"Сега" е вестникът на умните хора и който има акъл, го поздрави за първата му (полу)кръгла годишнина. Демократично освободен от тоталитарния модел да взема петилетката за три години, "Сега" я взе точно за колкото си трябва.
Отбелязването на петата годишнина бе насрочено с подобаващ шик в столичния "Скай плаза" - на пъпа и покрива на София. Мястото не е случайно. Както не бяха случайни и хората, които дойдоха да уважат вестника.
Ресторантът се оказа тесен за душите (и телата, и телохранителите)
на нашия фенклуб.
Кажи-речи, всеки, който е някой в България, дойде. Който не можа да дойде, се извини. Златният медал за най-артистични "Regrets Only" ("извинения") по уважителни причини заслужиха Дони и Нети. Пеещото семейство, което бе в другия край на България зарад професионални ангажименти, изпрати следното извинение: "Пожелаваме свобода, вяра и късмет на любимия ни вестник! Нека СЕГА да е ЗАВИНАГИ! С извинения заради невъзможността да присъстваме (делят ни някакви 500 км). Оставаме с вас в мислите и разговорите си!"
Ангажиментите обаче не възпряха политическия, икономическия и прочее елит на България да почете рождения ден на "Сега". Суматоха в "Скай плаза" предизвика пристигането на първата двойка на държавата.
Президентът Георги Първанов и съпругата му Зорка се заседяха дълго
и побъбриха с журналистите и гостите. Фоторепортерска буря от светкавици се изви във фоайето на финала на президентското гостуване, когато Първанов се засече и се ръкува с външния министър Паси.
НДСВ и изпълнителната власт бяха представени достойно от Николай Василев, Милен Велчев, Меглена Кунева, Антон Станков, Владимир Атанасов, Милко Ковачев, Долорес Арсенова и десетки зам.-министри. Премиерът бе представляван от правителствения говорител Димитър Цонев и шефката на пресдирекцията Цветелина Узунова.
Министърът на отбраната Николай Свинаров не можа да дойде, но проводи дарове - икона на св. Георги Победоносец, шапки и дъждобрани с надпис "Мисията е възможна - НАТО!" и тениски "България и НАТО: един отбор - една мисия". Вицепремиерът Лидия Шулева, която е в чужбина, ни изпрати ракла за съкровища.
Председателят на парламента
Огнян Герджиков донесе пъзел от 1000 парчета -
древна карта на света. Това е символ на журналистическата професия, защото вие всеки ден се стараете да подредите парчета от света, каза професорът. Той заръча да го поканим в редакцията, за да види справили ли сме с пъзела.
Тържеството уважи шефът на царската група Пламен Панайотов и след като се запозна с една от често критикуващите го журналисти от "Сега", въздъхна: "Ох, да беше само тя." Купона украсиха жълтите депутати Антония Първанова, Весела Драганова, Милена Милотинова, Мирослав Севлиевски, Борислав Цеков, Станимир Илчев, Кирил Милчев. Лидерът на "Оборище" Тошо Пейков и колежката му Марина Василева подариха часовник с намек: "Кога ще порасна?" Не липсваше и партньорът ДПС, представен от най-красивата си част - Емел Етем.
Редакционният колектив беше потресен, че толкова много управляващи са почели
юбилея, и си повтаряше: "Бий, за да те уважават." Което се доказваше и от засиленото СДС присъствие, подсигурено от бившия вътрешен министър и зам.-шеф на СДС Емануил Йорданов, депутатите Иво Цанев и д-р Михаил Михайлов, ексвицепремиера Ал Бож, който не се изяви като диджей. Лидерът на сините комсомолци Мирослав Боршош обяви "Сега" за знаменосец на МСДС. Председателката на БЗНС-НС Анастасия Мозер беше със съпруга си. Някои проблеми на демократичните сили около предстоящите местни избори обсъдиха сините симпатизанти Евгений Михайлов, шеф на Киноцентъра, журналистите Явор Дачков, Люба Кулезич и Мира Нейнска, банкерът Любомир Павлов от партията на Софиянски. Последният хвана няколко баса кой ще спечели изборите за столичен кмет догодина.
Внучката на бившия Първи, дизайнерка и депутатка Жени Живкова бе издържана в характерния партиен цвят. Илиана Йотова защити червената идея само с косата си. Румен Овчаров и зам.-председателят на парламента Благовест Сендов (с Анна) дойдоха, но лидерът Станишев изпрати извинение, защото бил по дела в Кърджали.
Тайните служби бяха представени от ген. Димо Гяуров. Третата власт отчетоха конституционната съдийка Маргарита Златарева и шефовете на следствието Румен Георгиев и Румен Андреев, а адвокатското съсловие - Даниела Доковска, Ина Лулчева и Росен Карадимов.
Двестатина банкери (в това число от Световната банка и БНБ), бизнесмени, шефове на рекламни и разпространителски агенции, десетки дипломати, социолози и политолози уважиха вестника.
Почти всички шефове на вестници, телевизии, радиа, информационни агенции, десетки колеги дойдоха да честитят на "Сега". С нас бе и интелектуалният елит - проф. Андрей Пантев, Иван Гранитски, Любен Дилов-син, целият СЕМ воглаве с Маргарита Пешева, Дими Паница, съпругата и синът на Тончо Жечев.
Противно на шикозния характер на мястото и повода, дрес-кодът бе по-скоро делови. Голи гърбове, доколкото имаше, принадлежаха на красивия колектив на вестника. Дори първата дама дойде с панталон. Разнообразие внасяха вечно хипарският стил на Евгений Дайнов, якенцето на Гранитски, пуловерът на Мартин Заимов, бейзболната шапка на Ники Кънчев и Здравко Буйнов без бомбе.
Естествен преход към следващите годишнини и купони се яви оригиналната честитка на шефа на столичното "Електроразпределение". Той щедро пожела читателите на вестника да станат колкото клиентите на неговата фирма. Дай, Боже, всекиму!
|
|