Британският министър по европейските въпроси Дейвид Лидингтън (в центъра), придружен от британския посланик в Букурещ - Мартин Харис (вдясно), се срещна с румънския премиер Виктор Понта (вляво). |
Малко преди това българският евродепутат Ивайло Калфин репликира в пленарната зала Фарадж, който призова за прекратяване на политическите връзки на ЕС с България и Румъния заради ширещата се в тях организирана престъпност. "Ние не искаме да отваряме неограничено границите си за гражданите на тези страни. Нашите избиратели казват "Стига толкова", каза Фарадж. "Вие преследвате вътрешно политически цели, без да цитирате статистически данни. На всеки 2000 граждани във Великобритания се пада един българин, а на всеки 100 000 - 50. Един от 600 безработни е българин. Това ли вие наричате натиск? Румънските и българските студенти харчат всяка година 30 млн. лири за учебни такси и за издръжката си. Нима това говори за натиск? Твърденията ви не отговарят на реалността и ще разберете това на следващите избори", заяви Калфин.
Междувременно британският министър по европейските въпроси Дейвид Лидингтън, който е на посещение в Румъния, опита да сложи край на спекулациите за нови ограничения за румънските и българските граждани на британския трудов пазар от 1 януари. Лидингтън заяви, че Великобритания ще отвори трудовия си пазар за румънски и български граждани от 2014 г. "Ние признаваме и ценим приноса на десетките хиляди трудолюбиви румънци във Великобритания, които работят в своите професионални сфери, било то строителство, здравеопазване или земеделие", каза министърът.
КОНТРОЛ
Европейският парламент трябваше вчера да се запознае на сесията си в Страсбург с намеренията на Еврокомисията за бъдещето на механизма за сътрудничество и проверка, с който под наблюдение са поставени България и Румъния. Очакваше се от името на ЕК становището да бъде изложено от председателя на комисията Жозе Барозу. В навечерието на дебата Съветът на ЕС приветства намерението на ЕК да продължи да следи отблизо обстановката в България и в Румъния с помощта на този механизъм. Съветът отчете, че Румъния постига напредък, но остават още неизпълнени изисквания в наблюдаваните области, свързани с върховенството на закона и корупцията при обществените поръчки. Следващите доклади на ЕК за България и Румъния се очакват до края на годината.