Масовото недоволство в здравеопазването заради драстично намалените лимити на дейности и финансиране от НЗОК ескалира максимално, след като Българският лекарски съюз призова медиците на протест пред касата на 28 февруари. А здравният министър Десислава Атанасова настоя с твърд тон шефът на касата Пламен Цеков да предприеме незабавни мерки за безпрепятствено функциониране на болничната помощ. "Позицията на министъра е предизвикана от постъпващата в МЗ информация за драстично занижаване на прогнозните обеми за изпълнение на болничната помощ за 2013 г., което поставя под заплаха националната сигурност на страната", се казва в съобщението от министерството до медиите.
В писмото Атанасова обяснява, че безпокойството й е заради постъпващата постоянно в МЗ информация от водещи държавни болници за драстично занижаване на прогнозните обеми за изпълнение на болнична помощ за 2013 г. Според нея постоянното наблюдение на лечебния процес в тези болници не е установило намаление на пациентите през последните години, което да оправдава орязването на лимитите. От Института за спешна помощ "Пирогов" вече обявиха, че ако спазват лимитите, би трябвало да не приемат пациенти през следващите 3 месеца. Специализираната болница за сърдечносъдови заболявания "Св. Екатерина" пък по новата методика не би получила 1.6 млн. лв. за вече лекувани пациенти. Националната кардиологична болница има около 25% намален брой клинични пътеки въпреки доказания непроменен годишен обем дейности през последните 5 г.
Писмото на министъра до Пламен Цеков се появи малко след като от БЛС обявиха, че свикват спешно заседание на управителния си съвет "с оглед създалата се ситуация в страната след оставката на правителството и масовото недоволство на лечебните заведения". И там има много сигнали от различни болници, в които директорите обясняват как чрез новите условия в договорите с НЗОК на практика драстично се намалява обемът дейност, който могат да извършват. Според болничните шефове това означава невъзможност за лечение на пациенти, съкращаване на персонал, затваряне на цели отделения и т.н. "Има клинични пътеки, при които лечебното заведение само за януари е изпълнило определения обем за 2013 г.", пише в писмото си ръководството на МБАЛ "Св. Марина" - Варна. От Сдружението на бургаските болници пък обясняват, че лимитите ги принуждават да работят с 40% от капацитета си. Освен призива за протест от БЛС препоръчаха лечебните заведения да не подписват приложението към договора, определящо обемите по различните дейности. Оттам продължават да настояват за смяната на Цеков и искат среща с президента Росен Плевнелиев за решаване на проблемите.
ОПРАВДАНИЯ
По време на изслушването на анестезиолозите за проблемите в интензивните грижи в здравната комисия управителят на НЗОК Пламен Цеков, чиято оставка БЛС вече поиска, се опита да обясни, че финансирането е достатъчно, но има неразбиране от страна на лекарите как да се ползва то. От т.г. болниците вече имат не само прогнозни финансови лимити, но и ограничение колко пациенти по дадена клинична пътека да лекуват, както и твърди лимити за направления. Всяко увеличение на лимита вече минава през сложна бюрократична процедура, тъй като трябва да бъде предварително заявено и разрешено от касата. Анестезиолозите обявиха, че за тях трябват поне 90 млн. лв., а вероятно "дори болниците в Северна Африка не биха работили с апаратурата в нашите болници".
Атанасова обяви НЗОК за национална заплаха
Вярно,но частично...,пък то мафията,демек ГРЕП,е национална заплаха...Да беше мор,да беше чума,да се справим,пък то-гей берастия ни налази.Утешението е,че вече е пусната водата от казанчето и фекалиите,боко и бокогъ...близците,неизбежно е безвъзвратно са в канализацията.А там...