Докато служебното правителство обявява борбата с младежката безработица за свой приоритет, Министерството на отбраната (МО) категорично отказва да се освободи от "златните" си пенсионери, които са около 10% от щатния му състав. Става дума за бивши военни, които след пенсионирането си са назначени отново на работа като държавни служители. По неофициална информация те вземат средно 2000 лв. заплата, отделно получават и пенсия.
По думите на постоянния секретар Добромир Тотев, това са около 80 чиновници от близо 750-те в МО. Военният министър Тодор Тагарев научи числото на вчерашната си пресконференция. И двамата обаче не казаха дали ще бъдат освободени пенсионерите, за да може да постъпят млади кадри.
Тотев, който е бивш полковник, се опита да обясни, че броят им не бил толкова голям. Военният министър обаче призна, че в момента има голям интерес към конкурсите за постъпването в МО. На последния - за назначаване на младши експерт, са се явили 130 кандидати.
Въпреки възможността да спести сериозна сума от освобождаването на военните пенсионери, министър Тагарев възнамерява да прави икономии от ток, обществени поръчки и командировки, за да осигури 5 млн. лв., с които ще се финансира социалният пакет на правителството. На последното заседание на кабинета Тагарев се възпротиви срещу взимането на парите с аргумента, че "много критични дейности на армията не са били финансирани" тази година.
ЧЕСТОТИ
Над 100 млн. лева, които не са планирани в бюджета, са необходими за освобождаването на честоти за влака София - Свиленград, тъй като в момента съвпадат с тези на МиГ-29. Самолетите използват същите канали, както и европейската система GSM-R за контрол на движението на влаковете. Транспортното министерство иска да бъдат освободени честотите, тъй като може да се загубят милиони европейски средства за изграждане на линията. В края на миналата година бившият министър Аню Ангелов обяви, че за освобождаването на честотите за влака са нужни 15 млн. лв.
|
|