:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,959,771
Активни 572
Страници 18,614
За един ден 1,302,066

Поскъпването на храните стопи увеличението на доходите

В края на 2012 г. доходите изпреварват разходите, но основно заради премиите и извънредния труд
Доходите на българите в края на 2012 г. отчитат сериозен ръст с над 16% спрямо същия период на 2011 г., но причината са традиционните еднократни премии и по-високи надници за извънреден труд по празниците. По-голямата част от допълнителните пари обаче е изядена от сериозното увеличение на разходите с 13.4%. Това показват резултатите на НСИ от наблюдението на доходите и разходите на домакинствата за последното тримесечие на миналата година.

Домакинствата са разполагали с общ доход средно на лице от 1157 лв. при 997 лв. година по-рано. И са изхарчили близо 1058 лв. при 933 лв. през последното тримесечие на 2011 г. По-добрите доходи идват основно от заплатата, която расте заради ръста на минималните осигурителни доходи, но през м.г. имаше и увеличение на минималното възнаграждение. Другото перо, което се е отразило сериозно в доходите на домакинствата в края на м.г., са премиите и извънредните надници. На практика непостоянните приходи извън работната заплата са се увеличили повече от два пъти - от 19 лв. на човек (46 лв. на домакинство) в края на 2011 г. на почти 48 лв. (112 лв.), а делът им в общия доход на домакинствата е нараснал от под 2% на 4.1%. Заплатата е 52% от общата структура на доходите, което е с 1 процентен пункт повече, отколкото преди година. При пенсиите обаче, които са другият сериозен доход, на който българите разчитат, има срив на дела им в общия доход от 29% преди година на 25% през последното тримесечие на 2012 г., тъй като те на практика са замръзнали - увеличението им е само с лев - от 289 лв. на 290 лв. на човек.

Разходите за храна и безалкохолни напитки са се увеличили с над 11% повече - 370 лв. на човек средно при 333 лв. година по-рано. Статистиката обаче не отчита увеличение на консумацията на хранителни стоки, които остават на почти същото ниво като преди година. В същото време официалните данни за поскъпването на храните за 2012 г. са доста по-различни - 5.2%. Единствената по-съществена разлика в консумацията на българите през последното тримесечие на 2012 г. спрямо същия период на 2011 г. е в хляба и тестените изделия, които са намалели от 27.3 кг на човек на 25.3 кг за сметка на повишената консумация на зеленчуци от 13.6 кг на 15.5 кг.

Не се отчита и положителен ефект от пълната забрана на тютюнопушенето, тъй като разходите на домакинствата за тютюн продължават да растат и от 42 лв. на човек са стигнали до 48 лв., което е ръст с цели 14%. Голяма част от допълнителните доходи са върнати в бюджета. Под формата на данъци той си е прибрал над 52 лв. от всеки българин при 47 лв. година по-рано. Социалните осигуровки пък са стигнали 66 лв. при 52 лв. през последното тримесечие на 2011 г., което е увеличение с 27.5% за година.

Статистиката не е отчела драматичното увеличение на сметките за ток и парно, които изкараха българите на улицата, тъй като според данните разходите за дома са се увеличили само с 8.4% - от 166 лв. през 2011 г. на 180 лв. през м.г. Сериозно са се вдигнали обаче разходите за транспорт и съобщения. Те скачат с почти 17% - до 109 лв. на лице от 93 лв.

14
3401
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
15 Февруари 2013 19:25
При пенсиите обаче, които са другият сериозен доход, на който българите разчитат, има срив на дела им в общия доход от 29% преди година на 25% през последното тримесечие на 2012 г., тъй като те на практика са замръзнали - увеличението им е само с лев - от 289 лв. на 290 лв. на човек.
Купон братчеееееее, голям купон падна с това увеличение
15 Февруари 2013 20:08
Храните са най-големият "виновник" за бедността на българите. Не тока, не бензина и парното, а храните.
Като човек, чийто деца живеят в Европа и сам кръстосал я надлъж и нашир съм категоричен, че относителните разходи за храна в България са най-високи в ЕС. И то много по-високи. Статистиката показва, че за храна средносе отделят 30-33% от средния доход, но предвид рязката пропаст м/у малкото много богати и многото бедни, за голяма част от хората този разход е 50%.
Това никъде го няма в Европа, там разхода за храна (за "нормално" хранене, не за биохрани, за трюфели и черен хайвер) не надхвърлят 10-12%.
Може ли някой даобясни как в английския Лидъл се харчи за седмично зареждане по-малко в абсолютна стойност, отколкото в българският? Как във френският Карфур сумата е пренебрежимо малко по-голяма, отколкото в нашия? Как в Швеция (студената Швеция) месечното изхранване се изкарва с 2-3 дена труд?
И не е само унищоженото ни селско стопанство. Най-вече е монопол, безконтролност и пълен непукизъм от властта. Не може свинското в Париж да е 3 евро, а тук да е 5; яйцата да са на една цена. За какво правителствотоналива милиони субсидии наши пари на производители, с което те намаляват производствените си разходи, но продават по световни цени, дори над европейските?
15 Февруари 2013 20:20
Голяма част от допълнителните доходи са върнати в бюджета.

