Новият здравен министър проф. Николай Петров започва мандата си със заявка за промяна на методиката за финансиране на болниците - проблем, заради който лекарите многократно поискаха оставката на шефа на здравната каса д-р Пламен Цеков. Двамата ще обсъдят в понеделник възможностите за връщане - ако не цялостно, то поне частично методиката за финансиране на болниците от м.г. "Това е желанието за всички лечебни заведения, но няма да рискуваме да сринем бюджета на касата", коментира здравният министър проф. Николай Петров при официалното представяне на екипа си.
Другият проблем, който Петров наследява, е заплащането на интензивните грижи. От тази година то се прехвърли от министерството към здравната каса. Промяната обаче не се приема добре от съсловието и от началото на годината анестезиолозите предупреждават, че средствата от касата са драстично намалени спрямо получаваните през м.г. от здравното министерство. Служебният министър изключва варианта интензивните грижи да се върнат отново към МЗ, но обеща да се търсят допълнителни средства за тях. Възможно е да се прибегне до отваряне на резерва. Отсега е ясно, че част от парите в него ще отидат за общото финансиране на болниците, тъй като техният бюджет е разчетен само за първите девет месеца на годината. "Стремежът ще бъде там, където реално се извършва интензивно лечение, да се върнем на заплащането от миналата година от 500 лева на ден", обясни здравният министър. Сега сумата е 357 лв. на ден.
ЛИПСА
Новият зам.-министър с ресор лекарствена политика Лидия Нейчева съобщи, че вече е започнала процедура за намиране на решение на проблема с липсата на онколекарството дакарбазин. В непрекъсната връзка съм с производителите и дистрибуторите. Ще направя всичко възможно този проблем да бъде решен, подчерта тя.
|
|