Решението на ЦИК да назначи районните избирателни комисии (РИК) в нарушение на Изборния кодекс и при абсолютно неясни критерии е на път да взриви политическия мир. Потърпевши се заканиха да обжалват новите назначения, веднага след края на заседанието в ранни зори вчера. До назначаване от ЦИК се стига, след като партиите не успяха да се договорят на консултациите при съответния областен управител. Само в 6 от 31 района бе постигнато съгласие.
Въпреки всички възражения на опозицията председателите на 30 РИК са от ГЕРБ и само едно място е отредено за левицата. Представителите на доскоро управляващата партия в ЦИК демонстрираха абсолютно незачитане мнението на колегите си от опозицията. За част от спорните места те допуснаха да бъдат гласувани поотделно, но за други отхвърлиха тази възможност. При някои от кандидатите надделя фактът, че са юристи, при други това не бе задължително. В част от случаи пък решаващ за избора се оказа опитът в РИК за референдума, въпреки че разликите са огромни.
"Това не е ЦИК, това е цирк", възмути се Сабрие Сапунджиева от квотата на ДПС. Тя се изненада, че на движението се дават места в ръководствата на комисии, където дори няма спечелен мандат на предходния вот, като Ямбол, а се отхвърлят предложения за райони, от където имат няколко депутати. Според нея с действията си комисията нарушава Изборния кодекс. В него е записано, че при назначаването на РИК трябва да се запази съотношението между парламентарно представените партии и коалиции, като се използва методът на най-големия остатък. След като преди време членовете на ЦИК дълго се караха какъв точно принцип да използват, за да отразят парламентарното представителство в комисиите, накрая за по-лесно не излязоха с решение. Така липсата на принцип е довела до това, че от общо 93 места ГЕРБ получават 32, но за сметка на това 30 председателски, БСП - 25 с едно шефско във Видин, ДПС - 22, "Синята коалиция " и "Атака" по 6 и две за НДСВ.
Районните избирателни комисии имат сериозни отговорности по изборите. Например те назначават секционните комисии, произнасят се по жалби срещу решения на тези комисии, които не подлежат на обжалване, регистрират и обявяват листите с кандидатите и застъпниците.
------ПРОВЕРКА
След зачестилите публикации, че за част от подписките за регистрацията на партиите, които подадоха документи в ЦИК, са използвани бази с лични данни, а не стоят реални хора, от ЦИК уточниха пред "Сега, че желаещите да проверят дали не са включени в такава подписка, без тяхно знание, могат да го направят само с молба до тях. След проверката на ГРАО списъците се връщат обратно в ЦИК, така че това е единственият начин да се направи справка.
желаещите да проверят дали не са включени в такава подписка, без тяхно знание, могат да го направят само с молба до тях.
Вместо да мога да проверя по ИНет дали ЕГН-томи е използвано в подписка без да знам, ще трябва да ходя в София да пускам молба.
Толкова удобно, че чак е логично наистина да се попълват подписки без знанието на "подписалите се".