Нали така казват икономистите, и барабар с тях дянков - "Парите трябва да се въртят!"

Другото перо, което се е отразило сериозно в доходите на домакинствата в края на м.г., са премиите и извънредните надници.


Най-непростимото на дянковизацията беше прехвърлянето на фонд "И Аз съм Човек" към приходната част на семейния бюджет, откъдето го изцицаха енергийните монополи, вместо да остане както винаги е бил към бирената промишленост и ресторантьорския бизнес.
15 Февруари 2013 20:33
увеличението на доходите

Е, т'ва нещо не ми е ясно. нЕкой да го обясни! Давайте.
15 Февруари 2013 20:47
Не се отчита и положителен ефект от пълната забрана на тютюнопушенето, тъй като разходите на домакинствата за тютюн продължават да растат и от 42 лв. на човек са стигнали до 48 лв., което е ръст с цели 14%. Голяма част от допълнителните доходи са върнати в бюджета. Под формата на данъци той си е прибрал над 52 лв. от всеки българин при 47 лв. година по-рано.


Като цяло, дянковщината е конфисувала 70% от БНП и го е раздала на Златев, Буда, ТИМ, Карагьозова, Гергов, Хампарцумян и другите.
15 Февруари 2013 22:09

Като цяло, дянковщината е конфисувала 70% от БНП и го е раздала на Златев, Буда, ТИМ, Карагьозова, Гергов, Хампарцумян и другите

Дянковщината е просто продължение на орешарщината. Помним батко и братко, и черепа помним.
15 Февруари 2013 22:43
Статистиката не отчита ли, че по Коледа и Нова година българинът е ял и пил много повече?

Да бяха поискали малко данни от магазините на големите вериги за хранителни стоки...
15 Февруари 2013 23:11
Доходите на българите в края на 2012 г. отчитат сериозен ръст с над 16% спрямо същия период на 2011 г


Може, може. Ако 2.5 милиона пенсионери не ги броят за хора. Те не получиха никакви индексации за последните 4 години и за първи път в годините на преход се намери рапонь, който им показа цинично среден пръст вместо коледни добавки. Тези (про)клети хора да се радват, че не успяха да им докопат целия Сребърен фонд, щото от него нищо нямаше да остане.
15 Февруари 2013 23:15
Дянковщината е просто продължение на орешарщината. Помним батко и братко, и черепа помним.


Спомените топлят понякога, както ни учеше Перуци в една нескопосана реклама на радидиатори.
16 Февруари 2013 04:35
Експертите обясниха,че "повишаването" на доходите се дължи на намаляването на работните места.В частния сектор преди един работеше за двама,сега го прави за трима!Оставени са само специалистите,без които не може и които имат по-високи заплати.Но в това изследване не се казва колко пари от "увеличените" доходи са начислени,но не са платени?!Като ония във ВМЗ или на магистрала Тракия?!Преди месеци говореха за 2 милиарда,а сега?!Непрекъснато се увеличават заплати и бонуси в държавния сектор,а това вдига доходите за НСИ.Защото делът на тези доходи спрямо другите все повече ще се увеличава при фалиращите частни фирми и свитите работни места.Протестите на хората показват,че ножа е опрял да кокала!Сметките за ток са по-високи от доходите на хората и за какво увеличение говорим тогава?!При тази безработица един вече издържа трима или четирима!Т.е. приходите на семействата на човек намаляват,а цените на горивата,тока и храните хвърчат нагоре.На практика не стигат за оцеляване.И,ако сме се сдобили с още 20 милионера за последните месеци,то сме се сдобили и с хиляди нови безработни и гладни.Кое е по-важното?
16 Февруари 2013 04:45
В една нормална държава 1/3 от заплатата трябва да е за живеене ( разходи по жилището, транспорт и храна), 1/3 за удоволствия (почивки, заведения) и 1/3 да се спестява. Когато това стане в България, тогава ще може да се каже, че е добре.
16 Февруари 2013 07:50
Lowec
увеличението на доходите
Е, т'ва нещо не ми е ясно. нЕкой да го обясни! Давайте.

Авджия, ти на хижара бай Фидос кога ще увеличиш заплатата?
В статията са ти написали как се увеличават доходите с извънреден труд, който не се полага. Това е новият начин за източване да хазната от държавни служители, аз се чудя как Златко не те е открехнал!
16 Февруари 2013 08:25
Момичета, бензинът стана почти 3 лева, а вие още си мислите, че той идва само за да ви види...
16 Февруари 2013 10:08
Цените не ми издоха увеличението,защото от четири години заплатата ми е във фризера.Цените посто изядоха част от замразената ми заплата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД