2013 10:51
Heat, гошо,
Тук не става дума за Андрешковци и за синьо зелени деца. Не става дума даже за частното образование, защото ще го има все повече.
Тук става дума за СМЯНА НА МОДЕЛА на образованието в България, и то тихомълком, без обществена дискусия, без дебати. Не виждате ли? На това образование, дето е започнало след освобождението, дето е било през царско време, дето е продължило през комунизма, дето умници го сриват през последните 20 години...
Всъщност гошо може да е прав с това да има два вида училища: Едните за заможните бели, другите за цигани и бедни?
08 Февруари 2013 10:52
След като "парите следват ученика" и доводът е, че не бива да се ощетяват хората, които си плащат данъците, но изпращат децата си в частни училища, считам, че е редно да не бъдат ощетявани и тези, които нямат деца. Как ще се реализира това, освобождаване от данъци, намалена ставка или връщане на вече внесените?
Впрочем, би ми били извънредно интересно да прочета мненията на deneb и жана по въпроса.
08 Февруари 2013 11:02
Аре да го кажа директно, щото пазарните мантри ви изключват функцията мислене:
Говоря за унификационната роля на всдеобщото масово образование в смсъл на вбиване в главата на хлапутеата на основните социални ценности. Преди и след Сталин и тъпите маркс-ленинсти има социална наука. Да, вероятно сте изненадани, друщгариш либералисти. Но понятието "Общество", както и понтието "обществен интерес" не са го измислили гнусните комунисти. А че са гнусни - спор няма.
08 Февруари 2013 11:05
всеобщата задължителна психиатрия

08 Февруари 2013 11:09
Ндаа - какъв ти тука Сталин? Корените са поо на дълбоко
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД