Какво ще се получи, ако се обединят три доста важни характеристики за модерен автомобил - удобство, практичност и висока проходимост? Един от възможните отговори на този въпрос е новото поколение на "Хонда CR-V". На пазара вече е четвъртата генерация на модела, която не е претърпяла революционни промени. Самият автомобил обаче е по-удобен, по-красив и по-сигурен.
Сериозно доказателство, че в случая става дума за еволюция, а не за революция, е дизайнът на SUV-машината. В екстериора впечатление правят новата решетка на радиатора, челните светлини, скосената линия на покрива и напълно новите стопове. Всичко това сякаш изтъква, че CR-V се е превърнала в автомобил за всеки ден и за всякакви условия.
Промените в интериора също не са драстични, но се забелязват отчетливо. Вътрешността на машината наподобява тази на лек автомоблил. Предните седалки са поставени по-ниско, а задните са изоставили амфитеатралното си разположение. Материалите са с видимо по-добро качество, като твърдите пластмаси от предишното поколение са заменени с нови, меки на допир. Инженерите на "Хонда" са поработили значително и върху шумоизолацията, която е на много по-високо ниво.
Като цяло новото поколение на CR-V запазва размерите на предишното. Непроменени са останали широчината и междуосието, докато общата дължина и височината са намалени съответно с 5 мм и 30 мм (затова задната седалка е разположена с 38 мм по-ниско, почти като в седан). И всичко това е напук на тенденцията, която се забелязва напоследък - всеки нов SUV да бъде по-голям от предишния.
От лекото намаляване на размерите не страда вътрешното пространство, а дори става точно обратното. Обемът на багажника е увеличен до 589 л, като при сгъването на задните седалки достига 1669 л. Дължината на товарното пространство също е нараснала, като сега е 1570 мм. Самият праг на багажника пък е с 25 мм по-ниско до земята, което улеснява товаренето на тежки предмети.
При модела все пак има нещо напълно ново - това е системата 4х4, носеща названието Real Time AWD и предлагаща задвижване на четирите колела в реално време, благодарение на интелигентна електронна система за контрол. При нея хидравличната "двойна помпа", която се прилагаше в досегашните поколения на CR-V, е заменена с електронна система за активиране, която осигурява по-бърза реакция при загуба на сцепление. Новото в тази система е, че тя разпределя оптимално въртящия момент между предните и задните колела в зависимост от пътните условия.
Системата може дори да разпознае, кога автомобила се изкачва по хълм и да "изпрати" допълнителен въртящ момент към задните колела. Чрез нея се постига намаляване на теглото на задвижващия модул на четирите колела със 17% и увеличаване на вътрешното сцепление с 59%. Друга новост при автомобила е, че на територията на Европа "Хонда CR-V" вече се предлага и със задвижване само към предния мост.
Японците са заложили сериозно и на сигурността на автомобила. Моделът може да бъде оборудван с редица модерни технологии, сред които системи за подпомагане потеглянето и спускането при наклон - Hill Start Assist (HSA) / Hill Descent Control (HDC), авариен спирачен асистент, адаптивен автопилот (ACC), система за следене на осовата линия (LKAS - автоматично държи автомобила в средата на платното), система за намаляване риска от инциденти (CMBS - предупреждава водача за възможен сблъсък и дори задейства спирачките, за да минимизира силата на удара) и др.
Новост при четвъртата генерация на CR-V е новото поколение електрическо усилване на волана MA-EPS. Тази нова технология работи със стандартната система за динамична устойчивост на автомобила (VSA), като "усеща" възможна нестабилност при хлъзгави пътни условия и автоматично регулира нивото на усилване. Всичко това помага на водача по-лесно да завърти волана в правилната посока.
Помислено е и за намаляване на нараняванията при инцидент с пешеходци. За целта свободната площ под капака на двигателя позволява по-голямо пространство за деформация, чистачките на предното стъкло са проектирани да се откъснат при удар, а пантите на предния капак са енергопоглъщащи.
Що се отнася до двигателите, за европейската версия на CR-V се предлага с 2.0-литров бензинов i-VTEC двигател, както и с 2.2 i-DTEC дизелов двигател. Те са същите като при третото поколение CR-V, но при новия модел са значително подобрени с основен акцент върху намаляване вредните емисии на CO2.
Заложено е на нови технологии, намаляващи триенето в агрегатите, като всички модели с 6-степенна механична трансмисия вече разполагат и със старт-стоп функция на двигателя. Също така, като част от стандартното оборудване, е режимът ECON на Honda, който помага да се намали разхода на гориво, както и Eco Assist системата, която показва на водачите как стилът им на каране се отразява на икономията на гориво.
Като цяло мощността и въртящият момент на i-DTEC двигател остават на ниво от 150 к.с. и 350 Нм, но емисиите на СО2 намаляват от 171 г/км до 149 г/км при модела с механична трансмисия и от 195 г/км на 174 г/км при моделите с 5-степенна автоматична трансмисия. За това спомага и подобреното челно съпротивление, което е редуцирано с 6.5%.
При бензиновия i-VTEC, който се предлага само за версията с предно предаване, мощността е увеличена с 5 к.с. до 155 к.с. По-късно през тази година ще бъде предложен и напълно новия 1.6-литров дизелов Earth Dreams двигател с четири цилиндъра.
Колкото до цените на автомобила, те са на нивата на предишното поколение. Бензиновата версия с предно предаване и ръчна трансмисия е малко над 20 000 евро, докато топ версията с дизелов двигател и автоматична трансмисия преминава границата от 34 000 евро.
|
|